4p

A brit fogadóirodák a pénteki nyereménykiírásokból következtetve Rishi Sunak volt pénzügyminisztert tartják a győzelemre legesélyesebb jelöltnek a kormányzó Konzervatív Párt vezetői tisztségéért folyó versengésben. A párt új vezetője az Egyesült Királyság következő miniszterelnöke lesz.

Liz Truss jelenlegi miniszterelnök csütörtökön - hivatalba lépése után alig 45 nappal - jelentette be, hogy a távozik a Konzervatív Párt éléről, miután az adócsökkentési programja miatt támadt hatalmas piaci felfordulás nyomán az alsóházi tory frakció jelentős része ellene fordult.

A lépés miniszterelnöki tisztségének megszűnését is jelenti, de Truss a Downing Street-i hivatala előtt felolvasott rövid nyilatkozatában közölte, hogy utódja megválasztásáig ellátja kormányfői teendőit.

Hétfőig várják a jelentkezőt

A szabályok alapján hétfő délutánig lehet jelentkezni a tisztségre, és azok a jelentkezők juthatnak tovább a választási szakaszba, akik az alsóházi konzervatív frakció legalább száz tagjának támogatását megszerzik. A 357 fős frakciólétszám legfeljebb három jelölt részvételét teszi lehetővé az utódválasztási folyamatban. Ha hétfőre valóban sikerül három jelentkezőnek egyenként száz támogató frakciótagot felsorakoztatnia maga mögött, az alsóházi tory pártcsoport egyetlen szavazási fordulót tart, és a versengésből az a jelölt esik ki, aki a legkevesebb voksot kapja.

Ha az állva maradt két jelölt egyike sem lép vissza, a Konzervatív Párt 170 ezres tagsága gyorsított online szavazási eljárással választja meg közülük a párt új vezetőjét és így a következő brit kormányfőt. E szavazás határideje péntek délután, így legkésőbb egy hét múlva új miniszterelnöke lesz az Egyesült Királyságnak.

 Rishi Sunak tűnik most a legesélyesebbnek. Fotó: EPA/NEIL HALL
Rishi Sunak tűnik most a legesélyesebbnek. Fotó: EPA/NEIL HALL

Az új kormányfő kiléte azonban már hétfőn kiderülhet, ha csak egy jelentkezőnek sikerül száz frakciótag támogatását elnyernie, mert ebben az esetben értelemszerűen nem lenne szükség a párttagság szavazására.

A győzelemre esélyesnek tartott potenciális utódjelöltek közül péntek délutánig egyik sem jelezte hivatalosan, hogy indulni kíván a tisztségért. Ketten viszont bejelentették, hogy nem indulnak: Jeremy Hunt pénzügyminiszter már csütörtökön, Ben Wallace védelmi miniszter pénteken közölte, hogy nem kíván részt venni a vezetőválasztási versengésben.

Wallace, aki az előző miniszterelnök, a sorozatos belpolitikai botrányok miatt nyáron távozásra kényszerített Boris Johnson szoros szövetségese volt, péntek délutáni nyilatkozatában közölte: most is arra hajlik, hogy Johnsont támogassa, ha a volt kormányfő indul a tisztségért, de "készségesen" meghallgatja Rishi Sunak programját is.

Wallace a második kabinettag, aki bejelentette, hogy Johnson megválasztását pártolná. Előzőleg Jacob Rees-Mogg, az üzleti ügyek minisztere - szintén Johnson régi szövetségese - jelezte, hogy az előző kormányfőt szeretné ismét a miniszterelnöki székben látni. A brit fogadóhálózatok a pénteki nyereménykiírások alapján azonban Rishi Sunakot, Johnson egykori pénzügyminiszterét tartják messze a legesélyesebb utódjelöltnek.

A legnagyobb brit fogadócég, a William Hill péntek délután 4/5-ös nyereményeséllyel jósolta Sunak győzelmét. Ez a kiírás azt jelenti, hogy aki 100 fontot tesz fel a volt pénzügyminiszter győzelmére, a feltett pénzen felül bruttó 180 font haszonra számíthat.

A cég Boris Johnson győzelmét 6/5-ös kiírással ajánlotta fogadásra pénteken. Ennek alapján a volt kormányfő újbóli megválasztására feltett 100 fontos tét 220 font bruttó nyereményt ígér, vagyis a William Hill kisebb esélyűnek tartja Johnson győzelmét, mint Rishi Sunakét.

A Konzervatív Párt vezetői posztjára ugyancsak esélyesnek tartott Penny Mordaunt volt védelmi miniszter győzelmét a William Hill péntek délután 9/1 esélykiírással kínálta fogadásra. A cég számítási módszertana szerint ez 100 fontos tét esetén bruttó ezer font körüli nyereményt valószínűsít.

A lehetséges indulók között ugyancsak emlegetett két volt belügyminisztert, Suella Bravermant és Priti Patelt a fogadóiroda gyakorlatilag teljesen esélytelennek tartja: az ő győzelmükre péntek délután 150/1, illetve 250/1 kiírás volt érvényben.

(MTI)

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Extradíjjal járhat, ha kötelező biztosítás nélkül autózunk
Dr. Tarpai Lajos Tamás | 2026. július 14. 15:25
Ha járművünk nincs kivonva a forgalomból, akkor folyamatosan rendelkeznünk kell kötelező gépjármű-felelősségbiztosítással. Akár egy rövid biztosítatlan időszak miatt is jelentős többletköltséget, fedezetlenségi díjat fizethetünk. Kellő körültekintéssel viszont elkerülhető ez az extrateher.
Makro / Külgazdaság Itt a vége: kegyetlen drágulás érkezik a benzinkutakra
Privátbankár.hu | 2026. július 14. 12:53
Úgy tűnik újra elfelejthetjük a visszafogottabb árakat.
Makro / Külgazdaság Kilábalt az apátiából a közbeszerzési piac, de lehet, hogy korai az öröm?
Imre Lőrinc | 2026. július 14. 11:11
Nagyon nagyok a cégek várakozásai a 2015-ös közbeszerzési törvény módosításával kapcsolatban. Tíz éve nem tapasztalt érdeklődés látható, azonban az igazi intézményi átalakulás még várat magára.
Makro / Külgazdaság Komoly mélypontra került a magyar építőipar: több mint tízszázalékos a zuhanás májusban
Herman Bernadett | 2026. július 14. 10:33
Drasztikus visszaesés történt a hazai építőiparban 2026 májusában. A Központi Statisztikai Hivatal legfrissebb adatai szerint a termelés volumene a nyers adatok alapján 10,7 százalékkal maradt el az egy évvel korábbitól, míg az előző hónaphoz képest 6,5 százalékos csökkenést regisztráltak.
Makro / Külgazdaság Felpörgött a számítógépgyártás, de az autóipar továbbra is döcög
Privátbankár.hu | 2026. július 14. 08:40
Stagnál a magyar feldolgozóipar, de vannak kiemelkedően jól teljesítő ágazatok mellette. Például, a számítógépgyártás 132 százalékkal bővült tavaly májushoz képest, ennek is köszönhetően az összesített ipari adatok jobban néznek ki, mint egy évvel korábban.
Makro / Külgazdaság Fájhat Vitézy Dávid feje a friss építőipari adat miatt
Privátbankár.hu | 2026. július 14. 08:30
Csúnyán beszakadt a magyar építőipar teljesítménye májsuban. Az előző hónaphoz, de az egy évvel korábbi adathoz hasonlítva se mszép a látvány.
Makro / Külgazdaság Az évszázad gólja és a szigetekért vívott háború: Anglia és Argentína viszonya a pályán kívül is feszültséggel teli
Vámosi Ágoston | 2026. július 13. 19:23
Öt emlékezetes világbajnoki mérkőzés után ismét egymás ellen küzd az angol és az argentin válogatott, ezúttal a döntőért. A fogadóirodák az angolok mellett állnak, a csapatuk pedig az öt legértékesebb játékos nélkül is többet ér az argentin válogatottnál a Transfermarkt szerint. De ki a legértékesebb játékos, miért fontos a kivásárlási záradék, és hogyan mondhat könnyedén nemet egy csapat, amikor 150 millió eurót ajánlanak az argentin csatáráért?
Makro / Külgazdaság Megkapta az igent az alaptörvény módosítása, Sulyok Tamás hamarosan búcsúzhat
Privátbankár.hu | 2026. július 13. 18:35
Átment a módosítás.
Makro / Külgazdaság A nap képe: Kátai-Németh Vilmos nem mindennapi fotóval vágott vissza
Privátbankár.hu | 2026. július 13. 14:26
A miniszter a Facebookon tette közzé a képet a Tisza Párt frakciójáról.
Makro / Külgazdaság Ennek az adatnak Putyin sem örülhet
Privátbankár.hu | 2026. július 13. 14:01
Oroszországban gyorsult az infláció havi és éves szinten júniusban a statisztikai hivatal adatai szerint.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG