5p

Mi vár a magyar befektetőkre ősszel?

Mit jelentenek az adózási és szabályozási változások a befektetők számára?
Merre tart az állampapírpiac?
Hogyan érdemes gondolkodni a hosszú távú megtakarításokról és az ingatlanbefektetésekről?

Klasszis Befektetői Klub
2026. szeptember 24., Budapest

Foglalja le helyét most >>

Újabb részletek derültek ki arról, mit tervez a világ első számú hatalmának külpolitikájával az az ember, aki Obamát követheti a Fehér Házban.

Elpusztítaná az olajmezőket a Közel-Keleten az amerikai republikánus elnökjelölt-aspiráns, Donald Trump, mert szerinte azok az elsődleges anyagi forrásai az olyan terrorszervezeteknek, mint az Iszlám Állam.

Donald Trump a The New York Times című napilapnak adott interjújában elmondta: ellenezte ugyan az iraki háborút, de az amerikai kormánynak meg kellett volna ragadnia az alkalmat, hogy megszerezze az olajforrásokat. Most viszont el kellene pusztítani az iraki olajat, mert amellett, hogy az Iszlám Állam egyik fő bevételi forrása, Irán meg fogja vetni a lábát Irakban, és a perzsa állam fogja megszerezni az ottani nyersanyagokat - tette hozzá.

"Szaddam úgy ölte a terroristákat, mint senki más"

A politikus hangsúlyozta, hogy ez az Egyesült Államok hibája, mert be sem kellett volna vonulni Irakba, és nem kellett volna lerombolni az országot.

"Szaddám Huszein rossz fiú volt, de jó volt egy dologban: a terroristák ölésében. Úgy ölte a terroristákat, mint senki más, nem igaz? Most (Irak) a terrorizmus Harvardja" - mondta. A Közel-Kelettel kapcsolatos amerikai szerepvállalásról Donald Trump úgy vélekedett, hogy az halált, pusztulást és anyagi veszteséget okozott.

Nem venne olajat az araboktól

Trump arra kérdésre válaszolva, hogy beszüntetné-e az olajvásárlást Szaúd-Arábiától és más arab országoktól, amíg nem küldenek szárazföldi egységeket az Iszlám Állam elleni harchoz, azt válaszolta: valószínűleg igen.

Ezt azzal indokolta, hogy ezek az országok - különösen Szaúd-Arábia - nem fizetik meg az Egyesült Államok által nyújtott védelmet. Hangsúlyozta, hogy a zuhanó olajárak ellenére is rengeteg pénze van Szaúd-Arábiának, de az amerikai védelem nélkül nem sokáig létezne az olajmonarchia.

Aszad helyett a terroristákat kellene legyőzni?

Figyelj oda, Magyarország!

Ami számunkra húsbavágó, az Trump egyre nyíltabb NATO-ellenessége. Egyenesen felesleges intézménynek nevezte, amelyet sok-sok évvel ezelőtt alapítottak. Szerinte a dolgok a világban megváltoztak és Amerika túl sokat fizet Európa biztonságáért. Ezt a figyelmeztetést komolyan kell vennie Magyarországnak is >>

A szíriai konfliktusról és az Iszlám Állam elleni harcról szólva Donald Trump azt mondta, hogy "őrültség és idiotizmus" egyszerre Bassár el-Aszad szíriai elnök és a terrorista csoport ellen harcolni. Meglátása szerint a két fél egymással harcol, az Egyesült Államok pedig mindkettejükkel.

"Aszadnál sokkal nagyobb probléma az Iszlám Állam, és én ezt mindig is így éreztem" - hangsúlyozta.
A NATO-ról szólva nehezményezte, hogy az Egyesült Államok költi - véleménye szerint aránytalanul - a legtöbb pénzt a katonai szövetségre.  A szövetségnek a financiális hozzájárulásban és a terrorizmus elleni harcban is meg kell változnia - mondta a republikánus elnökjelölt-aspiráns.

Kémkedjünk a szövetségesek után?

Donald Trump nem adott egyenes választ arra a kérdésre, hogy az Egyesült Államok kémkedjen-e szövetségesei után, illetve helyes volt-e Barack Obama amerikai elnök döntése arról, hogy befejezték Angela Merkel német kancellár mobiltelefonjának lehallgatását. Nyomatékosította ugyanakkor, ha Németország nem is biztosan, de sok ország kémkedik az Egyesült Államok után, és Edward Snowden, a titkos megfigyelésekről szóló információk kiszivárogtatója nagy károkat okozott az országnak.

Ott kell hagyni Japánt és Koreát?

Hajlandóságot mutatott arra is, hogy kivonja az amerikai csapatokat Japánból és Dél-Koreából, amennyiben a két ázsiai ország nem növeli az anyagi hozzájárulását az ott állomásoztatott katonák költségeihez. Ezt azzal indokolta, hogy az Egyesült Államok nem engedheti meg magának a milliárdos veszteséget, amit csapatainak állomásoztatása okoz.

Ugyanakkor hangsúlyozta azt is, hogy Japán és Dél-Korea nukleáris arzenált létesíthet, ha az Egyesült Államok továbbhalad a "gyengeség útján". "Nem hiszem, hogy biztonságban érzik magukat amiatt, ami a mi országunkban zajlik" - vélte a republikánus elnökjelölt-aspiráns.

Az amerikai katonák külföldi bevetését attól teszi függővé, hogy mennyire voltak barátságosak az adott országok az Egyesült Államokkal. Leszögezte, a külföldi beavatkozások elsődleges célja mindig is "országunk megvédése" lesz, ha  elnöknek választják.

Oroszországról, Ukrajnáról és Kínáról

A The New York Times arról is kérdezte az üzletembert, hogy Oroszország meghatározó szerepet tölt-e majd be Ukrajnában. Donald Trump szerint ha az Ukrajna körüli országok nem lépnek fel vagy kérik az amerikaiak segítségét, akkor igen. Hangsúlyozta, hogy ezek az országok viszont nemhogy nem kérnek segítséget, nem is beszélnek Ukrajnáról.

A dél-kínai-tengeri területi vitákról beszélve Trump arra lyukadt ki, hogy az Egyesült Államok hatalmas kereskedelmi hatalommal bír Kína felett. Ennek ellenére - mint fogalmazott - Kína malacperselynek használja az Egyesült Államokat: pénzt vesz ki belőle, de nem fizeti vissza.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Fázni fog Németország télen? Aggasztó adat érkezett
Privátbankár.hu | 2026. augusztus 21. 14:46
Történelmi mélypontra süllyedt a németországi gáztározók töltöttsége az év ezen időszakában – közölte az Ines szakmai szövetség a dpa hírügynökséggel.
Makro / Külgazdaság Csúcsra pörgött az euróövezet gazdasági aktivitása
Privátbankár.hu | 2026. augusztus 21. 12:31
Az idei leggyorsabb ütemben nőtt az euróövezet gazdasági aktivitása augusztusban, miközben az új megrendelések és az exportkereslet is erősödött, a vállalatok pedig ismét növelték foglalkoztatásukat – derült ki az S&P Global BMI-felmérésének pénteken ismertetett előzetes adataiból.
Makro / Külgazdaság Újabb ország kapcsolja lejjebb az atomerőművét az extrém időjárás miatt
Privátbankár.hu | 2026. augusztus 21. 11:46
A Duna „példa nélküli és kritikusan alacsony” vízállása miatt Bulgária csökkenteni fogja az áramtermelést a kozloduji atomerőműben – jelentette be csütörtökön az energiaügyi minisztérium.
Makro / Külgazdaság Változnak a feladatok az iparkamaránál, meg is van az első vezéráldozat
Privátbankár.hu | 2026. augusztus 20. 14:18
A Magyar Kereskedelmi és Iparkamara indoklása szerint a jövőben változnak a feladatok, ezért más típusú vezetés szolgálja jobban a hazai vállalkozói közösség érdekeit.
Makro / Külgazdaság Itt van Magyar Péter jó híre
Privátbankár.hu | 2026. augusztus 19. 20:06
Nem kell leállítani az üzemelő turbinákat.
Makro / Külgazdaság Közelít a nyugat-nílusi láz Magyarország felé?
Kormos Olga | 2026. augusztus 19. 18:44
Európában nyáron ismét több nyugat-nílusi láz okozta megbetegedést jelentenek, a héten épp Hollandiában diagnosztizálták egy páciensnél hat év után újra. Egyelőre Magyarország tiszta ebből a szempontból. De van-e okunk félni?
Makro / Külgazdaság Ön is ellenőrizheti, hogy mit csináltak Magyar Péterék 100 nap alatt
Privátbankár.hu | 2026. augusztus 19. 18:14
Erről Magyar Péter videóban számolt be.
Makro / Külgazdaság Véget ért az ukrán pénzszállítók kalandos története
Privátbankár.hu | 2026. augusztus 19. 15:22
Nem történt bűncselekmény.
Makro / Külgazdaság Ilyen is van: Magyarország lepipálta Németországot és Franciaországot
Privátbankár.hu | 2026. augusztus 19. 11:26
Az Eurostat mai közlése megerősíti a Privátbankár Európai Inflációs Körkép megállapításait, miszerint a júliusi 1,6 százalékos harmonizált fogyasztóiár-indexünknél az Európai Unióban csak két országé volt alacsonyabb, Svédországé és Csehországé.
Makro / Külgazdaság Az előző rendszerek egyik aduászához nyúl hozzá a Tisza-kormány
Imre Lőrinc | 2026. augusztus 19. 10:34
A kormány több, jelentős helyi tiltakozást kiváltó beruházás nemzetgazdasági szempontból kiemelt státuszát visszavonja – jelentette be a héten Vitézy Dávid közlekedési és beruházási miniszter. A tárcavezető korábban azt is jelezte, hogy módosítják az építészeti törvényt abból a célból, hogy a kiemelt beruházások esetében se kerülhessenek háttérbe a településfejlesztési, környezetvédelmi és természetvédelmi szempontok.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG