2p
A török kormány több mint 40 százalékkal megnöveli a védelmi minisztérium költségvetését.
Erdogan török elnök

Ankara a tárca számára 2017 elején még 28,7 milliárd lírát (2115 milliárd forintot) különített el, de a vezetés közben ezt az összeget felemelte, az év végéig 41,3 milliárd lírára (3043 milliárd forint). A kormány 2018 elejétől 40,4 milliárd lírát (2 977 milliárd forint) helyezett kilátásba a védelmi minisztérium számára.

Tavalyelőtt a tárca büdzséje 22,7 milliárd líra, míg 2016-ban már 26,4 milliárd volt. A növekedés fő oka az „áruk és szolgáltatások beszerzésére” fordított tétel. Tavaly ez az érték 10,5 milliárd lírát tett ki, idén 20,3 milliárd szerepel ugyanazon a helyen.

Valamiből fizetni kell a szíriai ügyeket és az orosz rakétákat

A török kormány az elmúlt héten az adóterhek felemelését irányozta elő "új biztonsági és védelmi projektek" finanszírozására.

Az ország hadereje 2016 augusztusa óta jelen van Észak-Szíriában, ahol mintegy 2 ezer négyzetkilométeres területet tart ellenőrzése alatt. Ugyanakkor Törökország hamarosan bevonul az északnyugat-szíriai Idlíb tartományban kijelölt feszültségcsökkentési övezetbe is, amelyet jelenleg az al-Kaidával szövetséges, korábban al-Núszra Frontként ismert terrorszervezet tart fennhatósága alatt.

A védelmi minisztérium költségvetését nem utolsósorban az is növeli, hogy Oroszország és a NATO-tag Törökország szeptember közepén aláírta az Sz-400 típusú orosz légvédelmi rakéták megvásárlásáról szóló szerződést, Ankara pedig már ki is fizette az előleget.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Két világhatalom közé szorult Orbán Viktor
Privátbankár.hu | 2025. november 5. 17:10
A magyar miniszterelnök amerikai útja akár a választások szempontjából is izgalmas lehet, azon ugyanis energetikai kérdések, többek között a korábban bejelentett orosz cégek elleni olajembargó is terítékre kerül. Ha Orbán Viktornak nem sikerül haladékot kapnia Donald Trumptól annak a hazai üzemanyagárakra is hatása lehet, többek között erről is beszélt kollégánk, Király Béla az ATV Reggeli Start cím műsorában.
Makro / Külgazdaság Kiderült, hogy mennyibe fog kerülni a tankolás
Privátbankár.hu | 2025. november 5. 11:44
Továbbra sem változnak a nagykereskedelmi árak a benzin és a gázolaj tekintetében sem.
Makro / Külgazdaság Megjött a Trump-hatás az amerikai autóeladásokra
Privátbankár.hu | 2025. november 4. 19:21
Az Egyesült Államokban csökkent a könnyű járművek értékesítése októberben, mivel a szövetségi kormány elektromosautó-támogatásainak megszűnése visszavetette a keresletet az akkumulátoros járművek iránt. Emellett a munkaerőpiac lassulása és a vámok miatt várható áremelkedés is korlátozhatja az idei évben a lehetséges fellendülést.
Makro / Külgazdaság Lesz ítélet az MNB-botrányokban a választásokig? Erről is kérdezzük Simor Andrást a Klasszis Klub Live-ban
Privátbankár.hu | 2025. november 4. 11:09
A volt jegybankelnök, közgazdász november 12-én, szerdán délután 15 óra 30 perckor lesz a vendége a Klasszis Média egyórás élő adásának. Amelyben szokás szerint nemcsak mi kérdezünk, hanem ezt olvasóink is megtehetik, akár előzetesen, akár a Klasszis Média YouTube-csatornáján, illetve az Mfor és a Privátbankár Facebook-oldalán közvetített adás során.
Makro / Külgazdaság Orbán Viktor nekiment a K&H Bank elemzőjének
Privátbankár.hu | 2025. november 4. 09:42
A kormányfő szerint beálltak a bankok a Tisza párt mögé, ezért kritizálják a gazdaságpolitikáját. 
Makro / Külgazdaság Vidéken alig épült idén új lakás az országban
Privátbankár.hu | 2025. november 4. 08:30
Budapest után a legtöbb új lakást Siófokon adták át.
Makro / Külgazdaság Nehéz helyzetbe kerülhet Orbán Viktor, ha betartja Donald Trump, amit mondott
Király Béla | 2025. november 4. 05:44
Az amerikai adminisztráció szeretné tárgyalóasztalhoz kényszeríteni az oroszokat, ennek érdekében az egyik legfontosabb bevételi forrásukat, a gáz- és olajeladást korlátoznák. Ráadásul Donald Trump hétvégi megszólalása szerint nem fog Orbán Viktornak mentességet adni, így a szankció belátható időn belül a jelentős importkitettsége miatt Magyarországot is érinti. A magyar és az amerikai vezető pénteki találkozóján így már az is fontos eredmény lenne, ha Trump haladékot adna.
Makro / Külgazdaság A következő kormányra nehezedik a mostani osztogatások súlya – Klasszis Podcast
Imre Lőrinc – Izsó Márton | 2025. november 3. 19:01
Az elmúlt években összességében tapodtat sem mozdult a magyar gazdaság, 2025 végén a 2021-es szinten állhat. A választási évre fordulva már most is láthatunk egy 1500 milliárd forintnyi költségvetési többletkiadást, ami a jövőbeli, még nem ismert osztogatásokkal együtt akár a duplájára is ugorhat. Ennek az igazi terhei a következő kormányzati ciklusban csapódhatnak le, ami – bárki is nyeri a választásokat, kiigazításokat, megszorításokat hozhat magával 2026 áprilisa után – hangzott el a Klasszis Podcastban legújabb adásában, aminek vendége Németh Dávid, a K&H Bank vezető elemzője volt.
Makro / Külgazdaság Drágán meg fogjuk fizetni a 14. havi nyugdíjat
Privátbankár.hu | 2025. november 3. 17:12
A választási ígéretek között az elmúlt hetekben a legfontosabb a 14 havi nyugdíj volt. A kormány tagjai ugyan óvatosak ennek bevezetése kapcsán, ami egyébként indokolt is – mondta el kollégánk, Király Béla a Trend FM hétfői adásában. A jövő évi költségvetésben ugyanis mára korábbi ígéretekre sincs forrás.
Makro / Külgazdaság Kiderült, hogy ezt a tejet érdemes inni
Privátbankár.hu | 2025. november 3. 13:45
A kutatók bebizonyították, hogy az alacsony vagy a magasabb zsírtartalmú tej egészségesebb.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG