3p

Elkerülhetetlen lesz a választások utáni megszorítás?
Tényleg egy újabb Bokros-csomagot szeretne a Tisza Párt?

Online Klasszis Klub élőben Bokros Lajossal!

Vegyen részt és kérdezze Ön is a korábbi pénzügyminisztert!

2025. december 10. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Szinte mindenkit foglalkoztat a kérdés, hogy Magyarországon meddig mehetnek feljebb az ingatlanárak. A drágulás azonban nem csak magyar sajátosság, a környező és a nyugat-európai országokban is rohamosan szöknek fel az árak a 2008-as válság óta. A Duna House megvizsgálta, hogy még mindig érdemes-e ingatlanba fektetni.

Az árindex a legkisebb csökkenést Közép-Európában Csehországban mutatta, a vizsgált 9 év alatt itt voltak az értékek a legkiegyenlítettebbek. 2008-hoz képest a legalacsonyabb indexérték Szlovéniában figyelhető meg, ahol jelenleg is csak 83 ponton áll, tehát még nem érte el a válság előtti szintet. Sőt, míg nálunk már 2014 elején elkezdődött a fellendülés, addig Szlovéniában még egy bő évig csökkenő értékeket mutat a grafikon, a tartós növekedés pedig csupán 2015 második felében indult el, ezt közölte a Duna House a Privátbankár.hu-val.

Szlovéniához hasonlóan Horvátországban sem közelítette meg az index a kiindulási szintet. Szlovákia félúton helyezkedik el Csehország és Magyarország magas, valamint Szlovénia és Horvátország alacsony értékei közt. A növekedés mértéke ugyan lényegesen elmarad a magyar értékektől, de a hazai növekedéssel egy időben a szlovákoknál is emelkedni kezdett az index és ez néhány kisebb megingással a mai napig tart.

Nyugaton durvább a drágulás

Csehországnál is magasabban jár az árnövekedés Németországban, melynek 130-as értéke magasan kiemelkedik. Németország különlegesnek számít abban a tekintetben is, hogy 2008 után nemhogy csökkent volna az index értéke, hanem – néhány minimális megingástól eltekintve – folyamatosan emelkedett. Az Egyesült Királyság 2017. első negyedévi értékét a csehek már megelőzték, Magyarország pedig egyre közelebb kerül hozzá.

A szakemberek szerint így látható, hogy a szomszédos országokhoz képest Magyarország már így is jelentős árnövekedést produkált. A szintén vizsgált fejlett nyugat-európai országok és főként Csehország drasztikus áremelkedése azonban arra enged következtetni, hogy Magyarországon is van még lehetőség további növekedésre – ez egyébként meg is történt már a második negyedévben.

Ezek szerint megéri?

A vizsgálatba bevont országok közül a legjobb hozam Magyarországon érhető el, lényegesen megelőzve a többi országot. Ez Európa egészét tekintve az 5. helyre elég. Így bár meredeken emelkednek az eladási árak, továbbra is jó befektetés ingatlant vásárolni.  A vizsgálatban az újépítésű lakásokat nem mérték, mivel azok nagymértékben befolyásolják az eredményeket.

Moldovában a kis- és közepes méretű lakások esetén elérhető hozam meghaladja akár a 11-12 százalékot is. Montenegró előkelő szereplését javarészt a budvai, tengerparti ingatlanoknak köszönheti, melyek igen felkapottá váltak. A lista másik felén álló Németország folyamatosan drágul, így egyre kisebb az elérhető hozam. Az ország déli részén fekvő városok, mint München vagy Frankfurt még a fővárosnál is költségesebbnek bizonyulnak. Hasonló a helyzet az Egyesült Királyságban is.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Ingatlan Jövőre indul az új otthontámogatás – ennek a piaci szegmensnek adhat lendületet
Privátbankár.hu | 2025. december 2. 13:25
Az 1 millió forint vissza nem térítendő otthontámogatási lehetőség a közszférában dolgozók számára újabb lökést adhat az alsó- és középkategóriás lakáspiacnak – ezt közölte a Duna House az MTI-vel.
Ingatlan Fordul a kocka az ingatlanpiacon – mostantól a vevőké a pálya?
Privátbankár.hu | 2025. december 1. 11:44
A kereslet csökken, a kínálat nő – de meddig?
Ingatlan Befektetésnek sem utolsó az Otthon Starttal vett ingatlan
Privátbankár.hu | 2025. november 27. 13:26
A bérleti díjak lassuló emelkedése ellenére is vonzó befektetés maradhat a lakásvásárlás – derül ki az MBH Jelzálogbank legfrissebb ingatlanpiaci elemzéséből. Az MBH Index szerint a lakásbérleti díjak Magyarországon idén augusztusban átlagosan 7,5 százalékkal voltak magasabbak az előző év azonos időszakához képest, a legnagyobb drágulás a Dél-Alföldön, míg Budapesten belül a belvárosban és a külső pesti kerületekben ment végbe. A szakértők ehhez kapcsolódóan rámutattak: befektetési célú lakásvásárlásnál a piaci hitellel finanszírozott lakásbefektetésekhez képest az Otthon Start programmal még kedvezőbb, akár 9–10 százalékos hozam is elérhető, miközben a bérleti piac szerkezetében átrendeződés várható a konstrukció hatására.  
Ingatlan Spanyol ingatlanirodát vásárol a Duna House
Privátbankár.hu | 2025. november 25. 17:36
A ma már DH Group néven működő Duna House csoport felvásárolja a donpiso ingatlanhálózatot. Azzal számolnak, hogy az ezzel párhuzamosan indított hitelközvetítői szolgáltatás 2026-ban még veszteséges lesz, de 2027-től az is nyereséget termelhet.
Ingatlan Többen állnak sorba az Otthon Startért, mint amennyien megkapták
Privátbankár.hu | 2025. november 25. 13:49
8500 folyósított hitel, 22 ezer igénylő: ez az Otthon Start mérlege november közepéig. Az építési engedélyek száma is fokozatosan növekszik, az államtitkár év végéig 30 százalék feletti emelkedést is lehetségesnek tart.
Ingatlan Itt található Magyarország legdrágább és legolcsóbb utcája: több mint ötszázszoros a különbség
Imre Lőrinc | 2025. november 20. 11:30
Drasztikusak a különbségek.
Ingatlan Ilyen lakásban gondolkodjunk jövedelmünk alapján az Otthon Starttal
Privátbankár.hu | 2025. november 20. 08:10
Jövedelmi kategóriák szerint mérte fel a GKI, mire elég az Otthon Start.
Ingatlan Panelek 70-80 millóért: a befektetők már inkább eladnak
Vámosi Ágoston | 2025. november 19. 14:22
Többségbe kerültek a kínálati oldalon lévő befektetők a lakáspiacon a Magyar Nemzeti Bank legfrissebb jelentése szerint: Budapesten már csak 4,4 százalékos hozammal számolhatnak a tulajdonosok. A budapesti újlakás-fejlesztők lassan alkalmazkodnak az Otthon Start kereteihez, a jelentésből pedig az is kiderül, átlagosan mennyit alkudhat egy vevő a fővárosban és vidéken. 
Ingatlan Hatalmas hitelekből vesznek használt lakásokat a magyarok
Privátbankár.hu | 2025. november 17. 08:16
Nőhet az új ingatlanok aránya a friss szerződéseken belül.
Ingatlan Bécsben nyit újabb irodát az Indotek Group
Privátbankár.hu | 2025. november 10. 10:41
A hazai piac egyik vezető ingatlanbefektető és vagyonkezelő cégcsoportja, az Indotek Group új, bécsi irodával bővíti nyugat-európai irodahálózatát. Az Indotek több mint egy évtizede terjeszkedik Nyugat- és Dél-Európában, az osztrák iroda megnyitásával még közelebb viszi a cégcsoportot a német nyelvű piacokhoz, és ez lesz a budapesti központból irányított vállalatcsoport első, regionális magántőke-befektetési központja is – közölte a társaság az MTI-vel.  
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG