4p
Gyorsabb növekedést, alacsonyabb inflációt vár a GKI - négy hónapos mélyponton az arany ára - 300 millióval nőtt az export többlet - eladó a SZOT üdülő

A GKI Gazdaságkutató előrejelzése szerint idén az állam kiterjedt szerepvállalása révén a korábban becsültnél lényegesen gyorsabb lesz a növekedés, és alacsonyabb az áremelkedés. Az európai összehasonlításban is jó idei eredmények azonban a gazdaságkutató szerint nagyrészt fenntarthatatlanok. Úgy számolnak, hogy az idei infláció 0,5% körüli, esetleg ez alatti lesz. Így a reáljövedelmek 3% körüli emelkedése mellett a kiskereskedelmi forgalom 3%-os és a fogyasztás 2% körüli növekedése várható. A vásárlóerő ideihez hasonló, mesterséges növelése azonban a GKI szerint 2015-ben már aligha lehetséges.

10 hónapja tart a bővülés a feldolgozóiparban: a Beszerzési Menedzser Index szezonálisan kiigazított májusi értéke 53,9 pont lett, magasabb a hosszú távú átlagnál. 2013 áprilisától augusztusig az index értéke folyamatosan ingadozott 50 pont körül, nem mutatva semmilyen határozott trendet, most azonban tíz hónapja tart már a bővülés.

Eladó a budapesti rózsadombon lévő SZOT üdülő. A CIB Csoport szerkesztőségünkkel azt közölte: a jelentősen javuló hazai és nemzetközi ingatlanpiaci trendek miatt most nyílik lehetőség arra, hogy reális áron adják el az üdülőt. Az egykori szakszervezeti üdülő 20 éve csúfítja a Rózsadomb alsó lankáit, a szállót 1971-ben adták át, majd visszabontották. Az elmúlt két évtizedben kétszer is megpróbálták rendbe hozni, de ez egyszer sem sikerült.

Az utolsó két hétben megfeleződtek az MKB SZÉP Kártyákra még 2012-ben utalt pénzek. A május végi határidő lejárta előtti utolsó órákban még 2 millió forintot költöttek el a kártya-tulajdonosok. Az MKB júniusban nagyjából kétezer munkáltatónak utal majd vissza pénzt, a legkisebb összeg egy forint, a legnagyobb pedig megközelíti a 8,8 milliót.

Egy héttel meghosszabbította a Gazprom azt a fizetési határidőt, amíg Ukrajnának előre át kell utalnia a júniusra szállítandó földgáz árát - jelentette be Alekszej Miller, az orosz állami energetikai cég vezérigazgatója. Az ukrán Naftohaznak eredetileg hétfőig kellett volna átutalnia a júniusra igényelt energiahordozó árát. Ukrajna megkezdte az eddig felhalmozódott adósságának törlesztését, az orosz állami cég számlájára eddig 786 millió dollár érkezett.

Az ötödik egymást követő kereskedési napon csökkent az arany ára a nemzetközi piacon. Ezzel négyhónapos mélypontra süllyedt az arany ára. Unciánként 1240, 69 dollárt kellett fizetni hétfőn, utoljára februárban kértek ilyen keveset az aranyért. Sok befektető tartja biztonsági megtakarításnak az aranyat, akkor vesznek belőle, mikor túl nagy a kockázat a részvénypiacokon. A napokban világszerte nőttek részvényárfolyamok, ezért vesznek most kevesen aranyat.

Csaknem 300 millióval nőtt az exporttöbblet az első negyedévben a KSH adatai szerint. Gabonából többet adunk a világnak, gyógyszerből viszont többet veszünk. Előbbi több mint másfélszeresére emelkedett, a kukorica kivitelének értéke mintegy háromnegyedével, a búzáé negyedével haladta meg a tavalyi első negyedévit.

Tovább erősödött a reggeli nyitáshoz képest a budapesti értéktőzsde részvényindexe. A BUX nem sokkal ezelőtt 93 század százalékos erősödésben volt a pénteki záráshoz képest. A vezető részvények közül az OTP-re lesz érdemes figyelni, pénteken látványosan emelkedett a bankpapír árfolyama, kérdés, hogy maradt-e még erő benne.

A héten több fontos esemény is lesz, amelyek segíthetik a tőzsdei részvényárfolyamok emelkedését. Hétfőn már jó adatok érkeztek a kínai feldolgozóipar teljesítményéről, és a piaci elemzők többsége szerint az Európai Központi Bank csütörtöki ülésén monetáris enyhítésbe kezd. Az Egyesült Államokban pénteken kormányzati adatok jelennek meg a munkanélküliek számának változásáról, valószínűleg ismét megerősítve, hogy jó irányba halad az amerikai gazdaság.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Magyar Péter: „sokkoló állapotban” találtuk a költségvetést a kormányülésen
Privátbankár.hu | 2026. június 29. 16:08
A miniszterelnök az Országgyűlés rendkívüli ülése előtt elmondott napirend előtti felszólalásában a magyar költségvetés helyzetéről is beszélt.
Makro / Külgazdaság Lövöldözés volt Németországban, öt halott
Privátbankár.hu | 2026. június 29. 15:13
Az indíték nem ismert.
Makro / Külgazdaság Nem lesz az amerikai gazdaság örömünnepe a foci-vb?
Privátbankár.hu | 2026. június 29. 14:22
Így alakult a helyzet a kieséses meccsek előtt.
Makro / Külgazdaság A hőségre az üzemanyagárak sem mozdulnak
Privátbankár.hu | 2026. június 29. 12:10
Holnaptól sem a 95-ös benzin, sem pedig a gázolaj ára nem változik. A kutak várják a közel-keleti békét, meg persze a védett üzemanyagár kivezetését.
Makro / Külgazdaság Nemcsak az időjárás, a költségvetés helyzete is nagyon meleg
Privátbankár.hu | 2026. június 29. 10:21
Magyar Péter: „Az előző kormány tevékenysége miatt akár 7-8 százalék is lehet az idei költségvetési hiány.”
Makro / Külgazdaság Egy-két milliárdos cég különösen jól járhat az óriásplakátok betiltásával
Vámosi Ágoston | 2026. június 29. 10:03
Október 1-jétől Budapest nagy részéről eltünteti a reklámfelületeket a Fővárosi Önkormányzat rendelete, néhány kivétellel. A Privátbankárnak egy iparági szereplő arról beszélt, hogy a bontás sokba kerül, és perek tucatjai várhatók. De mennyibe kerül egy reklámháló a Széll Kálmán téren, vagy az Oktogonon, és melyik cégtípus a legnagyobb vesztese a döntésnek?
Makro / Külgazdaság Ennek örülhettek a vásárlók a Lidl, a Penny és az Aldi boltjaiban
Kollár Dóra | 2026. június 29. 05:57
Megérkezett az új Privátbankár Diszkont Árkosár-felmérés.
Makro / Külgazdaság Van olyan magyar régió, ahol a fiatal nők harmada nem dolgozik és nem is tanul
Privátbankár.hu | 2026. június 28. 16:59
Óriásiak a területi különbségek Magyarországon a NEET- (nem dolgozó, nem tanuló) fiatalok arányát nézve. Budapest előzi a legjobb uniós ország arányát is, Észak-Magyarországon és Észak-Alföldön viszont katasztrofális a helyzet.
Makro / Külgazdaság Kiderült, hol élnek a legjobban keresők Magyarországon
Privátbankár.hu | 2026. június 28. 11:40
A dobogón csak budai kerületek állnak: a XII. kerület átvette a vezetést a II. kerülettől, a harmadik helyen Újbuda található. Négy járásban maradt 300 ezer forint alatt a nettó mediánbér: a sarkadi, a kunhegyesi, a csengeri és a fehérgyarmati járások vannak a lista végén.
Makro / Külgazdaság Előre látták, hogy ez lesz, de vajon reális, ami most a magyar piacon történik? Klasszis Podcast
Imre Lőrinc – Izsó Márton | 2026. június 28. 10:59
Bár a Magyar Nemzeti Bank (MNB) június 23-i, 25 bázispontos kamatcsökkentése és még inkább Varga Mihály kommunikációja miatt kismértékben gyengült a forint, valójában az euró bevezetésének ígérete nagyon erős támaszt ad most a hazai fizetőeszköznek. Az országkockázati megítélésünk eközben folyamatosan javul, amire már az április 12-i országgyűlési választásokat megelőzen is bőven mutattak jelek. Az Equilor Alapkezelőnél nem lepődtek meg a magyar eszközök felértékelődésén, de vajon nem túlzás-e, ami most a magyar piacon történik? Erről is beszélgettünk a Klasszis Podcast legújabb adásában. 
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG