1p

Mi és ki ránthatja ki a gödörből a magyar gazdaságot?
Elkerülhetőek még a megszorítások?
Kik állják a 14. havi nyugdíj cechét?

Online Klasszis Klub élőben Petschnig Mária Zitával!

Vegyen részt és kérdezze Ön is a neves közgazdászt!

2025. november 26. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

KKV
Tavaly novemberben az építőipari termelés volumene éves összehasonlításban 3,6 százalékkal emelkedett. A termelés megugrásában az alacsony bázis, és az út- és vasút-felújítási munkák játszották a fő szerepet. Az épületek építésének volumene és az új szerződések állománya azonban továbbra is lejtmeneteben van.

A Központi Statisztikai Hivatal adatai szerint tavaly novemberben az építőipari termelés volumene munkanaptényezővel kiigazítva is 3,6 százalékkal nőtt az egy évvel korábbihoz képest. Szezonálisan kiigazítva a termelés az előző havinál 7,3 százalékkal magasabb volt. Az év első tizenegy hónapjában a termelés 8,8 százalékkal elmaradt a 2010 azonos időszakitól.

Az út- és vasútépítések rendkívüli növekedését az alacsony bázis okozta

A termelés novemberi, 3,6 százalékos emelkedésén belül a két építményfőcsoport termelése ellentétesen alakult. Az épületek építésében 3,2 százalékos visszaesést figyeltünk meg. Az egyéb építmények építése ezzel szemben 10,3 százalékkal magasabb volt az egy évvel korábbinál.

A növekedést az út- és vasútépítés alágazatba tartozó szervezetek termelésének az előző évi rendkívül alacsony bázist mintegy 50 százalékkal meghaladó termelése okozta. Szezonálisan kiigazított indexek alapján novemberben az épületek építésének teljesítménye 16,6 százalékkal, az egyéb építményeké 2,3 százalékkal magasabb volt az októberinél. Az év első tizenegy hónapjában az épületek építésének teljesítménye 11,7 százalékkal, az egyéb építményeké 5,7 százalékkal csökkent 2010 azonos időszakához képest.

Novemberben az építőipar ágazatai közül az épületek építése ágazat termelése – ami az épületépítési projekt szervezését és az épületek szerkezetépítését tartalmazza – 1,5 százalékkal csökkent az egy évvel korábbihoz viszonyítva. Az egyéb építmények ágazat termelése 15,7 százalékkal meghaladta a 2010. novemberi alacsony bázist, elsősorban a már említett útépítési és vasút-korszerűsítési munkáknak köszönhetően. A speciális szaképítés ágazaté – amelynek zömét szerelési és szakipari munkák adják – 1,1 százalékkal maradt el a 2010. azonos időszakitól.

A jövőre vonatkozó új szerződésállományok jelentősen csökkentek

A 2011 novemberében kötött új szerződések volumene az egy évvel ezelőttihez képest 3,2 százalékkal emelkedett. Az épületek építésére kötött szerződések volumene 7,0 százalékkal esett vissza, az egyéb építmények építésére kötött új szerződéseké viszont 11,3 százalékkal emelkedett a 2010. novemberihez viszonyítva. A növekedés vasút-felújítási munkákra kötött nagy értékű szerződéseknek volt köszönhető. Az év első tizenegy hónapjában az építőipari vállalkozások csaknem egyötöddel alacsonyabb volumenű új szerződést kötöttek, mint az előző év azonos időszakában.

Az építőipari vállalkozások 2011. november végi szerződésállományának volumene a 2010. novemberihez képest 39,5 százalékkal, ezen belül az épületek építésére vonatkozó szerződések állománya 41,3 százalékkal, az egyéb építményeké 38,5 százalékkal esett vissza.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

KKV Gyomrost kaptak a magyar cégek – komoly kellemetlenséget hozott a november
Privátbankár.hu | 2025. november 4. 10:53
Nem elhanyagolható pluszkiadást jelent ez.
KKV Itt van Nagy Mártonék bejelentése, örülhetnek a magyar cégek
Privátbankár.hu | 2025. október 29. 09:41
Jelentős változtatásokat készít elő a kormány.
KKV Aki kkv-nek dolgozik, felejtse el a fizetésemelést?
Privátbankár.hu | 2025. október 16. 14:40
A makrogazdasági mutatókhoz képest meglepően optimista a hazai kkv-k hangulata – olvasható ki a VOSZ Barométer felmérés friss, harmadik negyedévre vonatkozó számaiból. Beruházásokra viszont nem sokan készülnek, a cégek 85 százaléka még fizetésemelést sem tervez.
KKV Indul a pénzeső – tarthatják a markukat a cégek
Privátbankár.hu | 2025. szeptember 1. 14:05
Szeptember elseje egy új pályázatot is hozott.
KKV Ez jobb az Otthon Startnál? Akár 100 millió juthat a szemfüles cégeknek
Privátbankár.hu | 2025. augusztus 25. 17:10
Az ingatlanvásárlásra készülő vállalkozóknak jó figyelni.
KKV Elárultak egy kellemes hírt a magyar cégeknek
Privátbankár.hu | 2025. július 30. 16:34
Egyszerűbb lett a feltételek teljesítése. 
KKV Zuhog a pénzeső: még több magyar cégnek jut támogatás
Privátbankár.hu | 2025. július 7. 14:15
Már több mint 1300 cég örülhetett.
KKV Még mindig lehet pályázni elektromos autó vásárlására
Privátbankár.hu | 2025. július 1. 09:55
Több, mint 6 ezer támogatási szerződést írtak alá eddig, a 30 milliárdos keretből 26,8 milliárd forintot ítéltek oda. 
KKV Nagy Mártonék megnyitották a pénzesőt: a cégek sorban állnak
Privátbankár.hu | 2025. június 30. 16:17
Érkeznek a támogatások, tartják a markukat a cégek.
KKV Megnyitották a pénzcsapot, jó hírt kaptak a cégek
Privátbankár.hu | 2025. május 22. 14:21
Megnyílt a lehetőség.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG