4p
A brit konzervatív védelmi miniszterrel elszállt a ló, de gyorsan megkapta a kijózanító pofont. Moszkva ingerültségének oka, hogy alig egy hete érkezett meg 850 brit katona Észtországba, míg további 150 az amerikai csapatokkal együtt szolgál Lengyelországban. Az utóbbi egy-két évben világszerte a politika egyre gyakrabban él a nyílt nukleáris fenyegetéssel.
Michael Fallon brit védelmi miniszter (Kép forrása: EPA)

Theresa May miniszterelnök kész lenne nukleáris megelőző csapást mérni az Egyesült Királyság ellenségeire „extrém körülmények között”, mondta Michael Fallon brit védelmi miniszter hétfőn. Egyben az ellenzéki Munkáspárt vezetőjét, Jeremy Corbynt biztonsági kockázatként jellemezte, mivel ő továbbra is kitart korábbi álláspontja mellett, miszerint soha sem hagyná jóvá a Trident nukleáris rakéták bevetését, sőt drón-támadást sem engedélyezne az Iszlám Állam vezetője ellen. Fallon szerint ezzel a brit baloldal bebizonyította, hogy június 8-i választási győzelmük esetén „egy nagyon veszélyes káosz” alakulna ki az ország biztonságpolitikájában.

Gyorsan helyre rakták

Fallon ostoba, belpolitikai indíttatású tányércsapkodása kemény válaszreakciót szült Moszkvából. Franz Klincevics, az orosz Szövetségi Tanács Védelmi és Biztonsági Bizottságának első alelnöke kijelentette, hogy az Egyesült Királyságot „elsöprik a Föld színéről”, ha nukleáris támadást indít. Klincevics a Facebook oldalán így írt:

„Úgy gondolom, hogy Michael Fallon kijelentése éles választ követel és nem félek őt keményen rendre teremteni. Legjobb esetben a kijelentése része egy pszichológiai hadviselésnek, amely ebben az összefüggésben különösen felháborító. A természetes kérdés adódik: melyik országot célozná meg az Egyesült Királyság?

Ha egy nukleáris hatalmat, akkor a kis területen fekvő Egyesült Királyságot szó szerint lesöpörné a Föld színéről egy ellencsapás. Ha egy nem-nukleáris hatalmat, akkor ez hasonlatos lenne az amerikai támadáshoz Hirosima és Nagaszaki ellen. De ennek az időnek már régen leáldozott, ahogy a brit birodalom egykori nagyságának is.”

Moszkva ingerültségének oka, hogy alig egy hete érkezett meg 850 brit katona Észtországba, míg további 150 az amerikai csapatokkal együtt szolgál Lengyelországban. Ahogy a brit védelmi miniszter a múlt héten kijelentette Észtországban a felavató ünnepségen: „a brit csapatok a növekvő orosz agresszió” ellen teljesítenek szolgálatot. Ráadásul a múlt héten egy nagyszabású NATO-hadgyakorlat kezdődött Romániában is, amely úgyszintén az orosz agresszió elleni elrettentést tűzte a zászlajára.

Veszélyes spirálban

Miközben Észak-Korea és az Egyesült Államok nukleáris fegyvereit teszteli, nem tekinthető véletlennek, hogy az ENSZ Leszerelési Kutatóintézete (UNIDIR) friss jelentésében leszögezi, hogy egy nukleáris fegyver – véletlen, vagy szándékos - detonációs veszélye a legmagasabb az elmúlt negyed században, a Szovjetunió összeomlása óta. Valóban, az utóbbi egy-két évben világszerte a politika egyre gyakrabban él a nyílt nukleáris fenyegetéssel.

Múlt év novemberében példának okáért Moszkva jelentette be, hogy a régiónkba telepítendő amerikai rakétavédelmi rendszerre válaszul atomtöltet hordozására is alkalmas, akár félezer kilométeres hatótávú Iszkander típusú ballisztikus rakétákat telepít a baltikumi exklávéba (Kalinyingrád). A Fehér Ház ezekben a hetekben fontolgatja taktikai nukleáris fegyverek visszatelepítését Dél-Koreába és már megkezdte a THAAD rakétavédelmi rendszer telepítését. Erre válaszul a kínai kommunista párthoz közeli Global Times a múlt hónapban a kínai taktikai nukleáris fegyver-arzenál növelésére és fejlesztésére szólított fel.

Káncz Csaba jegyzete

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Megint kellemetlen fejlemény várja a benzinkúton
Privátbankár.hu | 2026. április 29. 11:27
Akkor, ha piaci áron tankol. Ott ugyanis azonos mértékű változás lesz a különböző üzemanyagoknál. A védett áraknál marad minden változatlan,
Makro / Külgazdaság Hasított a magyar autópiac
Privátbankár.hu | 2026. április 29. 09:38
Márciusban rég nem látott erős növekedést produkált az EU autópiaca. Az elektromos autók értékesítése nőtt leginkább, ez vélhetőleg nem független az iráni háború okozta olajpiaci helyzettől. A magyar adatok is látványos bővülésről szólnak.
Makro / Külgazdaság Már csak ez hiányzott: Zelenszkij a világra zúdíthatja a tengernyi ukrán fegyvert
Privátbankár.hu | 2026. április 29. 08:38
Ebből akarnak pénzhez jutni, nekik úgyis sok a felesleg.
Makro / Külgazdaság Hatékonyabb lesz a Nemzeti Vagyonvisszaszerzési és Védelmi Hivatal, mint az elszámoltatási biztosok?
Privátbankár.hu | 2026. április 28. 19:01
A vagyonvisszaszerzés lehetőségéről, az új Fidesz-frakció friss tagjairól és nagy hiányzóiról, a „poloskázás” miatti bocsánatkérésről, illetve az eddigi kormánypropaganda háttérbe szorulásáról is beszélgetett az ATV Egyenes Beszéd című műsorában kollégánk, Dobos Zoltán Rangos Katalinnal és Rónai Egonnal.
Makro / Külgazdaság Döbbenetes lépésre szánta el magát az Egyesült Arab Emírségek
Privátbankár.hu | 2026. április 28. 17:45
Az Egyesült Arab Emírségek kilép a Kőolajexportáló Országok Szervezetéből (OPEC), valamint az OPEC+ -ból is – közölte kedden az emírségek energiaügyi minisztere.
Makro / Külgazdaság Záporoztak az új kormánnyal és az euróval kapcsolatos kérdések Varga Mihály felé
Imre Lőrinc | 2026. április 28. 16:45
A Magyar Nemzeti Bank (MNB) monetáris tanácsa a várakozásoknak megfelelően 6,25 százalékon hagyta az irányadó rátát a választások utáni első kamatdöntő ülésén. A 15 órakor kezdődő sajtótájékoztatón Varga Mihály jegybankelnök a monetáris politikai irányvonalai mellett számos kérdést kapott a legfontosabb aktuálpolitikai kérdésekkel és a Tisza gazdasági ígéreteivel kapcsolatban is.
Makro / Külgazdaság Tényleg jó ötlet az euró bevezetése?
Privátbankár.hu | 2026. április 28. 16:35
A Tisza-kormány elkötelezett az euró bevezetését illetően, a leendő pénzügyminiszter, Kármán András szerint 2030-ra elérhetőek a csatlakozás feltételei. Hogy milyen hatása lehet a magyar gazdaságra ennek, arról munkatársunk, Király Béla beszélt az ATV Start műsorában. Az euróbevezetés mellett a Tisza agrárprogramjának központi eleme, a zöldségek és gyümölcsök áfacsökkentése is terítékre került.
Makro / Külgazdaság A Patrióták nekimentek, de így is elfogadta az Európai Parlament a hétéves költségvetés tervét
Vámosi Ágoston | 2026. április 28. 15:11
Egységes tervvel állhat az Európai Parlament a tagállamok állam- és kormányfői elé: elfogadták az MFF-jelentést. Az ellentét azonban nem csak a Parlament és a Bizottság között éleződött ki, a pártcsaládok is eltérő irányba húznak.
Makro / Külgazdaság Orbán Viktor volt szövetségese is uniós bírósághoz fordult
Privátbankár.hu | 2026. április 28. 14:45
Szlovákia pénteken beadta panaszát az Európai Unió bíróságához az orosz gáz importját tiltó és az orosz kőolaj behozatalának leállítására való felkészülést előirányzó, idén januárban hozott uniós döntés miatt – jelentette be Boris Susko szlovák igazságügy-miniszter közösségi médiaplatformján kedden.
Makro / Külgazdaság Először döntöttek a kamatokról Varga Mihályék a választás óta
Privátbankár.hu | 2026. április 28. 14:01
Első kamatdöntő ülését tartotta a Magyar Nemzeti Bank (MNB) Monetáris Tanácsa az április 12-i választás és a Tisza Párt kétharmados győzelme óta. A jegybank a politikai változás ellenére nem módosított a 6,25 százalékon álló alapkamaton.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG