2p

Az izraeli hadsereg 24 órát adott 1,1 millió embernek, hogy elhagyja a Gázai övezet északi felét.   

A családok egy része már nekivágott az útnak, ahogy azt az alábbi képek is bizonyítják.  

Menekülő gyerekek Gázavárosban 2023. október 13-án. Fotó: EPA/MOHAMMED SABER
Menekülő gyerekek Gázavárosban 2023. október 13-án. Fotó: EPA/MOHAMMED SABER

Mivel az izraeli blokád miatt már üzemanyag sem jut be a Gázai övezetbe, sokan gyalog indultak útnak a romok között.

Menekülés Gázavárosból, 2023. október 13. Fotó: EPA/MOHAMMED SABER
Menekülés Gázavárosból, 2023. október 13. Fotó: EPA/MOHAMMED SABER

Az izraeli hadsereg péntekre virradó éjjel közölte az ENSZ-szel, hogy minden, az övezet északi részén élő embernek az övezet déli részére kell távoznia 24 órán belül. Az intézkedést, amely 1,1 millió embert érint, biztonsági okokkal indokolták.

Az ENSZ közölte: egy ekkora mértékű evakuálást lehetetlen ennyi idő alatt végrehajtani „pusztító humanitárius következmények” nélkül.

Családok menekülnek Gázavárosból. 2023. október 13.  Fotó: EPA/MOHAMMED SABER
Családok menekülnek Gázavárosból. 2023. október 13. Fotó: EPA/MOHAMMED SABER

Az evakuálási parancs mindenkit érint, az övezetben működő ENSZ-segélyszervezetek dolgozóit éppúgy, mint a már amúgy is túlzsúfolt kórházak betegeit. A palesztin Vöröskereszt dolgozói közölték: nem hagyják magukra a betegeiket, hanem maradnak.

A Gázai övezetben kritikus a helyzet az állandó légicsapások, valamint az izraeli blokád miatt. Fogytán van a víz és az élelmiszer, a kórházak működése ellehetetlenül, 50 ezer terhes nő nem jut megfelelő ellátáshoz.

A múlt szombaton kiújult válság palesztin oldalon eddig mintegy 1800, izraeli oldalon mintegy 1300 áldozatot követelt.

A BBC tudósítása szerint a menekülők sehol sincsenek biztonságban, mivel az izraeli légierő pénteken is folytatta a légicsapásokat. Eközben a Hamász is raklétákat lőtt ki Dél-Izraelre, és arra szólította fel a gázaiakat, hogy ne tegyenek eleget az izraeli felszólításnak.

Több ország vezetője is humanitárius folyosók nyitására, valamint a blokád feloldására kérte Izraelt a humanitárius katasztrófa enyhítése érdekében, eddig mindhiába.

A Norvég Menekültügyi Tanács háborús bűnnek nevezte a milliós evakuálást célzó izraeli intézkedést, amely nem tartalmaz garanciát sem a biztonságos távozásra, sem a visszatérésre.

Jan Egeland, a szervezet főtitkára szerint az intézkedést vissza kell vonni, ez azonban mindeddig szintén nem történt meg.  

A történtek hátterével itt foglalkoztunk: 

A történések izraeli oldalát pedig itt mutattuk be:

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Óriási a baj, mindkét szuperhatalom kezdi bezárni a kapuit a németek előtt
Privátbankár.hu | 2025. december 23. 16:00
Jelentősen visszaesett a német áruexport 2025-ben az Egyesült Államokba és Kínába, amit az európai értékesítés és a szolgáltatásexport ellensúlyozott – derül ki a kölni székhelyű Institut der deutschen Wirtschaft (IW) kedden publikált elemzéséből.
Makro / Külgazdaság Erre az adatra Trump szerint megérhette ilyen sokat várni
Privátbankár.hu | 2025. december 23. 15:30
Az Egyesült Államok gazdasága a vártnál gyorsabban nőtt a harmadik negyedévben.
Makro / Külgazdaság Még be sem lépett, máris szárnyakat adott az euróövezet Bulgáriának
Privátbankár.hu | 2025. december 23. 15:25
Javította Bulgária minősítési országplafonját a Moody's Ratings. A nemzetközi hitelminősítő a kedden Londonban bejelentett döntést Bulgária közelgő euróövezeti csatlakozásával indokolta.
Makro / Külgazdaság 140 ezer magyar már Ausztriában dolgozik, és lesz ez még több is
Kollár Dóra | 2025. december 23. 14:44
Októberhez képest minimálisan csökkent, de egy évvel ezelőtthöz képest enyhén nőtt a nyugati szomszédunkban dolgozó honfitársaink száma a legfrissebb ausztriai munkavállalási adatok szerint. A téli szezon pedig még csak most kezdődik igazán.  
Makro / Külgazdaság Sajnos egyelőre nem lesz olcsóbb a tankolás
Privátbankár.hu | 2025. december 23. 11:25
Maradnak az eddigi árak.
Makro / Külgazdaság Elpárolgott a jegybanki Pallas Athéné Alapítvány vagyona
Privátbankár.hu | 2025. december 23. 08:23
9 millió volt a jegybanki alapítvány kasszájában.
Makro / Külgazdaság 2025 a vámok éve volt: Trump miatt új gazdasági fogalmakkal kell ismerkednünk – Klasszis Podcast
Imre Lőrinc – Izsó Márton | 2025. december 23. 05:46
Az idei év egyik legmeghatározóbb globális gazdasági kihívását a Donald Trump által elindított és kiszélesített kereskedelmi háború jelentette. Az amerikai elnök áprilisban mindenkire ráijesztett az első vámtételek meghatározásával, de a kétoldalú tárgyalások elindulásával lecsillapodtak a kedélyek. A globális kereskedelem azonban már nem lesz ugyanolyan, mint Trump előtt volt. A Klasszis Podcast vendége Pásztor Szabolcs, az Oeconomus Gazdaságkutató Alapítvány kutatási igazgatója.
Makro / Külgazdaság Benzinkúton éjszakáznak, holnap is tüntethetnek a kamionosok
Privátbankár.hu | 2025. december 22. 19:35
A hétfői tüntetés este 8 óráig tart, de kedden visszatérhetnek Budapest útjaira a dudáló kamionosok. A kormánytól többek között azt követelik, hogy az útdíjat ne akkora mértékben emeljék meg, mint amiről Lázár János beszélt.
Makro / Külgazdaság Tavasszal üthet be a Magyarországgal szembeni túlzottdeficit-eljárás
Privátbankár.hu | 2025. december 22. 16:29
A tavaszi előrejelzési fordulóban javasolhatja az Európai Bizottság a Tanácsnak, hogy újabb szakaszba léptesse a túlzottdeficit-eljárást. Eközben a kormány a GDP 2,2 százalékának megfelelő pénzt osztogat el.
Makro / Külgazdaság Ötven kamiont beengednek a Hősök terére, de merre indulnak a többiek?
Privátbankár.hu | 2025. december 22. 15:01
Hétfőn délután megérkezett a Hősök terére a kamionos tüntetés konvoja. A térre azonban a rendőrség csak ötven járművet enged be, a többiek másfelé indulhatnak.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG