(Fotó: Eidenpenz József) |
A világ ötödik legjobban teljesítő tőzsdéje volt a hazai az idén – hangzott el az Equilor Befektetési Zrt. sajtóreggelijén. Miért pont mostanában érkeztek meg a külföldi befektetők a hazai piacra? Ezt Kiss Mónika vezető elemző szerint részben a makrogazdasági mutatóink indokolják. Másrészt a márciusban újrakezdett kamatcsökkentési ciklus, a cégek emelkedő osztalékpályája is támogatja a folyamatot.
Vannak olajalapú és nem olajalapú feltörekvő országok, a nemzetközi tőke pedig tavaly év közepétől az utóbbiakba áramlott, ez Magyarországra is kedvező hatással van. Az őszi lengyelországi választások is megváltoztatták a befektetői hangulatot a javunkra. Miért nem cseh részvényt vásárolnak inkább? – mert az nincsen – hangzott el. Prágában kevés a részvény, azoknak is alacsony a likviditása és közkézhányada.
Drága-e már a magyar részvény?
Naponta háromszor-négyszer is megkérdeznek bennünket, hogy drágák-e már a hazai részvények, érdemes-e még vásárolni – mondta Kiss Mónika. A feltörekvő piacok, az EKB lazításai miatt még folytatódhat a rali, ami szerintük az OTP-nek és a Mol-nak jelenthet áremelkedést.
A Richter, amelyet felhalmozásra ajánlanak, fundamentális értéke az Equilor szerint 6100 forint, és 2016-nak, 2017 első felének legjobb sztorija lehet térségünkben a részvény. A Richter-termékek felfutásán kívül akvizíciókra is számítanak, amelyek összességében Közép-Európa legjobb gyógyszercégévé tehetik.
Nem ér többet a Telekom?
Kiss Mónika, az Equilor vezető elemzője |
A Magyar Telekom ajánlása semleges, a papír értékét 470 forintra teszik, nagyjából tehát a mostani tőzsdei árfolyamra, bár az osztalékvárakozások miatt még emelkedhet a papír. Nem tudni ugyanis, hogy a későbbi osztalékok valóban a tervek szerint alakulnak-e majd.
A Molnál (vételi ajánlás, 17 050 forintos fundamentális ár) a 35 dollár feletti olajárak támogatják az árfolyamot, eközben erős a finomítói környezet és vonzó az osztalékpolitika. Korábban a magyar részvények osztalékai elhanyagolhatóak voltak, a jelenlegi kamatkörnyezetben viszont erősen felértékelődtek.
Nőhet az OTP-osztalék
Az OTP-nél is vétel az ajánlás, 7200 forintos fundamentális értékkel. Oroszország, Ukrajna ugyanis az idén már legalább plusz nullát hozhatnak az eredményben. A kamatkörnyezet kettős hatású, a banktól növekvő osztalékot várnak, 2016 után 230, 2017 után 300 forintot. Szépen nő a bank jelzáloghitel-állománya is.
A magyar részvényeket alapvetően „by on dip” stratégiára ajánlják, azaz az árfolyam-visszaeséseket szerintük vételre érdemes kihasználni.
Kérdések a növekedés körül
Szántó András |
A márciusi magyarországi kamatcsökkentés meglepte a piaci szereplőket, de végső soron érthető, a jegybanki célok alapján nyilvánvaló lépéseket tett az MNB – mondta el Szántó András lakossági üzletág igazgató. A folyamatosan erősödni próbáló forintárfolyam is támogatja a kamatcsökkentést. Az infláció miatt azért kell aggódni, mert 2-3 százalékot tartanak egészséges mértéknek, aminek stabilan alatta maradunk.
Az infláció importált összetevői Magyarországon alacsonyak, a belföldi kereslet növekedése viszont pozitívan hat rá, azaz növeli a pénzromlást. A vállalati szektor keresletében azonban még nem látszik a növekedés. Az EU-transzferek ideiglenesen visszaesnek, a lakosságnál viszont magas az elhalasztott vásárlások állománya.
Jönnek a választások?
Szóba került, hogy az államadósság csökkenése – a „következő választásoktól nyilvánvalóan teljesen függetlenül”, mondja Szántó – leállhat egy drasztikus adócsökkentés (szja) miatt. Folyamatos harc folyik a piac és az MNB között a forintárfolyam körül, ma délután is kamatdöntő ülés lesz. Az elemzői várakozások további csökkentést prognosztizálnak, az Equilor is 0,15 százalékpontos mérséklődést vár.
Egy jelentősebb forinterősödés vagy gazdasági növekedés esetén azonban a kamatszint a jelenleginél sokkal alacsonyabbra is kerülhet, Szántó szerint egy százalék alatti kamatszintet mindenképpen fogunk látni. Május 20-án a Fitch felminősítése várható, az még nem látszik, hogy az MNB körüli botrányok ezt befolyásolják-e.
Csak a hullámzás biztos
A brókercég idén év végére 318, 2017 végére 325 forintos euróárfolyamot, illetve 281 és 325 forintos dollárárfolyamot vár. A dollár jövőre ismét drasztikusan erősödhet, 2017 végére paritást (1:1-et) várnak az euró/dollár árfolyamban.
Marad-e a hullámvasút a tőzsdéken? - tette fel a kérdést Kiss Mónika vezető elemző. Szerinte a jegybankok politikája és az olajárfolyam fogja ide-oda vezetni a hajót a hullámokon. Az üzleti ciklusnak lassan a tetejére érünk Nyugat-Európában és az USA-ban is. Az olajárfolyamban egy szuperciklus aljára érünk lassan, emiatt és a jegybankok közbelépése miatt is nehéz tisztán látni.
Autóipar és technológia
Kiss Mónika szerint nem látunk majd újabb mélypontokat az olaj árfolyamában, 35-50 dollár között mozoghat majd az árfolyam. A rengeteg pénz, amit az EKB a bankrendszerbe tolt, alig hozott érdemi eredményt, ami Kiss szerint a fogyasztói és üzleti bizalom hiányára vezethető vissza.
A vállalati részvényvásárlások is torzítják az európai tőzsdeképet. Az Osram például úgy tudott 20 százalékkal emelkedni, hogy a Philips elvette tőle szinte a teljes piacot. A Volkswagen és a Peugeot esetében nem ismétlődhetnek meg a tavalyi rossz számok, de kiemelt részvénye az Equitasnak a Daimler. Az autóipar mellett a technológiai részvényeket is kiemelt célpontnak tartják, a luxuscikk-gyártókat viszont kerülendőnek. A Nivea-krémekről ismert Beiersdorf-ot viszont kedvezőnek látják, valamint az Adidast is.
Vége lehet az USA-ralinak
Az USA-ban a gazdaság ugyan stabilabb, a rali azonban a végéhez közeledik – mondta Kiss Mónika. Az árfolyamokat erősen torzítja a részvény-visszavásárlás, például az Apple-nél és a Microsoftnál. Akinek nem sikerült meghaladni a várakozásokat, azt kifejezetten büntetik az amerikai részvénypiacon. Az USA-ban a defenzív szektorokat ajánlják csak vételre, mint az élelmiszer, közszolgáltatók, telekommunikáció (például T-Mobile US).
Mi lesz, ha jön a Brexit?
Mivel járna, ha Nagy-Britannia kilépne az Európai Unióból? - tették fel a kérdést az Equilor szakemberei. Nagy Bertalan private banking üzletág-igazgató szerint június 23-án lesz a népszavazás, de a téma már 1975 óta folyamatosan fel-felmerül. A 2008-as válság óta megerősödtek a szkeptikusok, mert az ország nagy befizetője az EU-nak.
Lengyelország és a balti országok, Magyarország csatlakozása óta különösen megnőtt a bevándorlók száma, a brit lakosság nyolcada nem a szigetországban született, de a spanyol és német bevándorlók száma is igen jelentős.
Szétvernék Európa pénzügyi központját
Nagy Bertalan, az Equilor Private Banking-igazgatója. |
A britek az EU-költségvetés 10 százalékát állták tavaly nettó 9 milliárd font értékben. Ha kilépnének, jelentős importvámot kéne kifizetniük az exportjukra, például agrártermékekre. A font 15 százalékkal is gyengülhetne a dollárral szemben. A kilépés visszafogná a gazdasági növekedést és az inflációt is. A font leértékelése ugyanakkor kedvezően hatna az exportőrökre.
A legnagyobb veszélynek a pénzügyi szektor lenne kitéve, hiszen London Európa pénzügyi központja. Az iparág 1,1 millió dolgozót foglalkoztat és az adók 11 százalékát fizeti be, az EU vagyonkezelési tevékenységének 70 százaléka Londonban van, a forex-üzletek 78 százaléka ott bonyolódik. Ha csak tíz százalékos leépítéssel járna a Brexit, az már hárommilliárd fontnyi adóbevétel-kiesést okozna.
Fontot vegyenek
A brit munkanélküliség 5,1 százalékon, a 2006-os szinten van, ez mindenképpen romlana a Brexit miat. Magyarországra nézve nem lenne igazán jelentős a hatás, a GDP 0,3 százalékát sem érné el. A fizetési mérleg 0,5 százalékkal romlana.
Az Equilor kereskedési lehetőségként tekint a Brexitre, a bizonytalanság erősödik, de szerintük nem fognak kilépni. A legutóbbi hasonló szavazáson kétharmad szavazott a maradás mellett. Az is érdekes kérdés, hogy Skócia tag maradna-e, elszakadna-e Nagy-Britanniától.
Mivel nem fognak kilépni, az Equilor szerint a font erősödni fog a szavazás utáni hónapokban. Kapható például egy 2017-es lejáratú fontban kibocsátott magyar államkötvény 0,9 százalékos hozammal.