2p

Az EU és Kína megállapodtak abban, hogy további tárgyalásokat folytatnak az elektromos járművek vámjának lehetséges alternatíváiról.

Az Európai Unió és Kína megállapodtak abban, hogy hamarosan további technikai tárgyalásokat folytatnak a Kínában gyártott elektromos járművek vámjainak lehetséges alternatíváiról, bár továbbra is jelentős nézeteltérések vannak – közölte pénteken az Európai Bizottság, a Reuters beszámolója szerint. Az EU a jövő héten további, akár 35,3 százalékos vámot is kivethet a Kínában gyártott elektromos járművekre, amit a szubvencióellenes vizsgálata végén állapított meg, de közölte, hogy a tárgyalások ezután is folytatódhatnak.

A két fél a vámok alternatívájaként vizsgálja a kínai gyártók lehetséges minimális árra vonatkozó kötelezettségvállalásait vagy az európai befektetéseket.

Talán most békülékenyebb a hangnem
Talán most békülékenyebb a hangnem
Fotó: Depositphotos

„Megállapodtunk abban, hogy hamarosan további technikai tárgyalásokra kerül sor” – közölte az Európai Bizottság Valdis Dombrovskis, az EU kereskedelmi biztosa és Van Ventao kínai kereskedelmi miniszter videomegbeszélése után.

Az Európai Bizottság, amely a 27 tagú Európai Unió kereskedelmi politikáját felügyeli, már a technikai tárgyalások nyolc fordulóján van túl kínai partnereivel, de megjegyezte, hogy „ több jelentős területken nem közeledtek még az álláspontok."

Dombrovskis és Wang megerősítették elkötelezettségüket egy kölcsönösen elfogadható megoldás megtalálása mellett, amelynek egyenlő versenyfeltételeket kell biztosítania az EU piacán, és összeegyeztethetőnek kell lennie a Kereskedelmi Világszervezet szabályaival – közölte az Európai Bizottság.

Kína két hete sürgette az EU-t, hogy ne folytasson külön tárgyalásokat a vállalatokkal, figyelmeztetve, hogy ez „megrendíti" a tárgyalások alapjait.

A Bizottság szerint Dombrovskis hangsúlyozta, hogy az Európai Bizottságnak a Kínai Gépek és Elektronikai Termékek Import- és Exportkereskedelmi Kereskedelmi Kamarával (CCCME) folytatott tárgyalásai nem zárják ki az egyes exportőrökkel folytatott megbeszéléseket.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Megjött a Trump-hatás az amerikai autóeladásokra
Privátbankár.hu | 2025. november 4. 19:21
Az Egyesült Államokban csökkent a könnyű járművek értékesítése októberben, mivel a szövetségi kormány elektromosautó-támogatásainak megszűnése visszavetette a keresletet az akkumulátoros járművek iránt. Emellett a munkaerőpiac lassulása és a vámok miatt várható áremelkedés is korlátozhatja az idei évben a lehetséges fellendülést.
Makro / Külgazdaság Lesz ítélet az MNB-botrányokban a választásokig? Erről is kérdezzük Simor Andrást a Klasszis Klub Live-ban
Privátbankár.hu | 2025. november 4. 11:09
A volt jegybankelnök, közgazdász november 12-én, szerdán délután 15 óra 30 perckor lesz a vendége a Klasszis Média egyórás élő adásának. Amelyben szokás szerint nemcsak mi kérdezünk, hanem ezt olvasóink is megtehetik, akár előzetesen, akár a Klasszis Média YouTube-csatornáján, illetve az Mfor és a Privátbankár Facebook-oldalán közvetített adás során.
Makro / Külgazdaság Orbán Viktor nekiment a K&H Bank elemzőjének
Privátbankár.hu | 2025. november 4. 09:42
A kormányfő szerint beálltak a bankok a Tisza párt mögé, ezért kritizálják a gazdaságpolitikáját. 
Makro / Külgazdaság Vidéken alig épült idén új lakás az országban
Privátbankár.hu | 2025. november 4. 08:30
Budapest után a legtöbb új lakást Siófokon adták át.
Makro / Külgazdaság Nehéz helyzetbe kerülhet Orbán Viktor, ha betartja Donald Trump, amit mondott
Király Béla | 2025. november 4. 05:44
Az amerikai adminisztráció szeretné tárgyalóasztalhoz kényszeríteni az oroszokat, ennek érdekében az egyik legfontosabb bevételi forrásukat, a gáz- és olajeladást korlátoznák. Ráadásul Donald Trump hétvégi megszólalása szerint nem fog Orbán Viktornak mentességet adni, így a szankció belátható időn belül a jelentős importkitettsége miatt Magyarországot is érinti. A magyar és az amerikai vezető pénteki találkozóján így már az is fontos eredmény lenne, ha Trump haladékot adna.
Makro / Külgazdaság A következő kormányra nehezedik a mostani osztogatások súlya – Klasszis Podcast
Imre Lőrinc – Izsó Márton | 2025. november 3. 19:01
Az elmúlt években összességében tapodtat sem mozdult a magyar gazdaság, 2025 végén a 2021-es szinten állhat. A választási évre fordulva már most is láthatunk egy 1500 milliárd forintnyi költségvetési többletkiadást, ami a jövőbeli, még nem ismert osztogatásokkal együtt akár a duplájára is ugorhat. Ennek az igazi terhei a következő kormányzati ciklusban csapódhatnak le, ami – bárki is nyeri a választásokat, kiigazításokat, megszorításokat hozhat magával 2026 áprilisa után – hangzott el a Klasszis Podcastban legújabb adásában, aminek vendége Németh Dávid, a K&H Bank vezető elemzője volt.
Makro / Külgazdaság Drágán meg fogjuk fizetni a 14. havi nyugdíjat
Privátbankár.hu | 2025. november 3. 17:12
A választási ígéretek között az elmúlt hetekben a legfontosabb a 14 havi nyugdíj volt. A kormány tagjai ugyan óvatosak ennek bevezetése kapcsán, ami egyébként indokolt is – mondta el kollégánk, Király Béla a Trend FM hétfői adásában. A jövő évi költségvetésben ugyanis mára korábbi ígéretekre sincs forrás.
Makro / Külgazdaság Kiderült, hogy ezt a tejet érdemes inni
Privátbankár.hu | 2025. november 3. 13:45
A kutatók bebizonyították, hogy az alacsony vagy a magasabb zsírtartalmú tej egészségesebb.
Makro / Külgazdaság Az elemzőket is meglepte, ami Svájcban történt
Privátbankár.hu | 2025. november 3. 13:25
Szeptemberben éves és havi összevetésben egyaránt a vártnál gyorsabban nőtt a kiskereskedelmi forgalom Svájcban – derült ki a svájci szövetségi statisztikai hivatal, a Bundesamt für Statistik által közzétett adatokból.
Makro / Külgazdaság Újabb figyelmeztetést kapott a kormány arról, hogy nem állnak jól a dolgok
Privátbankár.hu | 2025. november 3. 09:00
A száz hazai feldolgozóipari vállalat beszerzésért felelős vezetőjének megkérdezésén alapuló októberi index a szeptemberinél alacsonyabb lett.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG