3p
Lassan egyre biztosabb, hogy Donald Trump nem viccből indult el az amerikai elnökválasztáson. Kijött a kampányvideója is, kemény állításokkal.

Ahogy arról már itt is írtunk, Donald J. Trump útnak indította az első tévés kampányhirdetését, amelyben az illegális bevándorlás megállítását és az Iszlám Állam legyőzését ígéri. A New York Times részletesebben is kielemezte a videót, mi ebből válogattunk.

Mi is történik?

Azok, akik kihagynák a félperces mini akciófilmet, itt a lényeg összefoglalva: a videó kifejezetten sötét hangulatú, tengerészeti és vízi bombázásokkal, és a határon átosonó homályos figurákkal kiegészítve. Egy ponton megjelenik Hillary Clinton és Barack Obama arca is, amely nem túl finoman vált át a san bernardinói mészárlást elkövető házaspárra. Trump elmennydörgi a szokásos „I approve this message” (Ez az én üzenetem) szlogenjét, majd egy mélyhangú narrátor belevág a pánikkeltésbe, hiszen „míg a politikusok azt tettetik, hogy ez valami más, Donald Trump annak hívja, ami: radikális iszlamista terrorizmus”.

Trump egyébként tényleg komolyan gondolta, hogy kitiltja a muszlimokat az Egyesült Államokból, és a mexikói határon egy olyan kerítést építtetne, amit Mexikóval fizettetne ki. Az egész kisfilm lényege az az üzenet, hogy az amerikaiak nincsenek biztonságban.

Beletalált a témákba

Ha valaki kicsit jobban képben van Donald Trump eddigi kampányával, rögtön látszik, hogy az egész a bevándorlás miatti pánikkeltésre épül. A jelenleg legesélyesebb republikánus jelölt többször is párhuzamot vont már korábban a menekültek és a terrorizmus közt, és még a videó legtámogathatóbb célmegjelölése, avagy az Iszlám Állam gyors legyőzése és olajának megszerzése is ebből indul ki. A január eleji adatokat nézve egyébként nagyon bejön az amerikaiaknak ez az üzenet, Donald Trump jelenleg 35 ponton áll, messze vezetve a republikánus jelöltek közt.

Nem lesz ilyen

Trump korábbi beszédeihez hasonlóan a videó is a félelemre épít, de nincsen különösebben sok valóságalapja. A muszlimok ideiglenes kitiltása sem tűnik megvalósíthatónak, a durván iszlamofób ötletből már most óriási jogi vita kerekedett ki az Egyesült Államokban. A Mexikó felé építendő kerítés kifizettetése Mexikóval szintén nem megvalósítható, ráadásul a videóban látható kerítésmászó menekülteket nem is azon a határon, hanem Marokkóban vették fel.

A videó a nevetséges állítások ellenére is jócskán megérte Trumpnak és kampánystábjának, mivel óriási médiafigyelmet hozott, még ha nem is feltétlenül pozitívat. Alapvetően azonban az látszik, hogy Donald Trump képes arra, amire más jelöltek nem: le tudja csökkenteni vonzerejét 30 másodpercbe, és így még több emberhez jut el az, egyébként roppan egyszerű üzenet. A kérdés már csak az, hogy vajon tényleg naggyá teszi-e újra Amerikát?

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság India győzött, Japán vesztett: így teljesítettek a legnagyobb gazdaságok
Privátbankár.hu | 2025. december 15. 12:25
Vegyesen szerepeltek a G20 országok gazdaságai 2025 harmadik negyedévében.
Makro / Külgazdaság Kedden döntenek Varga Mihályék: olyasmi történhet, amire hat éve nem volt példa
Privátbankár.hu | 2025. december 15. 11:35
Várhatóan nem születik meglepetés, és a Magyar Nemzeti Bank (MNB) monetáris tanácsa keddi ülésén is változatlan szinten tartja az alapkamatot.
Makro / Külgazdaság Powell már vágja a centit, újabb hajmeresztő nyilatkozat Trumptól
Privátbankár.hu | 2025. december 15. 11:20
Bár néhány napja kamatot vágott a Fed, ez Donald Trumpnak nem elég.
Makro / Külgazdaság Kell majd a tele tank karácsonyra, ezek az árak várnak ránk a kutakon
Privátbankár.hu | 2025. december 15. 11:00
Mindkét üzemanyagtípus ára változatlan marad holnaptól.
Makro / Külgazdaság Tényleg kemény csatába indul Brüsszelben Orbán Viktor – de most váratlanul sokan állhatnak mellé
Litván Dániel | 2025. december 15. 10:19
Hirtelen egész sokan lettek Orbán Viktor szövetségesei az orosz vagyon „ellopása” ügyében. De még nem elegen. Sorsdöntő napok következnek Brüsszelben.
Makro / Külgazdaság Reagált az Államadósság Kezelő Központ a jövő évi gigahitelre
Imre Lőrinc | 2025. december 15. 08:50
Az Államadósság Kezelő Központ a jövő évi finanszírozási tervvel kapcsolatos kérdésekre válaszolt.
Makro / Külgazdaság Itt az orosz bosszú – Magyarországon is megérezzük?
Privátbankár.hu | 2025. december 14. 15:06
Itt a válasz az orosz olajat szállító tankerek elleni támadásokra. Rácz András szerint globális következményeik lehetnek.
Makro / Külgazdaság Orbán Viktor elárulta az egyetlen dolgot, ami fájt neki idén
Privátbankár.hu | 2025. december 14. 12:37
Hosszú interjút adott a miniszterelnök. Beszélt a Szőlő utcai ügyről, politikáról és gazdaságról – de nem e területekről származik az idei év egyetlen fájdalmas emléke számára.
Makro / Külgazdaság Nagy pakkal készül Orbán Viktor Brüsszelbe
Privátbankár.hu | 2025. december 14. 10:49
Lehet, hogy ezúttal nem lesz elég egy különgép?
Makro / Külgazdaság Egy év sem telt el, máris újabb előrehozott választás jöhet Németországban?
Imre Lőrinc | 2025. december 14. 06:04
Bár sokan bíztak az ellenkezőjében, mára kiderült, hogy nem egy nagy beruházási csomag fogja megváltani a német gazdaságot. Ráadásul alig fél évvel a kormányalakítás után máris repedezik a Friedrich Merz vezette kormánykoalíció, amit a nyugdíjreform és a sorkatonaság kérdése is megtépáz. Számunkra rossz hír, hogy a németországi fejleményeket Magyarországról sem nézhetjük ölbe tett kézzel.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG