4p
Egyre több magyarországi munkáltató számol be egyre nagyobb munkaerőhiányról, a hivatalos statisztika mást mutat. A KSH legfrissebb adatai szerint 142 ezerrel dolgoznak többen, mint egy évvel ezelőtt. Ezzel párhuzamosan a munkanélküliségiek száma is mérséklődött 76 ezer fővel, a munkanélküliségi ráta így nagyot csökkent, 5,1 százalékra.

A Központi Statisztikai Hivatal adatai szerint április–júniusban a foglalkoztatottak létszáma 4 millió 343 ezer fő volt, 142 ezer fővel több, mint egy évvel korábban. A 15–64 évesek foglalkoztatási rátája 66,4 százalékra emelkedett, a férfiak foglalkoztatási mutatója valamivel nagyobb mértékben javult.

Több mint 4 millióan dolgoznak

Április–júniusban az egy évvel korábbihoz képest a foglalkoztatottak létszáma 3,4 százalékkal magasabb, 4 millió 343 ezer fő volt. A 142 ezer fős növekedéshez a hazai elsődleges munkaerőpiac 113 ezer fővel járult hozzá, a közfoglalkoztatottak köre 21 ezer fővel bővült. A külföldi telephelyen foglalkoztatottak száma 9 ezer fővel nőtt - írja a KSH. 

A foglalkoztatottak közül 4 millió 304 ezren tartoztak a 15–64 évesek korcsoportjába, foglalkoztatási arányuk 2,6 százalékponttal 66,4 százalékra emelkedett. A 15–64 éves férfi foglalkoztatottak létszáma 3,3 százalékkal 2 millió 336 ezer főre bővült, foglalkoztatási rátájuk 2,8 százalékponttal 72,9 százalékra nőtt. A 15–64 éves női foglalkoztatottak száma szintén 3,3 százalékkal 1 millió 968 ezer főre emelkedett, foglalkoztatási rátájuk 2,5 százalékponttal 60,1 százalékra javult.

Ÿ  A foglalkoztatás szintje a 15–64 évesek körében valamennyi régióban emelkedett, a legjelentősebben – 4,4 százalékponttal – Dél-Alföldön. A foglalkoztatási ráta Közép-Magyarországon volt a legmagasabb (70,5%), Észak-Alföldön a legalacsonyabb (61,8%).

Béremelés nélkül nem lehet orvosolni a problémátA KSH adatain túl, az egyes sajtóhírek arról szólnak, hogy az elvándorlás és az alacsony bérek miatt rendkívül magas a munkaerőhiány nemcsak az idénymunkáknál, hanem a kereskedelemben is. A kereskedelmi láncok azonban nem hajlandóak a nyereség terhére emelni a béreket, így ezt a költséget átterhelnék a fogyasztókra. Akár 5-10 százalékos áremelést is terveztek, az Országos Kereskedelmi Szövetség szerint azonban erről szó sincs. A piacon ugyanis óriási az árverseny, így a boltok inkább elkerülik az áremelést. 

Egyre komolyabb károkat okoz az „agyelszívás” is: jelenleg mintegy 400 ezer magyar vándorolhatott ki megélhetési céllal Európa más országaiba. Erről itt írtunk bővebben >>> 

A Gyáriparosok Országos Szövetsége nemrég kiadott egy javaslatcsomagot, amelyben azt összegezték, hogyan lehetne megoldani a munkaerőhiány okozta problémát.
Megnéztük és elemeztük a javaslatukat >>>>

5,1 százalékon a munkanélküliségi ráta

Nagyot javult a munkanélküliségi mutató is a KSH adatai szerint. Április–júniusban a munkanélküliek száma az egy évvel korábbihoz képest 76 ezer fővel 234 ezerre, a munkanélküliségi ráta 1,8 százalékponttal 5,1 százalékra csökkent.

Április–júniusban az egy évvel korábbihoz képest a 15–74 éves munkanélküli férfiak száma 32 ezer fővel 131 ezer főre, munkanélküliségi rátájuk 1,4 százalékponttal 5,3 százalékra csökkent. A munkanélküli nők száma 44 ezer fővel 103 ezer főre, munkanélküliségi rátájuk 2,2 százalékponttal 4,9 százalékra mérséklődött.

A 15–24 éves korosztály munkanélküliségi rátája 4,6 százalékponttal 13,3 százalékra csökkent, de a munkanélküliek közel ötöde továbbra is ebből a korcsoportból került ki. A 25–54 évesek, azaz az ún. legjobb munkavállalási korúak és az 55–64 évesek munkanélküliségi rátája is mérséklődött, előbbieké 1,5 százalékponttal 4,5 százalékra, míg az utóbbiaké 1,6 százalékponttal 4,2 százalékra.

1,5 évig keresünk munkát

A munkanélküliség átlagos időtartama 18,9 hónap; a munkanélküliek 49,5 százaléka legalább egy éve keres állást, vagyis tartósan munkanélkülinek számít.

A munkanélküliségi ráta a 15–74 évesek körében minden régióban mérséklődött. Legnagyobb a változás Dél-Alföldön és Észak-Magyarországon, ahol 2,9 százalékponttal 5,5 százalékra, illetve 2,7 százalékponttal 5,9 százalékra csökkent a munkanélküliség. A ráta Nyugat-Dunántúlon volt a legalacsonyabb (2,8%), míg Észak-Alföldet az 1,5 százalékpontos javulás ellenére is annak több mint háromszorosa, 9,7 százalékos mutató jellemezte - közölte a KSH.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Ez lesz a Budapest-Belgrád vasútvonal első napja
Privátbankár.hu | 2026. február 11. 17:21
Még 31 nap van hátra, és utazhatunk a Budapest-Belgrád gyorsvasúton – jelentette be Szijjártó Péter külügyminiszter. A vonatok 160 kilométeres óránkénti sebességgel fognak közlekedni.
Makro / Külgazdaság Eurostat: Észak-Magyarországnál még sok török vidéki régió is fejlettebb
Privátbankár.hu | 2026. február 11. 16:13
A Miskolc központú Észak-Magyarország fejlettségi szintje nem csak Kelet-Szlovákiáétól marad el, hanem Montenegróétól és sok törökországi vidéki régióétól is. Az Eurostat friss adataiból az is kiderült, hol csökkent a GDP, még ha az országos recessziót el is kerültük. 
Makro / Külgazdaság A fogadók szerint feltűnt egy harmadik esélyes miniszterelnök-jelölt Magyarországon
Privátbankár.hu | 2026. február 11. 14:52
Magyar Péter és Orbán Viktor kormányfői esélyeire régóta tesznek kisebb-nagyobb összegeket a Polymarketen, azonban tegnap óta egyre többen fogadnak Kapitány Istvánra is.
Makro / Külgazdaság Egyre mélyebbre úszik a hitelekben a világ legeladósodottabb országa
Privátbankár.hu | 2026. február 11. 11:27
Japán államadóssága rekordszintre emelkedett a múlt év végén.
Makro / Külgazdaság Nagy Mártonhoz fordultak a cukrászdák, megjött a válasz
Privátbankár.hu | 2026. február 11. 11:04
A kormány a cukrászdákra is kiterjeszti az 5+1 pontból álló vendéglátóipari akciótervet – közölte a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) az MTI-vel szerdán.
Makro / Külgazdaság Visszatért a régi mumus Kínában
Privátbankár.hu | 2026. február 11. 07:40
Kínában az elemzők által vártnál jelentősebben lassult az éves infláció januárban, a havi szintű növekedés megegyezett a decemberivel – áll a statisztikai hivatal szerdai jelentésében. Ismét felerősödött a deflációs veszély.
Makro / Külgazdaság Csalódást okozó decemberi szám látott napvilágot Amerikában
Privátbankár.hu | 2026. február 10. 17:21
Az Egyesült Államokban nem változott a kiskereskedelmi forgalom decemberben havi szinten, szemben az elemzők által várt növekedéssel, míg éves összevetésben az előző havinál is kisebb lett a növekedés.
Makro / Külgazdaság Összeolvadnak Gattyán György „legnagyobb” vállalkozásai
Privátbankár.hu | 2026. február 10. 15:01
A milliárdos pártja nem indul a választáson, cégei pedig elbocsátanak, illetve a Legnagyobb Vállalkozásnál is összeolvadásról döntöttek.
Makro / Külgazdaság Kezdhet Vlagyimir Putyin aggódni – csökkent Oroszország külkereskedelmi többlete tavaly
Privátbankár.hu | 2026. február 10. 13:21
Oroszország külkereskedelmi többlete 139,3 milliárd dollár volt tavaly, 8,17 százalékkal kisebb az egy évvel korábbinál – áll az orosz szövetségi vámhivatal keddi jelentésében.
Makro / Külgazdaság Véget ért a hazai állampapírok hegemóniája? Klasszis Klub Live Szabó Lászlóval
Privátbankár.hu | 2026. február 10. 11:03
A Hold Alapkezelő társalapítója, a cég felügyelőbizottságának elnöke február 18-án, szerdán délután 15 óra 30 perckor lesz a vendége a Klasszis Média 6. évfolyamban járó egyórás élő adásának. Amelyben szokás szerint nemcsak mi kérdezünk, hanem ezt olvasóink is megtehetik, akár előzetesen, akár a Klasszis Média YouTube-csatornáján, illetve az Mfor és a Privátbankár Facebook-oldalán közvetített adás során.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG