2p

Csúcson a forint, visszatér a bizalom: mire számíthatnak a hazai befektetők? A változások a magyar tőzsdét is elérik?

Online Klasszis Klub élőben Szalay-Berzeviczy Attilával!

Vegyen részt és kérdezze Ön is az ismert közgazdászt, a BÉT korábbi elnökét!

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt! >>

A nagy techcégeket, köztük az amerikai Google-t és Facebookot is sújtó új sarc bevezetéséről ma tárgyalnak Párizsban. Ezt Washington aggódva figyeli: vizsgálatot indítanak a várható hatásairól, és ha úgy ítélik, nem fair, jöhetnek a válaszcsapások.

Washington vizsgálatot indít Párizs nagy technológiai cégekre kivetni tervezett adója ügyében - jelentette be szerdán Robert Lighthizer, az Egyesült Államok kereskedelmi főtárgyalója.

Párizsban szerdán jelentették be, hogy a francia kormány 3 százalékos különadót kíván kivetni azokra a nagy digitális szolgáltatókra, amelyek globálisan 750 millió eurós, Franciaországban pedig 25 millió eurós éves bevételre tesznek szert. A tervezett adó - amelyről csütörtökön szavaz a francia szenátus - mintegy 30 német, brit, spanyol, kínai és francia nagyvállalatot érint, de köztük van az amerikai Apple, Facebook, Amazon és az Alphabet is, amely a Google anyavállalata.

"Az Egyesült Államokban komoly aggodalmat kelt, hogy a digitális adó, amelyet a francia szenátus csütörtökön várhatóan elfogad, méltánytalanul érint amerikai vállalatokat is" - fogalmazott Robert Lighthizer, amikor bejelentette, hogy Donald Trump elnök elrendelte a vizsgálatot az ügyben. A kereskedelmi főtárgyaló leszögezte: a vizsgálat célja "a várható adónem hatásainak és annak feltárása, hogy vajon a tervezett francia adónem diszkriminatív-e vagy ésszerűtlen, és megterheli-e vagy korlátozza az Egyesült Államok kereskedelmi tevékenységét".

Elemzők szerint a vizsgálat eredményétől függően az amerikai kormányzat akár ellenintézkedéseket - például büntetővámokat - vezethet be a francia termékekre.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Üzent a Magyar-kormánynak a szakértő: ki kell vezetni a védett benzinárat
Privátbankár.hu | 2026. május 14. 14:00
A versenytorzító és közgazdaságilag indokolatlan ár-intervenciókat a szakmai konszenzus szerint mielőbb meg kellene szüntetni.      
Makro / Külgazdaság Még sosem javult akkorát a lakosság gazdasági hangulata, mint most
Privátbankár.hu | 2026. május 14. 12:30
A GKI Gazdaságkutató által – az EU támogatásával – végzett felmérés szerint májusban jelentős ugrással 5,5 éves csúcsra javultak a lakossági várakozások. A GKI Fogyasztói Bizalmi Index értéke 16,1 ponttal nőtt. Ilyen mértékű pozitív irányú havi elmozdulásra a mérés több mint 30 éves történetében még nem volt példa.
Makro / Külgazdaság Fontos szint alá esett be a gázolaj ára a kutakon
Privátbankár.hu | 2026. május 14. 12:10
Pénteken továbbra sem változik a benzin és a gázolaj nagykereskedelmi piaci ára sem. A kutakon viszont a dízel literenként 8 forinttal olcsóbb lett.
Makro / Külgazdaság Az összeomlás szélére került a Trumpék által kivéreztetett ország
Privátbankár.hu | 2026. május 14. 08:20
Kuba teljesen kifogyott a dízelből és a fűtőolajból az Egyesült Államok által bevezetett olajblokád következtében – közölte szerdán Vicente de la O Levy kubai energiaügyi és bányászati miniszter.
Makro / Külgazdaság Ezt kell tudni az euró bevezetésének egyik legfontosabb lépcsőfokáról
Privátbankár.hu | 2026. május 14. 08:04
Az új kormány euróbevezetési tervei és az ezzel járó pozitív hatások várhatóan ellensúlyozzák a hitelminősítő intézetek által megfogalmazott növekvő fiskális kockázatokat és javíthatják az ország hitelminősítési kilátásait a tavaszi és őszi felülvizsgálatoknál – közölte a GKI elemzésében.
Makro / Külgazdaság Új korszak kezdődött az Egyesült Államokban
Privátbankár.hu | 2026. május 14. 07:46
Megválasztotta az amerikai szenátus a szövetségi jegybank szerepét betöltő Federal Reserve (Fed) új vezetőjét, Kevin Warsh közgazdászt, Donald Trump elnök jelöltjét szerdán.
Makro / Külgazdaság Kérdezzen Ön is Szalay-Berzeviczy Attilától! Ma délután a Klasszis Klub Live-ban
Privátbankár.hu | 2026. május 14. 07:14
A Budapesti Értéktőzsde volt elnökével való beszélgetést fél 4-től a Klasszis Média YouTube-csatornáján és lapunk Facebook-oldalán közvetítjük.
Makro / Külgazdaság Megremegett a forint, kiadta a jelzést a Magyar Nemzeti Bank?
Imre Lőrinc | 2026. május 14. 05:46
Az elmúlt hetek diadalmenete után kissé szokatlan volt szerda délelőtt, hogy a Magyar Nemzeti Bank döntése után gyengülésnek indult a forint. Drámáról persze nincs szó, továbbra is a 360-as szint alatt tartózkodik az euró árfolyama. Azonban megnőtt a valószínűsége annak, hogy a korábban vártnál hamarabb láthatunk egy újabb kamatcsökkentést a jegybank részéről. A Tisza Párt megválasztása óta jelentősen megnőtt a befektetők bizalma a magyar gazdaság iránt, amit a forint erősödése mellett a hosszú lejáratú állampapírhozamok beszakadása is jelez.
Makro / Külgazdaság Hamarosan jön az Európai Bizottság delegációja Magyarországra
Privátbankár.hu | 2026. május 13. 19:33
Jövő héten Budapestre jön az Európai Bizottság magas szintű delegációja: a tárgyalások célja, hogy a május 25-i héten megállapodhassanak a bizottság vezetőjével az uniós pénzekről – mondta Magyar Péter miniszterelnök a Tisza-kormány első, Ópusztaszeren tartott ülésének szünetében sajtótájékoztatón.
Makro / Külgazdaság Berendelte az orosz nagykövetet a Tisza-kormány
Privátbankár.hu | 2026. május 13. 19:04
Kezdetben heti két ülést tart a kormány, és még ezen a héten kinevezik az államtitkárok döntő többségét – közölte Magyar Péter miniszterelnök a Tisza-kormány első, Ópusztaszeren tartott ülésének szünetében sajtótájékoztatón.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG