2p
A terv nem új, a brókerbotrány viszont felgyorsíthatja a Magyar Államkincstár szerepbővítését. Nem tudni, megbirkóznak-e a feladattal.

A Világgazdaság értesülései szerint hamarosan bővül a Magyar Államkincstár (MÁK) szerepköre. A lap információi szerint az önkormányzatok számlavezetését veheti át a hitelintézetektől, ahogy arról már korábbi tervek szerint is szó volt.

Nem is olyan régen még Orbán Viktor miniszterelnök is beszélt erről szokásos pénteki interjújában: múlt pénteken arról beszélt a kormányfő, hogy a modern kincstári rendszer hiánya miatt kellett közpénzeket a Quaestornál tartani.

Kérdés a lap szerint, hogy a MÁK elbírja-e 3200 település és a megyei önkormányzatok folyószámla-vezetését, hiszen honlapjuk szerint is maximum 58 irodájuk van Budapesten és vidéken, de biztosítani kell a megfelelő informatikai rendszert is ahhoz, hogy elbírják a terhelést.

Tállai András, a Nemzetgazdasági Minisztérium parlamenti államtitkára szerint sem áll készen az intézmény egy ekkora feladatra: még nagyon sok fejlesztés mellett is maradnak olyan funkciók, amelyet csak a kereskedelmi bankok tudnak ellátni.

Nagyot veszíthetnek az önkormányzatoknak szolgáltatást nyújtó pénzintézetek, így a két legnagyobb szereplő: az OTP Bank és a takarékszövetkezeti rendszer nagyjából 26 milliárd forintnyi hitelállománytól és hétmilliárdos kötvénymennyiségtől búcsúzhat el, míg a teljes állomány 550 milliárd forintnyi betét volt 2014-ben.

A kormány az elmúlt három évben 1300 milliárd forintnyi önkormányzati adósságot vállalt át, így logikusnak tűnik, hogy a számlakezelést is állami intézményre bíznák - többek között azért is, mert így várhatóan állampapírban tartanák a szabadon lévő pénzeket az önkormányzatok.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Orbán Viktor volt szövetségese is uniós bírósághoz fordult
Privátbankár.hu | 2026. április 28. 14:45
Szlovákia pénteken beadta panaszát az Európai Unió bíróságához az orosz gáz importját tiltó és az orosz kőolaj behozatalának leállítására való felkészülést előirányzó, idén januárban hozott uniós döntés miatt – jelentette be Boris Susko szlovák igazságügy-miniszter közösségi médiaplatformján kedden.
Makro / Külgazdaság Először döntöttek a kamatokról Varga Mihályék a választás óta
Privátbankár.hu | 2026. április 28. 14:01
Első kamatdöntő ülését tartotta a Magyar Nemzeti Bank (MNB) Monetáris Tanácsa az április 12-i választás és a Tisza Párt kétharmados győzelme óta. A jegybank a politikai változás ellenére nem módosított a 6,25 százalékon álló alapkamaton.
Makro / Külgazdaság Még drágább lesz a tankolás szerdától
Privátbankár.hu | 2026. április 28. 10:47
Persze csak annak, aki piaci áron tankol.
Makro / Külgazdaság Fontos hírt közölt a 4iG
Privátbankár.hu | 2026. április 28. 06:58
A felek közös célja az európai piaci jelenlét további erősítése.
Makro / Külgazdaság Széthúznak az uniós intézmények, és ezt a gazdák és a leszakadó térségek bánhatják
Vámosi Ágoston | 2026. április 28. 05:59
Az Európai Parlament azt szeretné, ha még ebben az évben véglegessé válna az Európai Unió 2028 és 2034 közötti költségvetése. A tervei azonban nagyságrendekkel többe kerülnének, mint az Európai Bizottságé. A legnagyobb különbség a mezőgazdasági támogatások és a felzárkóztatáshoz szükséges források területén van, amelyeket a Bizottság jelentősen visszavágna a versenyképességre hivatkozva.
Makro / Külgazdaság Versenyfutás az idővel: mennyi pénzt szerezhetnek vissza Magyar Péterék Brüsszelben?
Privátbankár.hu | 2026. április 27. 19:06
Még meg sem alakult az új kormány, leendő képviselői máris tárgyalnak a belga fővárosban arról, hogyan lehetne feloldani a távozó Orbán-kormány jogállam-ellenes lépései miatt befagyasztott eurómilliárdokat. Az idő ugyanis szorít, augusztus 31-éig teljesíteni kell az Európai Bizottság által szabott feltételeket, december 31-éig pedig le is kell zárni a kifizetéseket. Ezt járta körül a Trend FM-ben hétfő délelőtt főszerkesztőnk, Csabai Károly, aki az adás második részében a hazai ár- és kamatstopok lehetséges jövőjéről is beszélt.
Makro / Külgazdaság Szijjártó Péter és Vitályos Eszter is helyet kap a Fidesz padsoraiban
Privátbankár.hu | 2026. április 27. 16:36
Megalakult a Fidesz frakciója.
Makro / Külgazdaság Negatívról stabilra – döntött a hitelminősítő
Privátbankár.hu | 2026. április 27. 13:37
Jó hírt kapott a kínai gazdaság.
Makro / Külgazdaság Mosolyt csalt Magyar Péter arcára Mészáros Lőrinc
Privátbankár.hu | 2026. április 27. 13:17
Itt a válasz a hétfői levélre.
Makro / Külgazdaság Ukrán segítséggel épülne a lengyel drónarmada
Privátbankár.hu | 2026. április 27. 12:58
Kell az ukránok szakértelme.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG