3p

Gyorsan NATO-tagok lehetnek a finnek, erre az oroszok már pénteken válaszolhatnak. 

  • Közös közleményben jelentette be a finn államfő és a finn miniszterelnök: támogatják, hogy Finnország haladéktalanul adja be felvételi kérelmét a NATO-hoz.
  •  "Amennyiben Finnország a jelentkezés mellett döntene, nagy szeretettel fogadnánk a NATO-ban. A csatlakozási folyamat zökkenőmentes és gyors lenne" - reagált Jens Stoltenberg NATO-főtitkár.
  • Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője közölte: Oroszország fenyegetésként fogja felfogni a finn tagságot.
  • Az orosz külügyminisztérium szerint Moszkva kénytelen lesz kölcsönös lépéseket tenni.
  • Válaszlépés lehet a finnek NATO-csatlakozási szándékára, hogy Oroszország már holnap leállítaná a Finnországba irányuló gázszállításait. Bővebben itt olvashat.
  • Koszovó beadta csatlakozási kérelmét az Európa Tanácshoz. Részletek >>>>
  • Michelle Bachelet, az ENSZ emberi jogi főnöke szerint az elmúlt hetekben ezer holttestet találtak Kijev környékén. 
  • Kijev polgármestere, Vitalij Klitschko figyelmeztette a városból elmenekült lakosokat, hogy továbbra sem biztonságos visszatérni Ukrajnába. 
  • Vlagyimir Putyin orosz elnök szerint az Oroszország elleni nyugati szankciók globális válságot idéznek elő. "Sok tekintetben ezek a szankciók globális válságot provokálnak. Szerzőik, akiket rövidlátó, felfuvalkodott politikai ambíciók vezérelnek a ruszofóbia mellett, leginkább saját nemzeti érdekeiket, saját gazdaságukat, saját polgáraik jólétét sújtják" - mondta Putyin.

Az orosz támadások miatt Szeverszkből kimenekített nő és gyerek a kelet-ukrajnai Lyman közelében. A busz ablakán felirat: Gyerekek. Fotó: MTI/AP/Jevhen Maloletka
Az orosz támadások miatt Szeverszkből kimenekített nő és gyerek a kelet-ukrajnai Lyman közelében. A busz ablakán felirat: Gyerekek. Fotó: MTI/AP/Jevhen Maloletka

  • A német Siemens is bejelentette: távozik Oroszországból az Ukrajna ellen indított háború miatt. Részletek laptársunk, az Mfor.hu oldalán. 
  • Az Európai Bizottság szolidaritási folyosók létrehozására tett javaslatot, amelyekkel biztosítható, hogy Ukrajna exportálhassa a gabonát, valamint hozzájusson a számára szükséges javakhoz a humanitárius segítségnyújtástól kezdve a takarmányokig és a műtrágyákig.
  • Matteo Salvini szerint fegyverek küldése helyett Ukrajnában búzát kell vetni a világméretű élelmiszerválság elkerülésére. A jobboldali Liga vezetője májust tartja utolsó határidőnek a béke megteremtésére Ukrajnában, szerinte gabona-utánpótlás nélkül az Afrikában várható élelmiszerválság milliós migrációs áradatot indíthat el.
  • Oroszország közvetlen veszélyt jelent a világrendre az Ukrajna elleni barbár háború, a Kínával kötött aggodalomra okot adó paktum és az új típusú, jobbára önkényes nemzetközi kapcsolatokra törekvése miatt - jelentette ki Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke 
  • Először volt halálos áldozata az Oroszország ellen végrehajtott ukrán támadásoknak. A határmenti Belgorod megyében lévő Szolohi községet ukrán oldalról tüzérségi támadás érte, amelyben egy civil lakos életét vesztette, további hét megsebesült, 17 lakóház pedig megsérült. 
  • Meghaladta a hatmilliót azoknak a száma, akik az orosz invázió elől eddig elmenekültek Ukrajnából - közölte az ENSZ menekültügyi szervezete.

(Guardian, MTI)

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Barátság vezeték: már az EU is kivizsgálná, mi történt pontosan?
Privátbankár.hu | 2026. március 3. 19:41
Az ukránok nem adták be a derekukat.
Makro / Külgazdaság A nap képe: Szijjártó Péter bedunsztolta a Fideszt
Privátbankár.hu | 2026. március 3. 17:35
A politikai kommunikáció újabb és újabb meglepetésekkel szolgál.  
Makro / Külgazdaság Az Aramco egyik kulcsvárosát támadhatja meg Irán?
Privátbankár.hu | 2026. március 3. 17:14
Az amerikai nagykövetség kongatta meg a vészharangot.
Makro / Külgazdaság Csípős üzenetben tette helyre a Mol a Janafot
Privátbankár.hu | 2026. március 3. 13:57
Tranzitdíjakról ír a magyar olajvállalat.
Makro / Külgazdaság Soha nem volt még ilyen drága olajat és gázt szállítani – jönnek a horrorárak?
Privátbankár.hu | 2026. március 3. 12:27
Kilőttek a szállítási árak, a hajók és az áru hiánya miatt nem csak a Közel-Keletről szállított áruért kell a többszörösét fizetni.
Makro / Külgazdaság Ismét rontották a magyar gazdaság kilátásait, a közel-keleti háború is visszahúzhat
Imre Lőrinc | 2026. március 3. 11:45
A hétvégén kirobbant közel-keleti háború is veszélyezteti a magyar gazdaság idei évre várt növekedési ütemét. A KSH részletes, 2025-ös GDP-adatát követően az elemzők nem túl optimisták, sőt, az ING Bank 1,7 százalékra rontotta az idei előrejelzését.  
Makro / Külgazdaság A benzinnél csak a dízel drágul majd jobban szerdától
Privátbankár.hu | 2026. március 3. 10:41
Az egyik ok: a forint árfolyama pedig közelít a 330-hoz a dollárral szemben.
Makro / Külgazdaság Megjöttek a részletek, már tisztán látni, hogy mi zajlik a magyar gazdaságban
Privátbankár.hu | 2026. március 3. 08:30
Enyhén gyorsuló GDP-növekedést mért második becslésében a Központi Statisztikai Hivatal a tavalyi negyedik negyedévet illetően. A 2025-ös, egész évre vonatkozó mutató ugyanakkor nem változott: a GDP a nyers adatok esetében 0,4 százalékkal, a szezonálisan és naptárhatással kiigazított adatok szerint 0,3 százalékkal múlta felül az előző évit.
Makro / Külgazdaság Szijjártó Péter bejelentésének sokan fognak örülni
Privátbankár.hu | 2026. március 3. 08:16
A Flydubai délután már Magyarországra is járatot indít.
Makro / Külgazdaság Zelenszkij megszólalt: Orbán Viktor látja, hogy mi történik a csővel a föld alatt?
Privátbankár.hu | 2026. március 3. 07:26
Nem lehet műholdról látni a Barátság kőolajvezeték irányítóközpontját?
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG