2p
Míg az Európai Unió tagállamaiban romlott, addig az eurózónában kissé javult júliusban a gazdasági hangulat.

Az Európai Bizottság (EB) legfrissebb adatai szerint az unióban a gazdasági hangulatmutató (ESI) júliusban 105,8 pontra csökkent a júniusi 106,4 pontról. Az eurózónában júliusban az ESI 102,2 pontra nőtt a júniusi 102,1 pontról.

Rosszabbra számítottak

A szerdai gazdasági hangulatmutató kissé kedvezőbb lett a vártnál. Az eurózóna 102,2 pontos ESI-mutatójával szemben a piaci elemzők 101,8 pontos értékre számítottak.

A nagyobb gazdaságú tagállamok közül az ESI-mutató 0,4 ponttal nőtt Hollandiában (101,7 pontra), 1,6 ponttal Olaszországban (101,9 pontra), és 0,5 ponttal Franciaországban (96,7 pontra).

Az ESI azonban 3,3 ponttal csökkent Nagy-Britanniában (117,4 pontra), 0,6 ponttal Spanyolországban (103,5 pontra), és 0,5 ponttal Németországban (106 pontra).

Hol, mennyire optimisták?

Az adatokból kiolvasható, hogy júliusban a feldolgozóiparban és az építőiparban javult a vállalkozói hangulat, de a kiskereskedelmi és a szolgáltató szektorban esett a mutató értéke. Piaci elemzők szerint kedvező fordulat, hogy az EU-orosz kapcsolatok romlása nem éreztette hatását az eurózónában.

A felmérést azonban a legújabb Oroszországot sújtó gazdasági szankciók bejelentése előtt készítették, és a többségi vélemény szerint a következő hónapokban a hangulat romlása várható az Oroszországhoz földrajzi szempontból közelebbi, illetve az Oroszországgal szoros gazdasági kapcsolatokat ápoló tagállamokban.

És mi a helyzet nálunk?

Magyarországon az ESI-mutató júliusban 115,4 pontra csökkent a júniusi 119,7 pontról, de Nagy-Britannia után így is a második legmagasabb volt az EU-ban. 

Az üzleti hangulatról készített külön bizottsági felmérés szerint az azt mérő BCI-mutató 0,04 pontos csökkenéssel 0,17 pont lett az eurózónában.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Budapest eltörpül a globális pénzügyi központok mellett
Privátbankár.hu | 2026. március 27. 17:03
A világ pénzügyi központjairól készített ranglistán 120 várost, vagy országot vizsgáltak, és Budapest annak ellenére is a 107. helyen áll, hogy javított legutóbbi pozícióján. London, Zürich, Frankfurt és Genf is az élbolyban, de az első hely pedig egyetlen ponton múlt.
Makro / Külgazdaság Ennyivel lehet olcsóbban tankolni a határ túloldalán
Privátbankár.hu | 2026. március 27. 14:16
A benzin néhány forinttal, a dízel viszont jóval olcsóbb a szlovákiai kutaton, mint a magyarországi „védett árak”. Aki Bulgáriában tankol, ennél is kevesebbet fizet az üzemanyagokért. A Független Benzinkutak Szövetsége szerint az ársapka már nem tartható fenn hosszútávon.
Makro / Külgazdaság Washingtonból jöhet válasz Orbán Viktor uniós vétójára
Privátbankár.hu | 2026. március 27. 13:39
Egy demokrata és egy republikánus szenátor szankciókat vetne ki magas rangú magyar képviselőkre, mert Orbán Viktor megvétózta a 90 milliárd eurós, Ukrajnának szánt európai uniós hitelt. Az erről szóló törvényjavaslatot már be is nyújtották, elfogadása esetén Donald Trump dönthetne a szankciók részleteiről.
Makro / Külgazdaság Ettől félt a világ: nem enyhül a hormuzi nyomás
Privátbankár.hu | 2026. március 27. 13:08
Abbász Aragcsi szerint Iránnak partmenti államként jogában áll nem átengedni a Hormuzi-szoroson az Egyesült Államok, Izrael, illetve szövetségeseik hajóit.
Makro / Külgazdaság Ideiglenesen leállítják a Török Áramlat gázvezetéket
Privátbankár.hu | 2026. március 27. 12:47
A magyar gázellátás szempontjából kulcsfontosságú importútvonal, a Török Áramlat gázvezeték karbantartási munkálatai egy időbe esnek több hazai és regionális szüneteléssel, ami jelentősen szűkíti majd a rendelkezésre álló kapacitásokat.
Makro / Külgazdaság Most érkezett: átmeneti korlátozások lesznek a Mol töltőállomásain
Privátbankár.hu | 2026. március 27. 11:35
A Mol informatikai rendszerátállást hajt végre március 31-ről április 1-re virradó éjszaka, amelynek ideje alatt egyes szolgáltatások átmenetileg korlátozottan lesznek elérhetőek – írja a társaság a szerkesztőségünkhöz is eljuttatott közleményben.
Makro / Külgazdaság A nagy fordulat után sem romlik a helyzet a benzinkutakon
Privátbankár.hu | 2026. március 27. 10:45
Mindkét üzemanyagtípus ára változatlan marad szombaton azt követően, hogy egy nappal korábban hosszú hetek után végre ismét olcsóbb lett a benzin és a dízel literje is.
Makro / Külgazdaság Bod Péter Ákos: akárki is nyer április 12-én, további romlással kell szembenéznie
Privátbankár.hu | 2026. március 27. 09:21
Lapunk állandó szerzője, a volt jegybankelnök, közgazdász, egyetem tanár laptársunk, a szintén a Klasszis Médiához tartozó Mfor oldalán elemezte, mi lehet a hatása a közel-keleti válságnak a magyar gazdaságra.
Makro / Külgazdaság Egyre kevesebb a magyar – kijött a friss statisztika
Privátbankár.hu | 2026. március 27. 08:45
Közel kétszer annyian haltak meg februárban, mint ahányan születtek.
Makro / Külgazdaság Újra felütötte a fejét a munkanélküliség Magyarországon
Privátbankár.hu | 2026. március 27. 08:30
Az állástalanok száma már 231 ezer fő a KSH friss adatai szerint.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG