8p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Az idén is a világ egyik legjobb tőzsdéje volt a hazai, és ez a felülteljesítés még egy darabig fennmaradhat – mondják az Equilor szakértői. A forintárfolyam enyhe gyengülését várják, a piac és az MNB küzdelméből az utóbbi kerülhet ki győztesen. A Brexit nem valószínű, amin talán keresni is lehet.
(Fotó: Eidenpenz József)

A világ ötödik legjobban teljesítő tőzsdéje volt a hazai az idén – hangzott el az Equilor Befektetési Zrt. sajtóreggelijén. Miért pont mostanában érkeztek meg a külföldi befektetők a hazai piacra? Ezt Kiss Mónika vezető elemző szerint részben a makrogazdasági mutatóink indokolják. Másrészt a márciusban újrakezdett kamatcsökkentési ciklus, a cégek emelkedő osztalékpályája is támogatja a folyamatot.

Vannak olajalapú és nem olajalapú feltörekvő országok, a nemzetközi tőke pedig tavaly év közepétől az utóbbiakba áramlott, ez Magyarországra is kedvező hatással van. Az őszi lengyelországi választások is megváltoztatták a befektetői hangulatot a javunkra. Miért nem cseh részvényt vásárolnak inkább? – mert az nincsen – hangzott el. Prágában kevés a részvény, azoknak is alacsony a likviditása és közkézhányada.

Drága-e már a magyar részvény?

Naponta háromszor-négyszer is megkérdeznek bennünket, hogy drágák-e már a hazai részvények, érdemes-e még vásárolni – mondta Kiss Mónika. A feltörekvő piacok, az EKB lazításai miatt még folytatódhat a rali, ami szerintük az OTP-nek és a Mol-nak jelenthet áremelkedést.

A Richter, amelyet felhalmozásra ajánlanak, fundamentális értéke az Equilor szerint 6100 forint, és 2016-nak, 2017 első felének legjobb sztorija lehet térségünkben a részvény. A Richter-termékek felfutásán kívül akvizíciókra is számítanak, amelyek összességében Közép-Európa legjobb gyógyszercégévé tehetik.

Nem ér többet a Telekom?

Kiss Mónika, az Equilor vezető elemzője

A Magyar Telekom ajánlása semleges, a papír értékét 470 forintra teszik, nagyjából tehát a mostani tőzsdei árfolyamra, bár az osztalékvárakozások miatt még emelkedhet a papír. Nem tudni ugyanis, hogy a későbbi osztalékok valóban a tervek szerint alakulnak-e majd.

A Molnál (vételi ajánlás, 17 050 forintos fundamentális ár) a 35 dollár feletti olajárak támogatják az árfolyamot, eközben erős a finomítói környezet és vonzó az osztalékpolitika. Korábban a magyar részvények osztalékai elhanyagolhatóak voltak, a jelenlegi kamatkörnyezetben viszont erősen felértékelődtek.

Nőhet az OTP-osztalék

Az OTP-nél is vétel az ajánlás, 7200 forintos fundamentális értékkel. Oroszország, Ukrajna ugyanis az idén már legalább plusz nullát hozhatnak az eredményben. A kamatkörnyezet kettős hatású, a banktól növekvő osztalékot várnak, 2016 után 230, 2017 után 300 forintot. Szépen nő a bank jelzáloghitel-állománya is.

A magyar részvényeket alapvetően „by on dip” stratégiára ajánlják, azaz az árfolyam-visszaeséseket szerintük vételre érdemes kihasználni.

Kérdések a növekedés körül

Szántó András

A márciusi magyarországi kamatcsökkentés meglepte a piaci szereplőket, de végső soron érthető, a jegybanki célok alapján nyilvánvaló lépéseket tett az MNB – mondta el Szántó András lakossági üzletág igazgató. A folyamatosan erősödni próbáló forintárfolyam is támogatja a kamatcsökkentést. Az infláció miatt azért kell aggódni, mert 2-3 százalékot tartanak egészséges mértéknek, aminek stabilan alatta maradunk.

Az infláció importált összetevői Magyarországon alacsonyak, a belföldi kereslet növekedése viszont pozitívan hat rá, azaz növeli a pénzromlást. A vállalati szektor keresletében azonban még nem látszik a növekedés. Az EU-transzferek ideiglenesen visszaesnek, a lakosságnál viszont magas az elhalasztott vásárlások állománya.

Jönnek a választások?

Szóba került, hogy az államadósság csökkenése – a „következő választásoktól nyilvánvalóan teljesen függetlenül”, mondja Szántó – leállhat egy drasztikus adócsökkentés (szja) miatt. Folyamatos harc folyik a piac és az MNB között a forintárfolyam körül, ma délután is kamatdöntő ülés lesz. Az elemzői várakozások további csökkentést prognosztizálnak, az Equilor is 0,15 százalékpontos mérséklődést vár.

Egy jelentősebb forinterősödés vagy gazdasági növekedés esetén azonban a kamatszint a jelenleginél sokkal alacsonyabbra is kerülhet, Szántó szerint egy százalék alatti kamatszintet mindenképpen fogunk látni. Május 20-án a Fitch felminősítése várható, az még nem látszik, hogy az MNB körüli botrányok ezt befolyásolják-e.

Csak a hullámzás biztos

A brókercég idén év végére 318, 2017 végére 325 forintos euróárfolyamot, illetve 281 és 325 forintos dollárárfolyamot vár. A dollár jövőre ismét drasztikusan erősödhet, 2017 végére paritást (1:1-et) várnak az euró/dollár árfolyamban.

Marad-e a hullámvasút a tőzsdéken? - tette fel a kérdést Kiss Mónika vezető elemző. Szerinte a jegybankok politikája és az olajárfolyam fogja ide-oda vezetni a hajót a hullámokon. Az üzleti ciklusnak lassan a tetejére érünk Nyugat-Európában és az USA-ban is. Az olajárfolyamban egy szuperciklus aljára érünk lassan, emiatt és a jegybankok közbelépése miatt is nehéz tisztán látni.

Autóipar és technológia

Kiss Mónika szerint nem látunk majd újabb mélypontokat az olaj árfolyamában, 35-50 dollár között mozoghat majd az árfolyam. A rengeteg pénz, amit az EKB a bankrendszerbe tolt, alig hozott érdemi eredményt, ami Kiss szerint a fogyasztói és üzleti bizalom hiányára vezethető vissza.

A vállalati részvényvásárlások is torzítják az európai tőzsdeképet. Az Osram például úgy tudott 20 százalékkal emelkedni, hogy a Philips elvette tőle szinte a teljes piacot. A Volkswagen és a Peugeot esetében nem ismétlődhetnek meg a tavalyi rossz számok, de kiemelt részvénye az Equitasnak a Daimler. Az autóipar mellett a technológiai részvényeket is kiemelt célpontnak tartják, a luxuscikk-gyártókat viszont kerülendőnek. A Nivea-krémekről ismert Beiersdorf-ot viszont kedvezőnek látják, valamint az Adidast is.

Vége lehet az USA-ralinak

Az USA-ban a gazdaság ugyan stabilabb, a rali azonban a végéhez közeledik – mondta Kiss Mónika. Az árfolyamokat erősen torzítja a részvény-visszavásárlás, például az Apple-nél és a Microsoftnál. Akinek nem sikerült meghaladni a várakozásokat, azt kifejezetten büntetik az amerikai részvénypiacon. Az USA-ban a defenzív szektorokat ajánlják csak vételre, mint az élelmiszer, közszolgáltatók, telekommunikáció (például T-Mobile US).

Mi lesz, ha jön a Brexit?

Mivel járna, ha Nagy-Britannia kilépne az Európai Unióból? - tették fel a kérdést az Equilor szakemberei. Nagy Bertalan private banking üzletág-igazgató szerint június 23-án lesz a népszavazás, de a téma már 1975 óta folyamatosan fel-felmerül. A 2008-as válság óta megerősödtek a szkeptikusok, mert az ország nagy befizetője az EU-nak.

Lengyelország és a balti országok, Magyarország csatlakozása óta különösen megnőtt a bevándorlók száma, a brit lakosság nyolcada nem a szigetországban született, de a spanyol és német bevándorlók száma is igen jelentős.

Szétvernék Európa pénzügyi központját

Nagy Bertalan, az Equilor Private Banking-igazgatója.

A britek az EU-költségvetés 10 százalékát állták tavaly nettó 9 milliárd font értékben. Ha kilépnének, jelentős importvámot kéne kifizetniük az exportjukra, például agrártermékekre. A font 15 százalékkal is gyengülhetne a dollárral szemben. A kilépés visszafogná a gazdasági növekedést és az inflációt is. A font leértékelése ugyanakkor kedvezően hatna az exportőrökre.

A legnagyobb veszélynek a pénzügyi szektor lenne kitéve, hiszen London Európa pénzügyi központja. Az iparág 1,1 millió dolgozót foglalkoztat és az adók 11 százalékát fizeti be, az EU vagyonkezelési tevékenységének 70 százaléka Londonban van, a forex-üzletek 78 százaléka ott bonyolódik. Ha csak tíz százalékos leépítéssel járna a Brexit, az már hárommilliárd fontnyi adóbevétel-kiesést okozna.

Fontot vegyenek

A brit munkanélküliség 5,1 százalékon, a 2006-os szinten van, ez mindenképpen romlana a Brexit miat. Magyarországra nézve nem lenne igazán jelentős a hatás, a GDP 0,3 százalékát sem érné el. A fizetési mérleg 0,5 százalékkal romlana.

Az Equilor kereskedési lehetőségként tekint a Brexitre, a bizonytalanság erősödik, de szerintük nem fognak kilépni. A legutóbbi hasonló szavazáson kétharmad szavazott a maradás mellett. Az is érdekes kérdés, hogy Skócia tag maradna-e, elszakadna-e Nagy-Britanniától.

Mivel nem fognak kilépni, az Equilor szerint a font erősödni fog a szavazás utáni hónapokban. Kapható például egy 2017-es lejáratú fontban kibocsátott magyar államkötvény 0,9 százalékos hozammal.

A rovat támogatója:
A rovat támogatója a Vegas.hu A rovat támogatója a 4iG

Részvényárfolyamok

részvény ár min max változás vétel eladás forgalom deviza dátum idő
OTP 21760 21440 21780 +0,74% 21760 21770 5 707 194 580 HUF 2024-11-22 14:22:52
MOL 2674 2654 2690 -0,07% 2670 2674 455 316 656 HUF 2024-11-22 14:19:17
MTELEKOM 1240 1234 1254 +0,98% 1238 1242 980 059 116 HUF 2024-11-22 14:19:31
RICHTER 10730 10670 10900 -0,74% 10690 10730 1 176 340 550 HUF 2024-11-22 14:19:37
OPUS 509 507 513 -0,20% 508 510 40 075 549 HUF 2024-11-22 14:21:49
A fentiek 15 perccel késleltetett adatok, melyeket a Portfolio TeleTrader Kft., a Budapesti Értéktőzsde hivatalos adatszolgáltatója biztosít számunkra.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Részvény / Deviza / Áru Még mélyebbre süllyedhet a forint, 99 ezer dollár felett a bitcoin
Eidenpenz József | 2024. november 22. 12:46
A tőzsdék vegyes képet mutatnak, de heti szinten nem rossz a helyzet. Itthon kijöttek a különadókról szóló rendeletek, ám nem okoztak nagy ármozgásokat. A forint gyengécske, és elemzők szerint ez még fokozódhat is. A bitcoin mindössze fél százalékra járt a százezer dolláros álomhatártól, miközben újabb dollármilliárdok érkezhetnek belé. Szakadnak viszont a kínai részvények.
Részvény / Deviza / Áru Itt a forint árfolyama — csak dörzsölgesse a szemét!
Privátbankár.hu | 2024. november 22. 07:55
A forint árfolyama csak kevéssé változott péntek reggelre az előző estéhez képest.
Részvény / Deviza / Áru Szívhatja a fogát, ha a pénzváltónál jár
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 18:47
Gyengült a forint a főbb devizákkal szemben csütörtökön kora estére a bankközi devizapiacon reggelhez képest.
Részvény / Deviza / Áru Volt valami közös az OTP-ben és a Magyar Telekomban
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 17:59
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 132,42 pontos, 0,17 százalékos emelkedéssel, 79 229,24 ponton zárt csütörtökön.
Részvény / Deviza / Áru Már 411 felett jár az euró, bérrobbanás Németországban
Eidenpenz József | 2024. november 21. 12:33
Részben ismét a dollár lehet a felelős a forint gyengüléséért, de a zlotyhoz képest is gödörben van a hazai deviza. A háborús feszültség nem tesz jót a részvényeknek, miközben szárnyal az arany, a bitcoin, a kőolaj és a földgáz. Céláremelés jött OTP-re és Richterre, bérrobbanás volt az EU-ban. Leválhatna a Mol az orosz olajról?
Részvény / Deviza / Áru Itt már bizonyítottak az észak-koreai katonák — hatalmas lopást vittek véghez
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 10:22
Észak-Korea hackerei állnak a 2019-ben elkövetett 42 millió dolláros Ethereum-rablás mögött – közölte a dél-koreai rendőrség.
Részvény / Deviza / Áru Rohamra indult a forint, de meddig juthat?
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 08:09
Erősödéssel indította a napot a forint az euróval szemben, meglátjuk mire lesz ez elég.
Részvény / Deviza / Áru Eláztatta az eső a forintot
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 18:23
Gyengült a forint a főbb devizákkal szemben szerdán kora estére a bankközi devizapiacon reggelhez képest.
Részvény / Deviza / Áru Nagyot villantott az OTP a parketten
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 18:09
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 1131,04 pontos, 1,45 százalékos emelkedéssel, 79 096,82 ponton zárt szerdán.
Részvény / Deviza / Áru Jövőre olcsó lehet az üzemanyag, újabb bitcoin-rekordot mértek
Eidenpenz József | 2024. november 20. 12:16
Ismét emelkednek a tőzsdék, a BUX index is visszanyerte a keddi vesztesége egy részét. A forint viszont megint gyengélkedik és ismét közelít az euró a 410-es szinthez. A dollár erősödése és az orosz-ukrán háborús feszültség fokozódása lebeg a piacok feje felett, miközben az Nvidia gyorsjelentését várják. Túlkínálat lesz olajból?
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG