2p

A koronavírus-járvány okozta válság miatt biztos volt, hogy elképesztően nagy hiánnyal zár majd a központi költségvetés 2020-ban. A Pénzügyminisztérium hétfőn délelőtt közölte az előzetes adatot.

A Pénzügyminisztérium közlése szerint 2020-ban az államháztartás központi alrendszere 5548,6 milliárd forintos hiánnyal zárt. Ezen belül a központi költségvetés 4953,5 milliárd forintos hiányt, az elkülönített állami pénzalapok 46,7 milliárd forintos többletet, a társadalombiztosítás pénzügyi alapjai pedig 641,8 milliárd forintos hiányt értek el. 2020 decemberében a központi alrendszer 2250,5 milliárd forintos hiánnyal zárt.

2020 decemberében 664,8 milliárd forint uniós bevétel érkezett a költségvetésbe, így a 2020. évi uniós bevétel összesen 1684,2 milliárd forintot tett ki. Ugyanakkor a 2020. évi uniós kiadások meghaladták a 2025,4 milliárd forintot.

2020-ban 614,7 milliárd forintot tettek ki a koronavírus-járványhoz kapcsolódó egészségügyi eszközbeszerzések. Az év végi forrásbiztosító intézkedések keretében pedig 2020 decemberében a kórházi adósságrendezésre 44,5 milliárd forintot fordított a kormány.

A kormány év végi forrásbiztosító intézkedései továbbá mintegy 1200 milliárd forint többletkiadással jártak, melyek a kórházak adósságrendezésén túl gazdaságvédelmi, oktatási-nevelési és egészségügyi célokat, kulturális tevékenységek finanszírozását szolgálták.

Az uniós módszertan szerinti GDP-arányos államháztartási hiány 2020-ban várhatóan 9 százalék körül lehet.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Türelmetlenek a németek a vámmegállapodás miatt
Privátbankár.hu | 2025. augusztus 7. 14:16
Az amerikai-európai vámmegállapodás mielőbbi életbe léptetését sürgeti a német autóipar szakmai képviselete.
Makro / Külgazdaság Szomorkodhat a magyar gazdaság: rossz hírek érkeztek
Privátbankár.hu | 2025. augusztus 7. 13:23
Júniusban csökkent a német ipari termelés.
Makro / Külgazdaság Trump száz százalékos vámot vetne ki a chipekre és félvezetőkre
Privátbankár.hu | 2025. augusztus 7. 07:22
Donald Trump amerikai elnök szerdán bejelentette, hogy az Egyesült Államok „körülbelül 100 százalékos” vámot vet ki az importált félvezető chipekre, hozzátéve, hogy a chipgyártók elkerülhetik a vámot, ha befektetnek az amerikai gyártásba.
Makro / Külgazdaság Milorad Dodik elhagyta Budapestet, nem maradt itt politikai menekültként – derült ki a Kormányinfón
Privátbankár.hu | 2025. augusztus 6. 18:01
A boszniai Szerb Köztársaság volt elnöke, Milorad Dodik elhagyta Magyarországot, nem kapott politikai menekült státuszt.
Makro / Külgazdaság Nincsenek csodák, nem lesz olcsóbb a benzin
Privátbankár.hu | 2025. augusztus 6. 11:18
Így változnak a nagykereskedelmi árak.
Makro / Külgazdaság Rendesen belecsaptak a lecsóba a nyugati tőzsdék
Privátbankár.hu | 2025. augusztus 6. 09:47
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 0,21 pontos csökkenéssel, 101 785,87 ponton nyitott szerdán, emellett pozitív kezdés az európai tőzsdéken.
Makro / Külgazdaság Megtalálta a kormány a felelőst az ipar vergődéséért
Privátbankár.hu | 2025. augusztus 6. 08:47
Újabb siralmas számokkal rukkolt elő a KSH.
Makro / Külgazdaság Mi történt? Költekezni kezdtek a magyarok
Privátbankár.hu | 2025. augusztus 6. 08:30
A KSH friss közlése szerint a kiskereskedelem növekedési dinamikája májusról júniusra viszonylag nagyot gyorsult.
Makro / Külgazdaság Trump már javában castingolja a jegybankelnök utódját
Privátbankár.hu | 2025. augusztus 6. 06:33
Jerome Powell jövő májusban távozik, s az amerikai elnök négy személy jelölése körül lamentál.
Makro / Külgazdaság Az USA 15 000 dolláros kauciót kérhet a vízumokért egyesektől
Privátbankár.hu | 2025. augusztus 5. 19:35
Az Egyesült Államok bizonyos országok állampolgáraitól 15 000 dollár (3,7 millió forint) letétet kérhet turisztikai vagy üzleti vízum igényléséhez.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG