A Politico megszerezte az Európai Bizottság pénteken nyilvánosságra hozandó éves jogállamisági jelentésének tervezetét, amelyben Magyarországgal kiemelten foglalkoznak.
A bizottság úgy látja, hogy több területen sem történt előrelépés Magyarországon a kormányváltás után sem. Nem javult az átláthatóság az alsóbb fokú bíróságok ügyelosztásának tekintetében, és nem történt érdemi változás abban sem, hogy a bírák, ügyészek és bírósági dolgozók béremelését kiszámítható, strukturált módon hajtsák végre.
A jelentés azt is kifogásolja, hogy nem született új szabályozás a lobbitevékenységre, és nem szigorították a közszféra és a magánszektor közti átjárás szabályozását sem. (Ez az utóbbi időszakban az egyik irányban akár Kapitány István, a másik irányban a szinte a miniszteri székből a BYD-hoz igazolt Szijjártó Péter esetében is előfordult.)
Másfelől a jelentés szerint előrelépés történt a vagyonnyilatkozati rendszerben és a civil szervezeteket érintő szabályozások területén is.
A bizottság további igazságügyi és korrupcióellenes reformokat vár el a magyar kormánytól.
Visszavonná az amerikai elnök a műsorengedélyét azoknak a csatornáknak, amelyek nem közvetítették a beszédét.



