3p
Nem látnak Berlinben esélyt arra, hogy Törökország teljesítse a vízummentességhez szükséges kitételeket az idei évben.

A német kormány azzal számol, hogy Törökország az idén nem teljesíti az uniós vízumkötelezettség megszüntetéséhez szükséges feltételeket - írta hétfőn a Bild című német lap.

A beszámoló szerint a német kormány úgy látja, nem lehet az eredeti menetrendnek megfelelően június végéig lezárni a vízummentesség megadásának előkészületeit és július 1-től megszüntetni a török állampolgárok uniós vízumkötelezettségét. Berlin szerint az ügy legalább az év végéig elhúzódik - írta a Bild.

Bármit megtesznek, csak menekültek ne jöjjenek

A menekültválság kezeléséről kötött EU-Törökország megállapodásban az EU vállalta, hogy felgyorsítja a vízumkötelezettség megszüntetését célzó, 2013-ban elkezdett folyamatot. A vízummentességhez a török félnek 72 feltételt kell teljesítenie, a többi között módosítania kell a terrorizmus elleni küzdelemről szóló jogszabályokat, ezt azonban Ankara elutasítja.

Angela Merkel német kancellár hétfőn Isztambulban találkozik Recep Tayyip Erdogan török államfővel.Egy vasárnapi lapinterjúban azt mondta, hogy "valamennyi fontos kérdésről" tárgyal majd a török elnökkel, és kifejezte aggodalmát a törökországi belpolitikai fejlemények miatt.

Szinte mindenki támadja Merkelt

"Nem elég aggódni" - így reagált Horst Seehofer bajor miniszterelnök, az Angela Merkel vezette Kereszténydemokrata Unió (CDU) bajor testvérpártja, a Keresztényszociális Unió (CSU) elnöke egy vasárnapi televíziós interjúban. Hangsúlyozta, hogy hiba volt Törökország uniós csatlakozásának és vízummentességének ügyét "összekeverni" a menekültüggyel.

Állandó külpolitikai szerzőnk, Káncz Csaba is írt Angela Merkel mai látogatásáról: vajon Merkel is bűnös a török demokrácia lebontásában?

El kell kerülni, hogy az EU vagy Németország függő helyzetbe kerüljön "vagy akár zsarolhatóvá váljék". Eddig a határig nem szabad eljutni, és a kancellár a török államfővel folytatott megbeszélésén remélhetőleg "világosan kijelöli ezt a határt" - mondta Horst Seehofer az ARD országos köztelevíziónak.

Határozott fellépésre szólították fel Angela Merkelt a szövetségi parlament (Bundestag) összes többi pártja részéről is. Például Aydan Özoguz, a kormány bevándorlási, menekültügyi és társadalmi integrációért felelős államminisztere, a CDU/CSU-val kormányzó szociáldemokraták (SPD) politikusa a Die Welt című lapban hétfőn ismertetett nyilatkozatában kiemelte, hogy a kancellárnak fel kell rónia a török államfőnek az emberi jogok érvényesülésében tapasztalható hiányosságokat, és nem szabad "engedményt adni" az emberi jogokból csak azért, hogy működjön a menekültügyi megállapodás.

Egy hétfőn ismertetett felmérés szerint a németek többsége elutasítja az EU-Törökország megállapodást. A Handelsblatt című üzleti lap megbízásából végzett kutatás alapján a németek 59 százaléka helytelennek tartja a kancellár Törökországgal kapcsolatban követett politikáját, és csak 39 százalék tartja helyesnek.

A Forsa közvélemény-kutató intézet által május 17-18-án végzett reprezentatív felmérés a többi között azt is kimutatta, hogy a németek 47 százaléka nem szeretné, ha a 2017-es Bundestag-választás után is Angela Merkel maradna a kancellár, míg 44 százalék üdvözölné, ha vállalna egy újabb ciklust.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Nagyon meglepő adatot találtunk az Ausztriában dolgozó magyarokról
Kollár Dóra | 2026. március 27. 05:46
A munkanélküliség terén kiemelkedően jól állnak a „sógoroknál” dolgozó magyarok, a foglalkoztatottsági „álomhatárt” azonban ezúttal sem sikerült elérni.
Makro / Külgazdaság Ekkora csapást mértek az ukránok az orosz olajexport-kapacitásra
Privátbankár.hu | 2026. március 26. 13:50
Az ukránok fokozták dróntámadásaikat a kikötők és vezetékek ellen, és az orosz olajat szállító tankerek közül is sokat támadtak, vagy velük szimpatizáló államok lefoglaltak.
Makro / Külgazdaság Meglepően csúnya számok érkeztek Oroszországból
Privátbankár.hu | 2026. március 26. 13:30
A januárit meghaladó mértékben csökkent az ipari termelés éves szinten februárban, a szakértők által várt növekedés helyett – áll a statisztikai hivatal jelentésében.
Makro / Külgazdaság MNB: a gazdasági növekedés jóval alacsonyabb lehet
Privátbankár.hu | 2026. március 26. 11:49
A jegybank szerint kockázatot jelent a geopolitikai feszültségek további éleződése.
Makro / Külgazdaság Fordulat: a benzin és a dízel is olcsóbb lesz
Privátbankár.hu | 2026. március 26. 11:21
A benzin bruttó 4 forinttal, a gázolaj bruttó 8 forinttal kerül majd kevesebbe.
Makro / Külgazdaság „Beláthatatlan ideig nem fog elkezdődni a közoktatás megújítása” – mondja a szakértő
Privátbankár.hu | 2026. március 26. 08:48
Az országgyűlési választásokat megelőző időszak a világmegváltó tervek kovácsolásának a szezonja. Ilyenkor nemcsak a pártok állnak elő elképzeléseikkel, programjaikkal, mások is éreznek késztetést arra, hogy helyes irányba tereljék az országot, ha már a politikusoknak nem sikerült. Most, hogy reális esély van a Fidesz-kormány leváltására, a szokásosnál is többen vállalták magukra ezt a feladatot. Akad köztük huzamosabb ideje működő szakmai, és civil szervezet, egykori politikusok társulása, elit értelmiségiekből erre a célra létrejött alkalmi csoportosulás, sőt üzleti vállalkozás is.
Makro / Külgazdaság Kijött az Orbán-kormány ukrajnai gázstop rendelete
Privátbankár.hu | 2026. március 26. 06:47
Júliustól nem kap gázt Ukrajna.
Makro / Külgazdaság Megugrott a kokainfogyasztás Európában
Privátbankár.hu | 2026. március 25. 19:45
Az Európai Drog Ügynökség (EMCDDA) közzétette a legfrissebb, szennyvízvizsgálaton alapuló felmérés eredményeit. 2025-ben Európában átalakultak a drogfogyasztási szokások: az MDMA-fogyasztás ugyan csökkent 2024-hez képest, a kokain és a ketamin használata drámaian nőtt. De Magyarországról jött egy jó hír is.
Makro / Külgazdaság Holoda Attila elárulta, mit gondol Orbán Viktor szerdai bejelentéséről
Privátbankár.hu | 2026. március 25. 19:22
Az energetikai szakember szerint a gázstop több ponton is aggályos.
Makro / Külgazdaság Tovább várakozik a kormány, már csak Magyarország vár az EU-s hitelre
Privátbankár.hu | 2026. március 25. 18:15
A cseh és a francia SAFE-igényléseket elfogadták.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG