4p

Mi vár a magyar befektetőkre ősszel?

Mit jelentenek az adózási és szabályozási változások a befektetők számára?
Merre tart az állampapírpiac?
Hogyan érdemes gondolkodni a hosszú távú megtakarításokról és az ingatlanbefektetésekről?

Klasszis Befektetői Klub
2026. szeptember 24., Budapest

Foglalja le helyét most >>

A civil összefogás sikereként értékeli a nyugati sajtó az internetadó visszavonását, de szkeptikusak a jövővel kapcsolatban. Van aki a nemzeti konzultáció formájával nincs kibékülve, mások szerint Orbán Viktor csak manőverezik, hogy kifogja a szelet a tüntetők vitorlájából.

"Saját találmányát" a nemzeti konzultációt hívta segítségül Orbán Viktor az internetadó kapcsán elszenvedett vereség után - írja a Frankfurter Allgemeine Zeiutung (FAZ), emlékeztetve arra, hogy a kormányfő korábban - az alaptörvényről zajló konzultáció kapcsán - nyilatkozva a lapnak, elmondta, hogy "nagyon büszke" a konzultációra.

Irányított demokrácia

Bár Orbán Viktor szerint a demokrácia biztosítéka nem az alkotmány és nem is a törvényhozás, hanem maga a nép, ám a FAZ cikkírója megjegyzi, hogy a nemzeti konzultáció kevéssé kötött forma, és a kérdések kiválasztásával és megfogalmazásával irányítani lehet a diskurzust. Stephan Löwenstein szerint ezen felül ez a forma "az intézmények megvetését árasztja magából", amely megvetést a miniszterelnök a lap szerzője szerint nem is titkol.

A FAZ kommentárja szerint a kormányfőnek ugyan vereséget kellett elkönyvelnie, de az ellenzék "korán örül, ha azt gondolja, hogy meggyengült ellenféllel van dolga".

Összekovácsolta a világot?

A Financial Times (FT) szerint Orbán Viktor pálfordulását a világszerte az internet mellet kampányolók segítették elő. A pénzügyi lap idézi Neelie Kroes-t a digitális ügyekben tegnapig illetékes EU-biztost, aki azt mondta a visszavonulásra reagálva: büszke rá, hogy az Európai Bizottság pozitív szerepet játszott az európai értékek és a digitális Európa megvédésében.

Az internetadó akár vízválasztó pontot is jelenthetett volna a magyar tüntetők szerint a miniszterelnök illiberális demokráciájában, ami a médiaszabadság korlátozását és a gazdaság egyre erőteljesebb állami kontrollját jelenti - írja az FT. A Die Welt emlékeztet: a magyarok "minden társadalmi rétegen átívelően adtak hangot" tiltakozásuknak, "sokkal erősebben mint ahogy azt az erőtlen ellenzéki pártok valaha is meg tudták volna szervezni", ezért a terv visszavonása a civil társadalom sikere.

Törésvonalak

Az osztrák lap cikkírója, Boris Kálnoky ugyanakkor emlékeztet: Orbán visszavonulásának döntő oka azonban nem a polgári tiltakozás lehetett, mivel a kormányfő rendszerint csak akkor enged, amikor a saját pártjában, a konzervatív véleményformálók és a törzsválasztók körében is morgolódás kezdődik - most is ez történt.

Az internetadó ügyében Orbán "elszámította magát", de ennél több gond is ronthatja a kormányfő kedvét: téves helyzetértékelése miatt mély válság alakult ki a magyar-amerikai kapcsolatokban, s Budapest attól is tart, hogy az új Európai Bizottság "hasonló keménységgel" lép majd fel, mint az amerikaiak. A Die Welt szerint Orbán tudta, hogy Washingtonban kételkednek demokratikus elkötelezettségében, de a "büntetés súlyosságára" nem számított. Emellett Boris Kálnoky szerint további gondot jelenthet, hogy immár belül is törésvonalak vannak a Fideszen belül, hiszen például a reklámadó a konzervatív médiumokkal rendelkező "befolyásos oligarchákat is sújtja".

Csak trükk?

A liberális Süddeutsche Zeitung online kiadásában Cathrin Kahlweit kommentárjában arra hívja fel a figyelmet, hogy új jelenség, hogy tízezrek tüntetnek az utcákon, és köztük nem csak olyanok vannak, akik szemben állnak Orbánnal, ami veszélyes lehet. A konzervatív osztrák Die Presse szerint az eddig "unortodox" reformjairól ismert kormányfő új hangot ütött meg, amit ugyanakkor a cikk írója csak olyan taktikai manővernek tart, amellyel a miniszterelnök ki akartja fogni a szelet a tüntetők vitorlájából.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Magyar Péter: „Nem abból a kőbányából érkezik a paksi beruházásra a több tonna kő, amire sokan gondolnak”
Privátbankár.hu | 2026. augusztus 13. 17:30
Magyar Péter miniszterelnök és két szakember tartott sajtótájékoztatót a paksi helyzettel kapcsolatban. Arról is beszélt, hogy a két beruházásról döntöttek a Duna vízszintjének megemelése érdekében.  
Makro / Külgazdaság Mi vár az autósokra a benzinkutakon? Itt az előrejelzés
Privátbankár.hu | 2026. augusztus 13. 16:46
Péntekre sem érkezik újabb nagykereskedelmi árváltozás.
Makro / Külgazdaság Magyar Péter: újra apadásnak indult a Duna
Privátbankár.hu | 2026. augusztus 13. 16:02
Erről a kormányzati tájékoztatón beszélt.
Makro / Külgazdaság Új fejlemény az MNB-botrányban: dokumentumokat adtak át az ügyészségnek
Privátbankár.hu | 2026. augusztus 13. 15:02
Az előző jegybanki vezetés idején történt ügyben.
Makro / Külgazdaság Teljesen leálíltják Románia egyetlen atomerőművét a vízállás miatt
Privátbankár.hu | 2026. augusztus 13. 11:40
Túl alacsony a Duna, és a vízállás folyamatosan és jelentősen csökken. Románia jelentős, 2000 megawattot meghaladó áramimportra szorul a leállítás után az esti csúcsidőben.
Makro / Külgazdaság Nem tétlenkedett Krausz Ferenc: új vállalkozást alapított
Privátbankár.hu | 2026. augusztus 13. 10:42
Az államhoz kerülnek a Nobel-díjas fizikushoz, Krausz Ferenchez köthető Élvonal Alapítvány közfeladatai és a hozzá tartozó Molekuláris Ujjlenyomat Kutató Központ (CMF) – mindeközben a tudós egy hónapja már létre is hozott egy új vállalkozást.
Makro / Külgazdaság Nagyot megy az autógyártás, de van egy magyar ágazat, ami ennél is meredekebben bővül
Privátbankár.hu | 2026. augusztus 13. 08:59
A számítógép, perifériás egység gyártása 116 százalékkal emelkedett egy év alatt. Az ipar összességében bővült éves alapon, de májushoz képest júniusban visszaesést mért a KSH.
Makro / Külgazdaság Dübörög az út- és vasútépítés, de az építőipar összességében így is visszaesett
Privátbankár.hu | 2026. augusztus 13. 08:30
Kevesebb új építőipari szerződést is kötöttek, és az épületek építése is jelentősen csökkent. 
Makro / Külgazdaság A magyar gazdaságnak is jól jön a Sziget fesztivál: kiderült, mennyivel tehet hozzá a GDP-hez
Privátbankár.hu | 2026. augusztus 13. 07:29
Csak az adó- és járulékbefizetések 4,5 milliárd forintot tehetnek hozzá az államkasszához, az összes hozzájárulás ennél több mint kétszer magasabb.
Makro / Külgazdaság Egy iparág, amiben óriásit kellene fejlődnünk, de itt is Kína fújja a passzátszelet
Imre Lőrinc | 2026. augusztus 13. 05:43
Akár a Paks 2 beruházás sorsát is megpecsételheti a kormány energiafejlesztési programja, aminek egyik központi eleme a magyarországi elektromostároló-kapacitások megháromszorozása 2030-ra. Jelenleg ugyanis az ipari akkumulátorok hiánya jelenti az egyik legfontosabb akadályát annak, hogy a megújulóenergia-források által megtermelt villamos energia még Paks részleges kiesése esetén is stabil hálózatot biztosítson a lakosságnak és a vállalatoknak anélkül, hogy a súlyos milliárdokba kerülő importra kelljen támaszkodnia a hazai ellátásnak. 
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG