Amennyiben cikkünk élesedése után újabb felmondásokról érkeznek hírek, azokkal frissíteni fogjuk a szöveget.
Az első, nyilvánosságot kapott hírek a Szegedi Tudományegyetem Szent-Györgyi Albert Klinikai Központ felől érkeztek, ahol 300 dolgozó fogott össze az új jogállás ellen, végül csak azzal a feltétellel írták alá munkaszerződésüket, hogy egy záradékben kikötötték: ha május 31-ig nem teljesítik kéréseiket, felmondanak - írta a Telex.
Szintén a Telex számolt be arról is, hogy a Debreceni Egyetem traumatológiai és kézsebészeti osztálya februárban azt mondta, hogy nem hajlandók aláírni szerződésüket. Azóta kiderült, mégis maradtak az itt dolgozók, mert sikerült a vezetőséggel rendezniük a vitás kérdéseket, de a megállapodás részleteit nem hozták nyilvánosságra.
Aztán tegnap a Szent Imre Kórház intenzív osztálya tette ki közösségi oldalán, hogy 17 szakápoló és 3 orvos búcsúzik, szóval 'lekapcsolták a villanyt'. Ezek után a 444 szólaltatta meg az egyik szakápolót, mennyire nehéz volt meghozniuk ezt a döntést főleg azért, mert ők látták el a Covid- és a nem Covid-intenzívet, a szürke zónát is, ahol a Covid-gyanús, de még nem igazolt betegeket ápolták. Frissítés: a Telex szerint újabb orvosok távoznak a kórházból, így már összesen heten hagyják ott az intenzív osztályt.
Folyamatosan jelezték a vezetőségnek, hogy mi minden nincs rendben az osztályon, - például erőforrás, vagy védőeszköz -, de nem reagáltak. Mint mondják, az volt a legfájdalmasabb, hogy nem is próbálták marasztalni őket, pedig többen 20-30 éve dolgoztak az intézményben. Arra a kérdésre, hogy más állami intézményben aláírnák-e a munkaszerződést, azt válaszoltál, hogy ahol számítani lehet a vezetőségre, ott igen. Most persze 1 hónapig nem helyezkedhetnek el, csak utána írhatnak alá a szektorban ismét szerződést.
Az aneszteziológiai, az intenzív, az érsebészeti és sebészeti osztályról így összesen a 28 orvos közül 5 orvos és 2 rezidens távozik, az 54 szakdolgozóból 17 fő.
A tatabányai Szent Borbála Kórházban uralkodó káoszról Kunetz Zsombor egészségügyi szakértő posztolt. Az összes közalkalmazott orvos a sürgősségi osztályon nem írt alá, többen távoztak a radiológiáról, többek között az osztályvezető, a kardiológián az osztályvezető főorvoson kívül két rezidens maradt, gond van a nefrológián is alig maradt orvos, a pszichiátriáról nővérek távoztak.
A Jahn Ferenc Kórház egyik belgyógyászata is működésképtelenné vált. 15 dolgozóból csak 3 írta alá a szerződését. Ezért a kórház főigazgatója a Nemzeti Népegészségügyi Központnál bejelentette: az osztály működésképtelenné vált. Nem tudják vállalni a gasztroenterológiai és vérző ellátást, és a peremterületek mellett a XVIII. kerület általános belgyógyászati ellátását sem - írja Telex. Frissítés: a kerület DK-s polgármestere, Szaniszló Sándor egy a Facebookon is közzétett levélben fordult Kásler Miklós emberminiszterhez, hogy azonnali hatállyal teremtse meg a belgyógyászati osztály működésének személyi feltételeit (vagy ha nem megy, akkor mondjon le).
A törvény szerint március 1-től be kell zárni az abai szakrendelőt, mert a kisebbségi tulajdonosok megtiltották az igazgató egészségügyi szolgálati jogviszonyának létrehozását - közölte hétfő délelőtt Aba Város Önkormányzata, melyről a Napi számolt be. A közlemény szerint a szakrendelő vezetője az azt működtető gazdasági társaság ügyvezetőjeként megbízási jogviszonyban látta el a tevékenységét, ezt kellett volna egészségügyi szolgálati jogviszonyba átfordítani.
Mivel az igazgató ilyen jogviszonya nem tudott létrejönni, vezető nélkül maradt a szakrendelő, amelynek működése így hétfőtől szünetel. Mint kiderül, összeférhetetlenségi vita van a háttérben: a szakrendelő ügyvezető igazgatója Aba polgármesterének hozzátartozója. A poszt alapján ez a vita lehet a hátterében annak, hogy a szakrendelő kisebbségi önkormányzati tulajdonosai megakadályozták, hogy az igazgató aláírja az egészségügyi szolgálati jogviszonyra vonatkozó munkaszerződést.
Arról pedig a Népszava ír, hogy a változtatások miatt elhagyja a szakmáját Kiss László szakápoló is, aki a Független Egészségügyi Szakszervezet elnökeként még együtt demonstrált Sándor Máriával egy jobb egészségügyért. Az egykori Ápolót a Hazának, Hazát az Ápolónak! mozgalom egyik alapítója 41 évnyi egészségügyi szolgálatot zárt most le. A lap emellett megemlíti, hogy hétfő délután még meglehetősen feszült volt a helyzet Békéscsabán is, de további részleteket erről nem közöltek.