3p

A Nissan új vezérigazgatója ugyan brutális átalakítási tervvel próbálja megmenteni a súlyos válságban lévő autógyártót, ám szakértők szerint a kísérlet kétesélyes.

Ivan Espinosa, a Nissan új vezérigazgatója igen nagy feladatra vállalkozott, amikor elvállalta ezt az állást azzal a megbízással, hogy állítsa talpra a térdre rogyott japán autógyártót – derül ki a Reuters beszámolójából. Semmi garancia arra, hogy sikerül megállítania az egykor sokkal szebb napokat látott autógyártó zsugorodását – állítják az elemezők.

Ez a bizonytalanság akkor is igaz, ha a kétségbeesett megszorítások eredményeként sikerül csökkenteni a vállalat kiadásait. A Nissan nem tud felmutatni friss modelleket, a kínai piacon nem tud válaszolni a helyi gyártók nagy menetelésére és Donald Trump amerikai elnök autóipari tarifái keresztbe tesznek neki az Egyesült Államok piacán. A cég eladásai a 2017-es üzleti év óta 42 százalékkal hanyatlottak.

Olyan megszorítások jönnek, amelyek kiírják a nagy autógyártók közül a Nissant

Espinosa azt tervezi, hogy elbocsátanak 11 ezer embert és bezárnak hét üzemet. Ennek eredményeként várakozásai eredményeként a folyamatban lévő 2025/2026-os pénzügyi évet megúszhatják az értékesítés 3 százalékos csökkenésével. Kínában újabb 18 százalékos hanyatlással számol, míg Japánban és az
Egyesült Államokban jó esetben szinten maradhatnak az eladások.

Bajban a mamutcég
Bajban a mamutcég
Fotó: Depositphotos

„Nincs hibridkínálatuk. Az akkumulátoros elektromos autóik nem igazán sikeresek – írta le a Nissan helyzetét Julie Boote, a Pelham Smithers Associates piackutató cég elemzője. Új modellpremierekkel kell előállniuk, ám ez időbe telik, és nincs garancia arra, hogy az új típusok sikeresebbek lesznek, mint elődeik.”

Espinosa azt ígéri, hogy alaposan felpörgetik a termékfejlesztést. Az Egyesült Államokban, a Nissan legfontosabb piacán a crossoverekre és az SUV-kre helyezik a hangsúlyt. A cégvezető úgy véli, hogy a hosszú távú sikerhez nem elegendő lefaragni a költségeket. Ehhez erős modellkínálat is kell!

Az idő a Nissan ellen dolgozik, akárcsak az Egyesült Államok elnöke

Ennek szellemében elkezdik gyártani a Rogue SUV konnektorból tölthető hibrid változatát Amerikában, amit a Mitsubishivel közösen fejlesztettek ki. Egy további hibrid megjelenése a következő üzleti évben várható. Boote szerint ez nem garancia a sikerre, mivel a konnektoros hibridek nem olyan keresettek, mint a hagyományos benzin-elektromos meghajtású autók. A legnagyobb kérdés azonban az, hogy Trump autópari importtarifái nyomán tartható lesz-e a 3 százalékos visszaesés. Ennek eredményeként egyébként az autógyártó 3,25 millió autót adna el a jelenlegi üzleti évben. A Nissan az ezt megelőző 12 hónapban 938 ezer autót adott el az Egyesült Államokban, ám ezt főként olcsóbb, Mexikóból importált típusokkal érte el. Az észak-amerikai eladások üzemi profitrátája mínusz 0,5 százalék volt.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Akkumulátorpályázat: nem csak a nyertesek fognak jól járni
Privátbankár.hu | 2025. december 15. 19:32
A jövő év elején 100 milliárdos keretösszeggel hirdet a kormány energiatárolók létesítését segítő lakossági pályázatot. A Trend FM reggeli műsorában az energiatárolási kérdések voltak napirenden.
Makro / Külgazdaság Kellemetlen hír érkezett a német gazdaságról
Privátbankár.hu | 2025. december 15. 18:48
Nőttek a nagykereskedelmi árak.
Makro / Külgazdaság Újabb pofont kever le Oroszországnak Európa
Privátbankár.hu | 2025. december 15. 15:15
Itt van a szankciók újabb köre.
Makro / Külgazdaság India győzött, Japán vesztett: így teljesítettek a legnagyobb gazdaságok
Privátbankár.hu | 2025. december 15. 12:25
Vegyesen szerepeltek a G20 országok gazdaságai 2025 harmadik negyedévében.
Makro / Külgazdaság Kedden döntenek Varga Mihályék: olyasmi történhet, amire hat éve nem volt példa
Privátbankár.hu | 2025. december 15. 11:35
Várhatóan nem születik meglepetés, és a Magyar Nemzeti Bank (MNB) monetáris tanácsa keddi ülésén is változatlan szinten tartja az alapkamatot.
Makro / Külgazdaság Powell már vágja a centit, újabb hajmeresztő nyilatkozat Trumptól
Privátbankár.hu | 2025. december 15. 11:20
Bár néhány napja kamatot vágott a Fed, ez Donald Trumpnak nem elég.
Makro / Külgazdaság Kell majd a tele tank karácsonyra, ezek az árak várnak ránk a kutakon
Privátbankár.hu | 2025. december 15. 11:00
Mindkét üzemanyagtípus ára változatlan marad holnaptól.
Makro / Külgazdaság Tényleg kemény csatába indul Brüsszelben Orbán Viktor – de most váratlanul sokan állhatnak mellé
Litván Dániel | 2025. december 15. 10:19
Hirtelen egész sokan lettek Orbán Viktor szövetségesei az orosz vagyon „ellopása” ügyében. De még nem elegen. Sorsdöntő napok következnek Brüsszelben.
Makro / Külgazdaság Reagált az Államadósság Kezelő Központ a jövő évi gigahitelre
Imre Lőrinc | 2025. december 15. 08:50
Az Államadósság Kezelő Központ a jövő évi finanszírozási tervvel kapcsolatos kérdésekre válaszolt.
Makro / Külgazdaság Itt az orosz bosszú – Magyarországon is megérezzük?
Privátbankár.hu | 2025. december 14. 15:06
Itt a válasz az orosz olajat szállító tankerek elleni támadásokra. Rácz András szerint globális következményeik lehetnek.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG