Itt van minden, amit az Otthon Start programról tudni kell, mielőtt belevágna

Szeptembertől indul az Otthon Start Program, amely akár 50 millió forintos, fix 3 százalékos, államilag támogatott kamatozású hitellel segíti a lakást vásárlókat, építőket – családi állapottól és gyermekszámtól függetlenül, gyermekvállalási kötelezettség nélkül. Összeszedtük a legfontosabb tudnivalókat az igénylés feltételeiről.
Itt van minden, amit az Otthon Start  programról tudni kell, mielőtt  belevágna
5p

Változó hazai szabályozás: mit vár el az Ön cégétől a hatóság?
Sokakat érint - jöjjön el!

Klasszis Talks & Wine - Fenntarthatóság 2025 ősz

2025. szeptember 17.

Részletek itt >

Eddig is a végsőkig próbára tette nyugati szövetségeseit Erdogan török elnök, de most mintha megint átlépett volna egy határt, tucatnyi ellenzéki parlamenti képviselőért jött el mára virradó éjszaka a fekete autó. Tegnap megfenyegették az EU-t e menekült-megállapodás felmondásával, a bankokat pedig zsarolással vették rá egy kis kamatcsökkentésre.
Egy rendőrségi busz roncsai a 2016. június 7-i bombarobbantás után. Fotó: EPA / Sedat Suna

Frank-Walter Steinmeier (SPD) német szövetségi külügyminiszter ma berendelte a török ügyvivőt azután, hogy az éjszaka a török ellenzéki, kurd HDP párt képviselőit vették őrizetbe. „A külügyminiszter álláspontja szerint ez a helyzet további drasztikus kiéleződését jelenti” - írják német lapok.

Az éjszakai, terrorizmus-ellenes razziának nevezett akció során őrizetbe vették a párt két vezetőjét, Selahattin Demirtast és Figen Yüksekdagot, valamint további legalább kilenc további képviselőt. Két további képviselő ellen nem tudták végrehajtani az elfogatóparancsot, mivel külföldön tartózkodnak. A HDP 59 képviselővel a török parlament harmadik legnagyobb ereje, és egyben a kurdok legfontosabb politikai képviselete.

Allah ajándéka volt a puccs

A német külügyminisztériumra hivatkozva azt írják, hogy senki sem vonja kétségbe Törökország jogát a terrorizmussal szembeni fellépésre és a júliusi véres puccs törvényes eszközökkel történő feldolgozására. Ám ez nem lehet ürügy arra, hogy a politikai ellenzéket elhallgattassák, sőt rács mögé dugják.

Ám persze mindez egy nagyobb játszma része, egyben egy folyamat következő állomása. Már értjük, miért nevezte Erdogan annak idején a júliusi puccskísérletet Allah ajándékának – mondta a kurd párt szóvivője a német Die Weltnek. Az azóta következett tisztogatásoknak szerinte semmi közük a független igazságszolgáltatáshoz, csak arra szolgálnak, hogy a harmadik legerősebb parlamenti pártot likvidálják.

Kijátsszák a menekültkártyát

Ez egyébként nem csak a kurdok véleménye, sokan mások is úgy gondolják, nem lehetett sok tízezer puccsista az országban, márpedig tízezreket vettek már őrizetbe vagy bocsátottak el állásukból bármiféle ítélet vagy bizonyíték nélkül, sok esetben vélhetően már kész listák alapján.

A külföldi tiltakozások ellen a törökök rendszerint kijátsszák a menekültkártyát. Tegnap, csütörtökön Mevlüt Cavusoglu külügyminiszter a Neue Zürcher Zeitungnak adott interjújában azt mondta: a türelmük a végéhez közeledik. Ezekben a napokban választ várnak az EU-tól, hogy megkapják-e a vízummentességet, és ha nem, fel fogják mondani a menekültügyi megállapodást, amit a tavasszal kötöttek (és ami a menekültek számának drasztikus visszaeséséhez vezetett Európában).

Mit érdemel az a 137 ezer bűnös?

A törökök azt állítják, hogy minden téren teljesítették az EU feltételeit a vízumkényszer megadásához, egyedül a terrorizmus kezelésével kapcsolatban van némi nézeteltérés. A terrorizmus elleni kemény fellépésre azonban szükségük van, hiszen egyszerre harcolnak olyan terrorszervezetekkel, mint a kurd PKK, a daesh (Iszlám Állam) vagy Fethullah Gülen hálózata. Szerinte Európa is szemmel tartja a terrorgyanús személyeket, és szigorítja a terrorellenes törvényeit.

A Reuters a napokban jelentette, hogy Törökországban újabb tízezer közszolgálati alkalmazottat bocsátottak el és újabb 15 médiavállalkozást zártak be. Ezzel már mintegy százezerre becsülik az elbocsátott vagy felfüggesztett dolgozók számát, 37 ezer embert pedig letartóztattak vagy bebörtönöztek a hírügynökség szerint.

Elbocsátották a halottkémeket is

A legutóbb elbocsátottak között voltak akadémikusok, tanárok, egészségügyi dolgozók, börtönőrök és igazságügyi orvosszakértők. A török ellenzék magukat a tisztogatásokat tartja puccsnak a törvény és a demokrácia ellen, és a török állam működőképességéért aggódik. Szerintük a rendkívüli állapot alapján elnöki rendeletekkel kormányzó Erdogan egyszemélyi hatalmat épít.

Nemrég a török elnök a görögöket is jól megijesztette, amikor utalást tett arra, hogy az Első Világháború utáni békeszerződések során nem húzták meg jól a határokat. Úgy is tűnhetett, mintha igényt tartana a görög szigetek egy részére.

Belepiszkálnak a bankrendszerbe

A gazdaságban is erős az önkényuralom szele. Erdogan elnököt már sokszor vádolták azzal, hogy a jegybankra nyomást gyakorol, főleg a kamatcsökkentés érdekében. A Bloomberg tegnapi tudósítása szerint azonban most azzal fenyegették meg a kereskedelmi bankokat is, hogy ha nem nyújtanak olcsó hiteleket a gazdaság szereplőinek a gazdasági növekedés elősegítésére, akkor árulóknak fogják őket tekinteni. Néhány nagybank gyorsan be is jelentette, hogy csökkenti hitelkamatait.

Úgy tűnik, a piacok is megijedtek. Ma az európai átlagnál sokkal jobban zuhant a török líra, történelmi csúcsra ért az euró árfolyama, és tíz százalék fölé emelkedett a tíz éves török államkötvények éves hozama is.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Mégiscsak működik Trump matekja? Jókorát zuhant az amerikai költségvetés hiánya
Privátbankár.hu | 2025. szeptember 12. 11:09
Közel 30 milliárd dollárt szedtek be vámokból csak augusztusban.
Makro / Külgazdaság Kellemetlen meglepetést kaptak a németek
Privátbankár.hu | 2025. szeptember 12. 10:21
Hónapok óta nem történt ilyen.
Makro / Külgazdaság „Száz százalékig szolidáris” Lengyelországgal Orbán Viktor
Privátbankár.hu | 2025. szeptember 12. 09:52
Abu-Dzabiban beszélt a miniszterelnök a lengyelországi drónbehatolásról, Tisza-adóról és az Otthon Startról is.
Makro / Külgazdaság Dupla eladósodottságot is hozhat az Otthon Start
Privátbankár.hu | 2025. szeptember 12. 09:17
Pörög a személyi hitelek piaca is, önerőnek is felvehetik az emberek az egyre magasabb összegeket?
Makro / Külgazdaság További visszaesés a legtöbb ipari ágazatban
Privátbankár.hu | 2025. szeptember 12. 08:47
Itt vannak a részletes adatok a magyar ipar teljesítményéről.
Makro / Külgazdaság Szép számok jöttek a magyar építőiparról, de vannak azért aggasztóbb adatok is
Privátbankár.hu | 2025. szeptember 12. 08:31
Az új szerződések száma például megzuhant, de ezek még Otthon Start előtti számok.
Makro / Külgazdaság Nyugalom a Majna-parti Mainhattanben
Privátbankár.hu | 2025. szeptember 11. 15:31
Csütörtöki ülésén az Európai Központi Bank (EKB) Kormányzótanácsa nem változtatott a három irányadó eurókamat szintjén.
Makro / Külgazdaság „Az Európai Unió zsarol minket” – jelentette ki Gulyás Gergely
Privátbankár.hu | 2025. szeptember 11. 12:58
A mai Kormányinfón több téma is szóba került, orosz drónoktól kezdve a Nemzeti Konzultációig. 
Makro / Külgazdaság Putyin kapott egy kellemes hírt
Privátbankár.hu | 2025. szeptember 11. 08:58
Oroszországban lassult az éves infláció augusztusban, havi összevetésben pedig defláció volt a statisztikai hivatal adatai szerint.
Makro / Külgazdaság Mennyit kell majd adóznunk a választások után? Ma délután Klasszis Klub Live Pogátsa Zoltánnal
Privátbankár.hu | 2025. szeptember 11. 08:37
A közgazdász, szociológus, a Soproni Egyetem docense 15 óra 30-tól élőben válaszol a mi és olvasóink, nézőink kérdéseire. Hangoljon a Klasszis Média YouTube-csatornájára!
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG