3p

Az illúziók vége – a racionalitás kezdete –
úgy tűnik el az ESG, hogy velünk marad?

Klasszis Fenntarthatóság 2025 konferencia

2025. november 4., Budapest

Jelentkezzen most!

A forint ma reggel hirtelen gyengült, azóta lassan csorog vissza az árfolyam – a piacon egyébként jó a hangulat – és óriási szerencséje van a skótoknak, hogy nem függetlenedtek.

A forint hirtelen gyengülni kezdett hétfőn reggel a tőzsdék nyitásával egyidőben. A rubel erősödéséből nem tudta kivenni a részét a forint. Nem elég, hogy a múlt hét végén nem sikerült a forintnak korrigálnia az orosz hatás miatt elszenvedett zuhanást, de még ez a hét is gyengüléssel indult. Az euró forint árfolyama a hétvégén 315-nél volt, de a ma reggeli kereskedésben újraindult a gyengülés egészen 316,8-ig, ahonnan visszafordult ugyan a forint, de csak 316 környékére jutott és csak lassan erősödik.

Londoni pénzügyi elemzők szerint már függetlenségének első évében súlyos költségvetési helyzetbe került volna Skócia a zuhanó olajárak miatt. Még szeptember 18-án tartották a népszavazást a függetlenségről, és a skót kormány az elszakadás esetén jelentős részben az északi-tengeri olajkitermelés adóbevételeire alapozta költségvetési terveit. Friss számítások szerint Skóciának a tervezett 6,9 milliárd font (2800 milliárd forint) helyett mindössze 1,25 milliárd font bevétele származott volna ebből a forrásból 2016-2017-ben, a függetlenség első pénzügyi évében, és a skót államháztartási hiány megközelítette volna a hazai össztermék (GDP) 6 százalékát.

A Mol lezárta második észak-tengeri akvizícióját: a megvásárolt portfolió magában foglalja a Scott nevű mező 22 százalékos, a Rochelle 15 százalékos és a Telford másfél százalékos nem operált részesedését, és kiterjed további kutatási licenszekre is, mint például a Rochelle mező alatt elhelyezkedő felső Jura mélyszíntű lelőhelyre.

Móró Tamás, a Concorde Értékpapír Zrt. vezető elemzője szerint az olajár emelkedése kedvező hatással van az orosz piacra, és ezáltal várhatóan az OTP és a Richter részvényeire, valamint a nemzetközi hangulat is pozitív. Az elemző ezért emelkedésre számít ma, de alacsony forgalom várható.

Ma egyébként kevés piacmozgató makrogazdasági adatra lehet számítani. Csak az Európai Bizottság előzetes novemberi fogyasztói bizalmi indexe és az amerikai használtlakás-eladások novemberi forgalma várható, mindkettő délután jelenik meg. Ma délután még a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) is ad ki adatot: az államháztartás központi alrendszerének novemberi végleges számait. Az NGM előzetes adatai szerint az államháztartás központi alrendszerének pénzforgalmi többlete 95,9 milliárd forint volt az idén novemberben, így a hónap végére a hiány 713,7 milliárd forintra, az éves előirányzat 72,5 százalékára mérséklődött.

A KSH ma reggel közölte, hogy idén októberig több gyermek született, és kevesebben haltak meg, min tavaly. Az első tíz hónapban 76 ezer gyerek született és 103 ezren haltak meg. Ez azt jelenti, hogy fogy a lakosság, de már lassabban, mint 2013-ban.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Miközben a magyar repülőrajt elmaradt, Csehországban kilőtt a GDP
Privátbankár.hu | 2025. október 31. 14:01
Miközben a magyar GDP lényegében stagnál, a cseh 2,7 százalékkal növekszik.
Makro / Külgazdaság A kereskedőket sokkolta a kormány bejelentése
Privátbankár.hu | 2025. október 31. 12:38
Az Országos Kereskedelmi Szövetség értetlenül áll azelőtt, hogy a kormány minden egyeztetés nélkül meghosszabbította az árrésstopot, sőt új terméket vont az árréstop hatálya alá.
Makro / Külgazdaság Jól indul a november az autósoknak
Privátbankár.hu | 2025. október 31. 11:05
November első napján csökkenést tapasztalhatunk a kutak nagykereskedelmi áraiban.
Makro / Külgazdaság Csak 6172 gyerek született  szeptemberben
Privátbankár.hu | 2025. október 31. 08:44
8758 fő halt meg.
Makro / Külgazdaság Gyorsult az áremelkedés az iparban
Privátbankár.hu | 2025. október 31. 08:32
2,4 százalékkal magasabbak az árak az iparban.
Makro / Külgazdaság Döntött a kormány a 14. havi nyugdíjról
Privátbankár.hu | 2025. október 30. 19:57
Orbán Viktor elmondta: lesz 14. havi nyugdíj, de a bevezetési rendjén még dolgoznak. 
Makro / Külgazdaság Magyar Péter elmondta, kit látna szívesen egészségügyi miniszterként
Privátbankár.hu | 2025. október 30. 18:17
Az Egyesült Királyságban és Magyarországon is dolgozó ortopéd főorvos, Hegedűs Zsolt a jelölt.
Makro / Külgazdaság Magyar férfi vezette a bűnbandát, amely 70 milliárd forint értékű kokainnal üzletelt
Privátbankár.hu | 2025. október 30. 17:24
M. Ferenc Magyarországon is 40 kilogramm kokaint értékesített, a dominikai hatóságok azonban 2,2 tonnás szállítmányt találtak, amely szintén a bandájához köthető. A hatóságok Magyarországon is 13 helyen csaptak le az ügy miatt.
Makro / Külgazdaság Lezárta hosszú vitáját Donald Trump és Hszi Csin-ping
Privátbankár.hu | 2025. október 30. 15:49
Kína szállítani fogja a ritkaföldfémeket, és nagy mennyiségű amerikai szóját vásárol: ezekről is megállapodott Donald Trump Hszi Csin-pinggel. A két elnök között szóba került a drogkereskedelem elleni fellépés is.
Makro / Külgazdaság Gyümölcs, zöldség, hús és sajt is szerepel az új árrésstopos listán
Privátbankár.hu | 2025. október 30. 15:09
Tizennégy tétellel bővíti az árrésstopos termékek listáját a kormány december 1-től. 
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG