3p

Miután kedden 15 százalékot zuhant a török líra értéke, sok webshopban egyszerűen elérhetetlenné tették a nagyobb értékű elektronikai termékeket, mert a kereskedők nem tudnak lépést tartani a pénz elértéktelenedésével.

Csalódniuk kellett azoknak a törököknek, akik pont tegnap döntöttek úgy, hogy beruháznak egy új iPhone-ra. Az Apple helyi oldala ugyanis azt közölte velük, hogy a kiválasztott termék „jelenleg nem elérhető”. De a Reuters beszámolója szerint nemcsak ők jártak így, más drága, külföldről importált elektronikai cikkek sem voltak megvásárolhatók a török webáruházakban.

Az Apple egyik csúcstelefonja - befektetésnek is vennék a törökök, ha tehetnék (Fotó: Apple.com)
Az Apple egyik csúcstelefonja - befektetésnek is vennék a törökök, ha tehetnék (Fotó: Apple.com)

Természetesen nem arról van szó, hogy hirtelen lenullázódtak volna a készletek, hanem arról, hogy a kereskedőknek nem éri meg a még korábban, az akkori árfolyamon külföldi valutáért beszerzett árukat most lírában változatlan áron eladni. A török fizetőeszköz értéke ugyanis csak a múlt hét kezdete óta több mint 20 százalékot esett tegnapig. Így az elektronikai termékek árai még az általában olcsóbb amerikai árakhoz képest is 10 százalékkal voltak alacsonyabbak.

Az Apple helyi képviselete egyelőre nem reagált a hírügynökség megkeresésére, de a cég egyik boltjának eladója azt mondta, az emberek befektetésként igyekeznek megvásárolni termékeiket.

„Szürreális ez az egész, de a vásárlók értékálló eszközként tekintenek a termékeinkre, és ezért igyekeznek vásárolni. Tudják, hogy akár egy év múlva is többért tudják majd eladni őket, mint amennyit most fizettek értük.” A cég webshopjában mindenesetre a termékek nagy része nem elérhető jelenleg.

Egy nagy török e-kereskedelmi cég egyik munkatársa pedig arról beszélt, hogy más, jobb nevű importált elektronikai termékek és kozmetikumok iránt is nagyon megnőtt a kereslet. A helyzetet pedig tovább bonyolítja, hogy hétvégére a boltok Black Friday akciókkal és leárazásokkal is készültek volna, utána pedig kezdődik majd az év végi nagy bevásárlási roham is. Ez méginkább növelte azokat az aggodalmakat, hogy később bizonyos termékek már nem lesznek kaphatók, vagy csak jelentősen megemelt árakon. A megszólaltatott forrás szerint a legtöbb nagy online piactér arra kéri az eladókat, hogy legalább még ezen a héten ne emeljék drasztikusan az áraikat, és mivel az eladók rá vannak utalva ezekre a gyűjtőoldalakra, többségük tartja is magát ehhez. Legfeljebb, mint ahogy látható, inkább egyáltalán nem is adják el leértékelt áron a termékeiket.

Egy isztambuli grafikus így foglalta össze a helyzetet a Reutersnek: „Ez a legrosszabb pillanat arra, hogy pénzt költsön az ember, de nem lesz megfelelőbb pillanat. Az árak most magasnak tűnnek, de még mindig alacsonyabbak a jövő hetieknél.”

A török líra árfolyama ma egyelőre valamelyest felfele mozdult, de még mindig közel van a történelmi mélyponthoz.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Van olyan magyar régió, ahol a fiatal nők harmada nem dolgozik és nem is tanul
Privátbankár.hu | 2026. június 28. 16:59
Óriásiak a területi különbségek Magyarországon a NEET- (nem dolgozó, nem tanuló) fiatalok arányát nézve. Budapest előzi a legjobb uniós ország arányát is, Észak-Magyarországon és Észak-Alföldön viszont katasztrofális a helyzet.
Makro / Külgazdaság Kiderült, hol élnek a legjobban keresők Magyarországon
Privátbankár.hu | 2026. június 28. 11:40
A dobogón csak budai kerületek állnak: a XII. kerület átvette a vezetést a II. kerülettől, a harmadik helyen Újbuda található. Négy járásban maradt 300 ezer forint alatt a nettó mediánbér: a sarkadi, a kunhegyesi, a csengeri és a fehérgyarmati járások vannak a lista végén.
Makro / Külgazdaság Előre látták, hogy ez lesz, de vajon reális, ami most a magyar piacon történik? Klasszis Podcast
Imre Lőrinc – Izsó Márton | 2026. június 28. 10:59
Bár a Magyar Nemzeti Bank (MNB) június 23-i, 25 bázispontos kamatcsökkentése és még inkább Varga Mihály kommunikációja miatt kismértékben gyengült a forint, valójában az euró bevezetésének ígérete nagyon erős támaszt ad most a hazai fizetőeszköznek. Az országkockázati megítélésünk eközben folyamatosan javul, amire már az április 12-i országgyűlési választásokat megelőzen is bőven mutattak jelek. Az Equilor Alapkezelőnél nem lepődtek meg a magyar eszközök felértékelődésén, de vajon nem túlzás-e, ami most a magyar piacon történik? Erről is beszélgettünk a Klasszis Podcast legújabb adásában. 
Makro / Külgazdaság Már több mint 10,5 milliárd eurót kapott Ukrajna innen
Privátbankár.hu | 2026. június 27. 15:49
Újabb csomagot hagyott jóvá az EBRD.
Makro / Külgazdaság Magyar Péteréknek nincs oka a panaszra ezeket a számokat látva
Privátbankár.hu | 2026. június 27. 13:04
Továbbra is jelentős a Tisza fölénye. 
Makro / Külgazdaság Jelasity Radován: Az Erste nem adósa Kármán Andrásnak és ő sem az Erstének, ő nem a bank szolgája
Izsó Márton - Csabai Károly | 2026. június 26. 15:30
Az Erste elnök-vezérigazgatója a június 25-ei élő műsorunk vendége volt. A 6. évfolyamában járó Klasszis Klub Live jubileumi, 100. adását most a Klasszis YouTube-csatornán megnézheti, vagy a Klasszis Podcast-csatornán meghallgathatja.
Makro / Külgazdaság Nálunk sem rózsás a költségvetés helyzete, de a franciáknál sosem volt ilyen rossz
Privátbankár.hu | 2026. június 26. 13:10
Franciaország államadóssága rekordmagasra, 3500 milliárd euró fölé emelkedett az első negyedévben a nemzeti statisztikai hivatal, az Insee adatai szerint.
Makro / Külgazdaság Elárulta Magyar Péter, melyik feltételt lesz a legnehezebb teljesíteni az euróhoz
Privátbankár.hu | 2026. június 26. 12:45
Magyar Péter miniszterelnök, Kármán András pénzügyminiszter és Kiriákosz Pierakákisz görög pénzügyminiszter, a Eurócsoport elnöke közös sajtótájékoztatót tartottak a Pénzügyminisztériumban, ahol a legfőbb téma az euró magyarországi bevezetésének lehetőségei voltak.
Makro / Külgazdaság Kiderült, mekkora a támogatottsága idehaza az euró bevezetésének
Privátbankár.hu | 2026. június 26. 08:55
A Medián kutatása szerint a társadalom jelentős, háromnegyedes többsége szeretné, ha Magyarország bevezetné az eurót. Nézetkülönbség mindössze abban van, hogy ez mikor történjen meg.
Makro / Külgazdaság Több vendég, kevesebb éjszaka – kijöttek a májusi turisztikai adatok
Privátbankár.hu | 2026. június 26. 08:30
A KSH szerint a turisztikai ágazatban májusban az összes bruttó árbevétel 113,4 milliárd forint volt, folyó áron 8,1 százalékkal több az egy évvel korábbinál.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG