MTI Fotó: Máthé Zoltán |
Lázár János Miniszterelnökséget vezető miniszter és Kovács Zoltán kormányszóvivő sajtótájékoztatót tartott Kormányinfó 55 - Mit, miért tesz a kormány? címmel. Sok olyan dologról beszámoltak, amiről már a Privátbankár.hu is írt - ilyen volt például, hogy a felek végre egy év egyeztetés után egymás tenyerébe csaptak az Erste Bank Hungary 15 százalékának megvásárlása ügyében. Megtudtuk, hogy ahogy az egész országot, az egész kormányt is a magyar labdarúgó válogatott szenzációs teljesítménye foglalkoztatja, a miniszterelnök ezekben az órákban érkezett haza Franciaországból. Hiába írtunk róla alapos cikket, Lázár János továbbra sem érti, miért nem romlik meg az UHT tej; a kormányon belül vita van arról, ki kell-e terjeszteni erre is az áfacsökkentést.
Volt néhány más érdekes téma is:
Nőtt a terrorfenyegetettség
A kormány információi szerint az elmúlt 48 órában romlott a helyzet a franciaországi Európa-bajnokságon a terrorhelyzet szempontjából - ezért adott ki figyelmeztetést a TEK is arról, hogy terrorcselekményekre lehet számítani a következő napokban. Lázár azt kérte, mindenki vegye komolyan a felhívásokat.
Ingyenes ebéd és táborozás a nyári szünetben
Ingyenesen vehetik igénybe a rászorulók a nyári szünet alatt is a bölcsődei, óvodai vagy iskolai étkezést; májusban 160 ezer gyerek szülei jelezték, hogy igénybe fogják venni a lehetőséget a 208 ezer jogosult közül. Emellett ingyenes táborozási lehetőséget is kínálnak, várhatóan 90 ezer gyermek számára nyílik meg idén a lehetőség - a szám minden évben nőtt.
Jó szövetségeseink a britek
Az eredményt nem szeretné megelőlegezni Lázár János, de kérdésre válaszolva elmondta: bár Magyarország helyzetére, lehetőségeire is fontos hatással van, nem magyar, hanem uniós ügynek tekintjük a brit népszavazást az uniós tagságról. Lázár szerint ha nem nyernek a Brexit-pártiak, de csak kicsi lesz a maradáspártiak többsége, annak is fontos üzenete lesz, aminek hatása lesz az EU életére. Magyarországnak mindenesetre jó szövetségese volt a Nagy-Britannia az elmúlt években.
A pénteki kormányülésen érdemben foglalkoznak majd a népszavazással, értékelni fogják az eredményt.
És mi vajon kilépnénk?
A következő kormányülésen döntenek majd nagyberuházásokról is (Liget-projekt, Országos Széchenyi Könyvtár, Operaház, Kossuth tér), és az önkormányzati dolgozók sztrájkja is téma lesz. |
Később egy kérdésre válaszolva elmondta: nem hiszi, hogy a magyarok kilépése az EU-ból komolyan felvetődne, bár most szerinte nehezen lehetne az EU-tagság mellett kampányolni. Még azt sem tudta biztosra mondani a miniszter, hogy ő igennel szavazna-e a bentmaradásra.
Bár sok érv szól az EU mellett, Lázár úgy látja, a választópolgárok csalódtak az unióban, mert a fizetések nem közelítettek olyan tempóban a nyugati bérekhez, mint szerették volna.
A kormány mindenesetre nem mérlegelte, hogy Brexit esetén Magyarország is megvizsgálja a kilépés lehetőségét.
Vajon tényleg felvette beszélgetéseiket Spéder?
Azokra a hírekre, hogy Spéder Zoltánnál történt házkutatás során lefoglaltak olyan rögzített beszélgetéseket, amelyeket a bankár barátjával, Lázár Jánossal folytatott, a miniszter nem tudott érdemben reagálni - a rendőrségtől nincs olyan információja, hogy valóban lenne ilyen rögzített beszélgetés. Egy későbbi kérdésre válaszolva azt mondta, hogy erről azóta sem beszélt Spéder Zoltánnal.