4p

Miközben a közvélemény a koronavírussal kapcsolatos hírekkel van elfoglalva, a kormány nem tétlenkedett, és gőzerővel folytatja az egyetemi struktúra átalakítását. Ezt a célt szolgálhatják a szerda éjszaka benyújtott törvényjavaslatok, amelyek keretében 13 új egyetemi alapítvány létrehozásáról dönthetnek.

Akár április 1-jei tréfának is tűnhetett, de nyilvánvalóan más szándékkal nyújtottak be 31 törvényjavaslatot az ünnepek előtt. A tervezetek benyújtásában az innovációért és technológiáért felelős miniszter volt a legaktívabb, Palkovics László neve alatt több alapítvány részére történő vagyonjuttatásról szóló jogszabály jelent meg.

A törvénytervezetek keretében az ITM 13 felsőoktatási intézményhez kapcsolódó alapítvány létrehozását célzó jogszabályt nyújtott be. Ezeken túl pedig megjelent még külön törvénytervezet, amely a felsőoktatási egyetemi alapítványokról szól.

Az egyes jogszabályok keretében meghatározták az egyetemeknek juttatandó ingatlanvagyont is. A már korábban létrehozott egyetemi alapítványok közül a Szegedi Tudományegyetemért Alapítvány 81 ingatlan tulajdonjogát kapja meg, amelyek között oktatási létesítmények (óvoda, általános iskola, középiskola, egyetem) ingatlanai lakások és irodaépület is van. De látszólag meghökkentő vagyontárgyak is szerepelnek a törvénytervezetben, így arborétum vagy éppen meterólógiai állomás. Ezek mellett az egyetem is kap több, korábban állami tulajdonban lévő ingatlant.

Jelentős ingatlanvagyont kap a Szegedi Tudományegyetemért Alapítvány (Fotó:u-szeged.hu)
Jelentős ingatlanvagyont kap a Szegedi Tudományegyetemért Alapítvány (Fotó:u-szeged.hu)

Ennél sokkal rövidebb listát találunk a Magyar Táncművészeti Egyetemért Alapítvány és a Magyar Táncművészeti Egyetem részére történő vagyonjuttatásról szóló tervezetben, csupán 4 ingatlan tulajdonjoga kerül át, amelyeket eddig is használtak. A Dunaújvárosi Egyetemért Alapítvány némileg több, 16 ingatlan tulajdonjogát kapja meg, amelyeket eddig is használtak.

Eger felsőoktatási intézménye, az Eszterházy Károly Egyetem fenntartói joga az Egri Főegyházmegyéhez kerül a törvénytervezet szerint. Az alapítvány egri ingatlanok mellett a jászberényi oktatási intézményét és az ottani kollégiumot, leányfalui, parádi és tiszafüredi szállásépületet, illetve tábort is kap.

Új entitás lesz a Tokaj Hegyaljáért Egyetem Alapítvány, amely ingatlanok mellett megkapná a Grand Tokaj Zrt.-t is. A Budapesti Gazdasági Egyetemért Alapítvány az egykori Pénzügyi és Számviteli főiskolai épületek tulajdonjogát kapja meg, továbbá az intézmény kollégiumát és sporttelepét is átruházzák rá.

Alapítványi kézbe kerül a Grand Tokaj Zrt. is (Fotó: grandtokaj.com)
Alapítványi kézbe kerül a Grand Tokaj Zrt. is (Fotó: grandtokaj.com)

Az igen hangzatos nevű Universitas Quinqueecclesiensis Alapítvány, amely a Pécsi Tudományegyetem mögött áll 28 pécsi ingatlan tulajdonjoga mellett kap két üdülőépületet (Fonyódon és Balatonlellén), de egy kaposvári garázs is a tulajdonukba kerül.

Hasonlóan a Tokaj Hegyaljáért Egyetem Alapítványhoz most jön majd létre Makovecz Campus Alapítvány is, ez a Pázmány egyetem korábbi piliscsabai campuszának épületeit kapja meg. Az ugyanakkor nem derül ki, hogy az egykor jelentős összegből komoly műgonddal létrehozott „egyetemi falunak” mi lesz a sorsa, hiszen az egyetem onnan elköltözött. Szintén most jön majd létre a Testnevelési Egyetemért Alapítvány, amely az intézmény ingatlanvagyonával rendelkezik majd. Hasonlóan a Nyíregyházi Egyetemért Alapítványhoz, a Rudolf Kálmán Óbudai Egyetemért Alapítványhoz, és a SOTE-t irányító Nemzeti Egészségügyi és orvosképzésért Alapítványhoz, amelyek szintén megkapják az adott felsőoktatási intézmény vagyonát a vagyonkezelői joggal együtt.

A Debreceni Egyetem nem véletlenül az ország egyik legnagyobb felsőoktatási intézménye. Az átadott ingatlanvagyon darabszáma is jelezte ezt, hiszen az alapítvány részére 322 ingatlant adnak át, továbbá az egyetem is kap 145 ingatlant.

Egy kastély is a Petőfi Irodalmi Múzeum feletti Magyar Kultúráért Alapítvány tulajdonába kerül (Fotó: pim.hu)
Egy kastély is a Petőfi Irodalmi Múzeum feletti Magyar Kultúráért Alapítvány tulajdonába kerül (Fotó: pim.hu)

Az egyetemeken túlmutat a Petőfi Irodalmi Múzeum körüli vagyonátadások ügye. Ennek főszereplője a Magyar Kultúráért Alapítvány lesz, amely megkapja a Petőfi Irodalmi Ügynökség Nonprofit Kft., a MANK Magyar Alkotóművészeti Közhasznú Nonprofit Kft. és a Nemzeti Tehetséggondozó Nonprofit Kft. 100 százalékos üzletrészét. Ezeken túl pedig komoly ingatlanvagyont is felhalmoz majd az alapítvány, hiszen 19 darab, döntően I. és III. kerületi ingatlan tulajdonjogát – köztük a Zichy kastélyét – kapja meg az alapítvány.

 

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Ezt az adatot nem tűzi ki a MAGA sapkájára Donald Trump
Privátbankár.hu | 2026. január 6. 17:01
Az amerikai gazdasági aktivitás növekedése lassulást mutatott decemberben az S&P Global Market Intelligence gazdaságkutató intézet kompozit beszerzésimenedzser-indexének (BMI) végleges értékei alapján.
Makro / Külgazdaság Inflációs meglepetés Németországban
Privátbankár.hu | 2026. január 6. 15:40
Németországban 1,8 százalékra, 2024 szeptembere óta a legalacsonyabbra mérséklődött az éves infláció decemberben az előző havi 2,3 százalékról a német szövetségi statisztikai hivatal, a Destatis kedden közzétett előzetes adatai alapján.
Makro / Külgazdaság Rossz hírek érkeztek az EU-ból
Privátbankár.hu | 2026. január 6. 12:37
Lassult az euróövezet gazdasági növekedése decemberben.
Makro / Külgazdaság Mi még egy hetet várhatunk arra, amit a franciák már most tudnak
Privátbankár.hu | 2026. január 6. 10:17
Lassul az infláció, csak 0,8 százalékkal emelkedtek éves szinten az árak decemberben Franciaországban. 
Makro / Külgazdaság Megint jött egy rossz hír a KSH-tól: romlott az egyenleg
Privátbankár.hu | 2026. január 6. 08:36
A kormányzati szektor III. negyedévi hiánya 909 milliárd forint volt, a GDP 4,2 százaléka. Az egyenleg 95 milliárd forinttal, 0,2 százalékponttal kedvezőtlenebb az egy évvel korábbinál – írja a KSH.
Makro / Külgazdaság Lesz mit megmagyaráznia Szijjártó Péternek
Privátbankár.hu | 2026. január 6. 08:30
Nagyot romlott a külkereskedelmi egyenleg novemberben.
Makro / Külgazdaság Beköszönthet a Kánaán a kutakon Venezuela után? Reagáltak a szakértők
Imre Lőrinc | 2026. január 5. 19:49
A globális olajárak csökkenését várja Orbán Viktor miniszterelnök az Egyesült Államok venezuelai katonai bevatkozása után. A kormányfő mindezt a kínálat várható növekedésével hozta összefüggésbe. A valóság azonban nem ennyire egyszerű.
Makro / Külgazdaság Bulgáriának sikerült, Orbán Viktor makacsul ellenzi – egyre távolabb a magyar euró?
Vámosi Ágoston | 2026. január 5. 19:27
Akkor sem lenne egyszerű folyamat az euró bevezetése Magyarországon, ha tavasszal felállna egy új nemzetgazdasági / pénzügyminisztérium. Az uniós feltételrendszer teljesítésétől több területen is messze áll a magyar gazdaság: 5 százalékos hiánycélokkal és 7 százalék körüli kamatokkal esélyünk sincs. Megnéztük, mi kellene ahhoz, hogy a magyar boltokban is euróval fizessünk.
Makro / Külgazdaság Kellemetlen hír érkezett Magyarország szomszédjából
Privátbankár.hu | 2026. január 5. 16:57
Megugrott az osztrák munkanélküliség.
Makro / Külgazdaság Mostantól jobb lett Magyarországon adózni
Privátbankár.hu | 2026. január 5. 16:11
Életbe lépett a korábban bejelentett 11 pontos adócsomag, kibővült a családi adókedvezmény-rendszer – mi változott január 1-jével?
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG