3p

Többezer egészségügyi szakdolgozó nem írta alá az új jogviszonyt tartalmazó munkaszerződését, ám akik aláírták, azok most már kérvényezhetik munkáltatójuknál, hogy vállalhassanak másod- vagy harmadállást. Tehát a kezdeti teljes tiltás után ez a lehetőség mégis nyitva maradt, igaz, szűkösebb keretek és szigorú szűrőrendszer közé szorítva.

Az Országos Kórházfőigazgatóság (OKFŐ) utasítása, - amely az egészségügyi jogviszonnyal egy napon, március 1-jén lépett életbe -, kimondja, hogy az állami egészségügyben főálláson kívül másod- vagy harmadállásokat kizárólag a munkáltató engedélyével végezhetnek az ott dolgozók. Tehát amit eddig nem kellett bejelenteni, azt most igen, de egyáltalán nem biztos, hogy arra igent is kap a dolgozó.

Március 1-jétől kérvényezhető. Fotó: Depositphotos
Március 1-jétől kérvényezhető. Fotó: Depositphotos

Akadnak azért olyan munkakörök, melyek engedély nélkül végezhetők, tehát kivételek:

  • tudományos, oktatói, vizsgáztató, nevelőszülői, művészeti, lektori, szerkesztői, jogi oltalom alá eső tevékenységek, ha az a főmunkaidőt nem érinti
  • igazságügyi és szakértői tevékenység
  • halottvizsgálati szaktanácsadói tevékenység
  • kamarai tisztség
  • szociális intézményekben való egészségügyi tevékenység
  • donor alkalmassági vizsgálatának végzése.

Az engedélyt minden esetben elektronikusan kell benyújtani, amit a munkáltató (például kórház) 8 napon belül köteles elbírálni. Ugyanennyi nap áll rendelkezésre, ha a dolgozó panasszal szeretne élni negatív válasz esetén.

Ha valaki jelenleg több állami intézménynél is dolgozik, a többi intézmény vezetőjétől kell támogató nyilatkozatot kérnie, amit a kérelem benyújtásához csatolni kell.

A kérelmeket az Országos Kórházi Főigazgatóság Humánpolitikai és Jogi Főigazgató-helyettese bírálja el, és pozitív válasz esetén az engedélyt 18 hónapra kapja meg az egészségügyi dolgozó.

Amit nem engedélyez az OKFŐ:

  • ha a főállású munkaidőt érintené a másodállás
  • ha személyes közreműködői jogviszonyt létesítene a saját munkahelyével.

Mert hogy a rendelet szerint létezhet egy úgynevezett „személyes közreműködő”, egy olyan személy vagy szervezet, amelyre az OKFŐ szerint akkor van szükség, amikor a tárgyi feltételeket a munkáltató biztosítja, a személyi közreműködő pedig a személyi feltételeket. Magyarra fordítva: létszámhiány esetén egy adott kórházi osztályt fel kell tölteni munkaerővel. Ilyen esetekben viszont a munkáltató folyamodhat kérelemmel az OKFŐ vezetője felé.

Minden bizonnyal ez magát az átvezényelhetőséget jelenti, ugyanis a rendelet szerint minderre az egészségügyi ellátórendszer folyamatos és biztonságos működése miatt van szükség, és április 29-ig kell benyújtani.

Ha tehát valaki úgy szeretne másod- vagy harmadállást vállalni egészségügyi dolgozóként más egészségügyi intézményekben, hogy az nem érinti a főállás munkaidejét, ezek a kérelmek villámgyorsan meg fognak születni. Feltéve, ha minden kritériumnak meg is felel. Az engedélyek persze vissza is vonhatók, például akkor, ha valótlan adatokkal kérvényezte a másodállást, ha a főállású munkáltatója ellátási érdekre hivatkozva kéri engedélye visszavonását, vagy ha maga a dolgozó szeretné megszüntetni másodállását.

 

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Az egész világ megszenvedi az iráni háborút?
Privátbankár.hu | 2026. április 9. 19:22
Vészjósló az IMF előrejelzése.
Makro / Külgazdaság Hormuzi-szoros: veszélyes precedens lenne a legújabb iráni ötlet?
Privátbankár.hu | 2026. április 9. 18:15
Az ENSZ nem tartja jó ötletnek.
Makro / Külgazdaság Donald Trump is bosszankodhat az amerikai GDP miatt
Privátbankár.hu | 2026. április 9. 16:55
Kellemetlen meglepetés az amerikai gazdaságból.
Makro / Külgazdaság Májusban végleg elbúcsúzhat a Fed elnöke
Privátbankár.hu | 2026. április 9. 16:25
A Fehér Ház tanácsadója szerint ez már szinte biztos.
Makro / Külgazdaság Kellemetlen adat jött a német gazdaságból
Privátbankár.hu | 2026. április 9. 14:34
Nincsen jó időszaka a német cégeknek.
Makro / Külgazdaság „A kétharmados győzelem a csodák világába tartozik, de vannak csodák” – jelentette ki Gulyás Gergely a Kormányinfón
Privátbankár.hu | 2026. április 9. 12:57
Nem csak a választások előtti utolsó, hanem a jubileumi 200. Kormányinfót vezényelte le Gulyás Gergely kancelláriaminiszter és Vitályos Eszter kormányszóvivő. 
Makro / Külgazdaság Itt a fordulat? Péntektől olcsóbb lesz a tankolás
Privátbankár.hu | 2026. április 9. 12:42
Annak, aki piaci árat fizet – és ha a benzinkutakon is megmutatkozik az árcsökkenés.
Makro / Külgazdaság Ezúttal csak 47 milliárdot fogadott el a magyar állam
Privátbankár.hu | 2026. április 9. 12:24
Pedig adtak volna még bőven pénzt a befektetők.
Makro / Külgazdaság Somogyi Zoltán: Van oka Orbán Viktornak aggódni
Izsó Márton - Csabai Károly | 2026. április 9. 10:57
A Political Capital szociológus alapítója az április 8-ai élő műsorunk vendége volt. A 6. évfolyamában járó Klasszis Klub Live 95. adását most a Klasszis YouTube-csatornán megnézheti, vagy a Klasszis Podcast-csatornán meghallgathatja.
Makro / Külgazdaság Nagy üzleteket kötött J. D. Vance Budapesten
Privátbankár.hu | 2026. április 9. 10:44
Sok-sok milliárd forint értékben vesz fegyvert, olajat és erőművet Magyarország, illetve magyar cégek.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG