Orbán Viktor miniszterelnök és Matolcsy György akkori nemzetgazdasági miniszter beszélget Spéder Zoltánnal, az FHB Bank Igazgatóságának elnökével és Gergely Károllyal, a Fundamenta-Lakáskassza Zrt. elnök-vezérigazgatójával 2011-ben. MTI Fotó: Illyés Tibor |
A teljes takarékszövetkezeti rendszert a bankfelügyelet ellenőrzése alá rendeli az a törvényjavaslat, amelyet hétfőn terjesztett a parlament elé a kabinet - közölte Orbán Viktor kormányfő Demján Sándornak, az Országos Takarékszövetkezeti Szövetség elnökének küldött válaszlevelében, amelyet Havasi Bertalan, a Miniszterelnöki Sajtóiroda vezetője juttatott el hétfőn a MTI-hez.
Demján Sándor múlt heti nyílt levelében arról írt, hogy a takarékszövetkezeti integráció célja a szövetkezeti szektor eredményének és vagyonának növelése volt, az eddigi események azonban ennek ellenkezőjét támasztják alá. Az OTSZ elnöke azt kérte Orbán Viktortól, ellenőrizzék a célok teljesülését.
Össztűz a Spéder-modellre Demján nem kevesebbet állított keddi, Orbán Viktornak címzett nyílt levelében, mint azt, hogy teljesen mások a számok a takarékintegrációnál, mint amiről a miniszterelnököt tájékoztatták, leginkább azért, mert a Spéder Zoltánhoz tartozó FHB többmilliárdos veszteségét a takarékokkal tüntetik el >> Később kiderült, ugyanebben a tárgyban a Bankszövetség elnöke is írt egy levelet. Patai Mihály azt írta, hogy a kormány részrehajló, a bankokat háttérbe szorítják a takarékokkal szemben, ez pedig torzítja a versenyt, aminek az ügyfél látja kárát és a hitelezést sem tudja beindítani a bankszektor, pedig ezért mindent megtenne a kormány. Patai Mihály azt is felvetette: probléma, a Magyar Nemzeti Bank felügyeleti jogköre nem kizárólagos a takarékszövetkezeti integráció tagjai felett - jelenleg ugyanis a törvény ugyanolyan felügyeleti jogkörrel ruházza fel az integrációs szervezetet (SZHISZ) is a tagintézményekkel szemben, mint az MNB-t. Az SZHISZ és a Takarékbank cáfolta a felvetéseket. |
Az MNB is a Bankszövetséggel ért egyet
A Magyar Nemzeti Bank egyetért a Magyar Bankszövetség elnökének azzal az – elmúlt napokban a jogalkotó felé levélben is megfogalmazott – felvetésével, hogy lehetséges javítani a hazai takarékszövetkezetek pénzügyi felügyelési rendszerén - írja friss közleményében a felügyelet szerepét betöltő jegybank.
A jegybank álláspontja szerint is indokolt lehet a takarékszövetkezeti integráció MNB általi felügyelésének megszilárdítása, s ezáltal a pénzügyi stabilitás további erősítése. A szövetkezeti hitelintézetek integrációjáról rendelkező törvény ugyanis sajátos jogi helyzetet teremtett, aminek köszönhetően a takarékszövetkezetek felügyelési-, felelősségi- és követelményrendszere jelenleg eltérő az egyéb hitelintézetekétől.
A Bankszövetség elnökének az MNB álláspontja szerint abban is igaza van, hogy a takarékszövetkezeti integráció tagjai közti egyetemleges felelősség eddigi korlátozásának megszüntetése növelné az egész hitelintézeti szektor stabilitását, s a takarékszövetkezetek és egyéb hitelintézetek közti versenysemlegesség irányába mutatna.
Nem hagyják, hogy a takarékok és az FHB még jobban összefonódjanak
A miniszterelnök Demjánnak küldött válaszában azt közölte: a kormány sikeresnek ítéli, egyben lezártnak tekinti a takarékszövetkezeti rendszer átalakítását, "kétes ügyletektől való megszabadítását" és feltőkésítését.
Azzal ugyanakkor egyetért, hogy a takarékszövetkezeti rendszer nem működhet megfelelő felügyelet nélkül. A kormányfő azt is tudatta, a kormány ellenzi, hogy a takarékszövetkezetek további FHB-részvényeket vásároljanak. Ennek megakadályozására a szükséges lépéseket megteszik.