4p

Néhány hete a rossznyelvek még azzal viccelődtek, hogy Erzsébet királynő bánatában gyorsan meghalt, miután találkozott Liz Truss, akkor kinevezett miniszterelnökkel. Truss azóta meg is bukott és le is mondott, ez pedig az egyre kínosabbá váló tory-uralom végét jelentheti. Jegyzet.

Van abban valami bájos, hogy az Egyesült Királyság legutóbbi négy tory miniszterelnöke közül egy sem akadt, aki kitöltötte volna teljes hivatali idejét, David Cameronnak hat év jutott, Theresa May-nek és Boris Johnsonnak nagyjából három-három, míg Liz Truss 45 napig bírta. Az, hogy mindez milyen nevetségesen rövid idő, jól mutatja, hogy az ország történelmében sosem volt ennyire rövid ideig hatalmon miniszterelnök, megdöntve George Canning rekordját, aki az 1800-as években 119 napig húzta ezen a poszton.

Összességében sem sok olyan vezetőt vagy uralkodót találni a történelemben, aki rövidebb ideig lett volna hatalmon, mint Liz Truss, ráadásul a többségük nem saját akaratából távozott ennyire gyorsan: Lady Jane Grey brit királynő például 1553-ban mindössze kilenc napot kapott a trónon, mielőtt saját nemesei ellene fordultak volna, később ki is végeztetve az egykori uralkodót. Sőt, az egykori gyarmatok esetében is előfordult hasonló: William Henry Harrison, az Egyesült Államok kilencedik elnöke több mint két órás beavatási beszéde alatt csúnyán megfázott, így 1841-ben, megválasztása után 32 nappal elhunyt.

Szóval Liz Truss tulajdonképpen teljesíthetett volna rosszabbul is, ráadásul az sem valószínű, hogy a történelmi hagyományokat követve lecsapnák a fejét.

Vaslady helyett csak rozsdás

A Boris Johnson bukása előtt egyébként külügyminiszterként tevékenykedő Truss sosem csinált titkot abból, hogy tulajdonképpen az ország első női miniszterelnökének, Margaret Thatcher politikai utódjának tekinti magát, csakhogy ez már kezdettől fogva kínosan hiteltelen volt.

Azt nem lehet vitatni, hogy Nagy-Britannia kemény időszakot él. Az energiaárak az egekbe szöktek, a font a dollárhoz képest gyengült, a Nemzeti Egészségügyi Szolgálat túlterhelt, a sztrájkok miatt lelassult a közlekedés, és már a királyi posta is lassabban szállít. Mindez kísértetiesen hasonlít az „elégedetlenség telére”, amely után a politikai keménysége és határozottsága miatt a szovjetektől a Vaslady becenevet kapó Margaret Thatcher megszerezte a hatalmat.

Mindezt elnézve tehát nem meglepő, hogy Truss politikai elődjét emelte maga elé példaképként, azt állítva, hogy ő lehet a megoldás a problémákra a hanyatló országban, csakhogy a két nő közt létezik egy nagyon markos különbség: Margaret Thatcher a szerencsétlenkedő munkáspárti vezetéssel szemben indult harcba, míg Liz Truss politikai sleppje 12 éve hatalmon van.

Liz Truss nem sok okot adott a mosolyra? Fotó: Depositphotos
Liz Truss nem sok okot adott a mosolyra? Fotó: Depositphotos

A megbukott miniszterelnök október eleji beszédében azt állította, hogy pártja „az egyetlen olyan párt, amelynek világos terve van arra, hogy Nagy-Britanniát mozgásba hozza”, ennek megvalósítására pedig „eltökélt szándéka van”. Míg Thatcher kijelentései friss, új hangként csengtek a közvéleményben, a reménybeli Vaslady-klón ígérgetése csak az maradt, ami: üres, de cserébe legalább pofátlanul kínos ígéret. Hogy egy hazai példával éljünk: ön elhinné Orbán Viktornak, hogyha hirtelen arról kezdene beszélni, hogy a Fidesz a megoldás az elmúlt időszak fideszes kormányzása alatt keletkezett problémákra? Ugyan.

Ebből elég volt ennyi?

Liz Truss tehát lemondott, és ezzel nemcsak a konzervatív tory-k feje felé rántotta Damoklész kardját, hanem a párt torkához szorította a pengét, ugyanis úgy tűnik, hogy nem igazán maradtak valódi alternatívák. Bár a tory-vezetés a következő hét végére új pártvezetőt ígér, az opciók igencsak silányak, különösen úgy, hogy olyan sokak által szívesen látott jelöltek, mint például Jeremy Hunt jelenlegi pénzügyminiszter már jelezték, hogy nem szállnak harcba a székért. Sőt, maga Boris Johnson neve is előkerült, ez azonban olyan párton belüli felfordulást keltett, hogy egyes képviselők már arról beszélnek, hogy BoJo visszatérése esetén inkább emelik kalapjukat, és lelépnek.

Bár a konzervatív oldalnak elméletileg még van ideje arra, hogy megoldást találjon, az ország minden más pártja választások kiírását követeli – valljuk be, nem indokolatlanul. Úgy tűnik, hogy 12 év után ebből ennyi elég volt, jöhet a bye-bye, és egy olyan miniszterelnök megválasztása, aki tovább bírja, mint egy átlagos bolti fejes saláta.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság 37 milliárdos osztalékot fizet az MBH
Privátbankár.hu | 2025. április 2. 10:58
A részvényenként 123 forintot fizet a bank, május 21-től.
Makro / Külgazdaság Szijjártó Péter kezét rázza, de ukránokat fogad az otthonába: „Ez az üzlet része”
Privátbankár.hu | 2025. április 1. 15:09
Szijjártó Péter januári szolnoki látogatása kampányhangulatot idézett, de nem mindenki fogadta ezt lelkesen egy svájci lap szerint. A Stadler-gyárlátogatás politikai üzenetek megfogalmazására is alkalmat adott, miközben a svájci cégvezető a politikai semlegességre hivatkozva védte a jelenlétet. 
Makro / Külgazdaság Egymilliárd forintért vásárolna a kormány rendőrbotokat és bilincseket
Privátbankár.hu | 2025. április 1. 11:45
Több mint hatvanezer bilincset és csaknem 15 500 rendőrbotot akar beszerezni a Védelmi Beszerzési Ügynökség (VBÜ) egy kétéves keretszerződés keretében. A speciális közbeszerzés határidejét a minap meghosszabbították. A beszerzésnek különös fénytörést ad, hogy nemrégiben korlátozták a gyülekezési jogot, emiatt már két tüntetés is volt, a harmadikat pedig éppen ma tartják az Erzsébet hídnál.
Makro / Külgazdaság Poloskázással színezett kardcsörtetéssel fenyegeti a kínai hadsereg Tajvant
Privátbankár.hu | 2025. április 1. 11:11
Hadgyakorlatot kezdett a kínai hadsereg Tajvan közelében, amihez a katonaság színes fantáziával megáldott propagandistái karikatúrát is készítettek. Ezen a sziget elnökét bogárként ábrázolják.
Makro / Külgazdaság Rózsa András: Várhatóan még lesznek feljelentések Zugló korábbi gazdálkodása miatt
Privátbankár.hu | 2025. április 1. 09:58
Zugló polgármestere az átvilágítások mellett a kerületet terhelő közlekedésről, a kormányzati gigaberuházásokról, Rákosrendező fejlesztéséről és az idei évi vállalásairól is beszélt az Mfornak adott interjújában.
Makro / Külgazdaság Több mint 51 pont jött össze márciusban
Privátbankár.hu | 2025. április 1. 09:00
Lassú felívelésre utalnak az adatok. 
Makro / Külgazdaság Ezek a legújabb magyar számok: 4002 milliárd a rossz oldalon
Privátbankár.hu | 2025. április 1. 08:30
A kormányzati szektor hiánya GDP-arányosan 4,9 százalékos volt a múlt évben. 
Makro / Külgazdaság Trump Magyarországgal is kibabrálhat
Privátbankár.hu | 2025. április 1. 08:10
Az Egyesült Államok a hét végén közvetve megfenyegette Magyarországot is egy 25-50 százalékos büntetővámmal, amit azokra az országokra vetnének ki, amelyek orosz olajat vásárolnak.
Makro / Külgazdaság Visszafordult a forint
Privátbankár.hu | 2025. április 1. 06:39
A hétfői gyengülést erősödésre cserélte a forint. 
Makro / Külgazdaság Gazdasági atombombát dobhat Magyarországra Donald Trump
Király Béla | 2025. április 1. 05:44
A magyar kormány tagjai az elmúlt években nagyon sokszor gazdasági atombombaként jellemezték azokat az uniós törekvéseket, amelyek az orosz olaj vásárlásának esetleges tiltására vonatkoztak. Most viszont Donald Trumpban merült fel, hogy olyan intézkedéseket hozzon, amely Oroszországot és az olajvásárlókat is erősen sújtaná.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG