Itt van minden, amit az Otthon Start programról tudni kell, mielőtt belevágna

Szeptembertől indul az Otthon Start Program, amely akár 50 millió forintos, fix 3 százalékos, államilag támogatott kamatozású hitellel segíti a lakást vásárlókat, építőket – családi állapottól és gyermekszámtól függetlenül, gyermekvállalási kötelezettség nélkül. Összeszedtük a legfontosabb tudnivalókat az igénylés feltételeiről.
Itt van minden, amit az Otthon Start  programról tudni kell, mielőtt  belevágna
4p

Miért állhatott be a Tisza és a Fidesz közötti különbség?
Ki nyerhet az adók körüli politikai viharon?
Mi lesz az átláthatósági törvényből?

Online Klasszis Klub élőben Somogyi Zoltánnal!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a neves szociológust!

2025. szeptember 24. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A Fitch Ratings szerint valószínűleg rekordot dönt az idén a törlesztési csődbe kerülő államadósok száma az új koronavírus okozta világjárvány súlyos gazdasági sokkja miatt.

A nemzetközi hitelminősítő kiemelte, hogy az év eleje óta eddig három szuverén törlesztési csődesemény történt: Argentína, Ecuador és Libanon került hátralékba államadósság-szolgálati kötelezettségeivel.

Ez azt jelenti, hogy a törlesztési csődbe került államadósok száma máris beállította az eddigi éves rekordot: a Fitch által besorolással ellátott szuverén adósok közül 2017-ben szintén három - El Salvador, a Kongói Köztársaság és Venezuela - lett hátralékos államadósság-törlesztéseivel.

(Fotó: depositphotos.com)
(Fotó: depositphotos.com)

A Fitch Ratings londoni elemzői ugyanakkor az év eleje óta jellemző minősítési dinamika alapján azzal számolnak, hogy az idén még további államcsődök várhatók, vagyis a törlesztési hátralékba kerülő államadósok száma meghaladja az eddigi éves rekordot.

29 leminősítés négy hónap alatt

A hitelminősítő e várakozás alátámasztására kiemeli, hogy az idén mindössze négy hónap alatt 29 szuverén leminősítést hajtott végre, ami szintén rekord. Ugyancsak rekord az államadós-osztályzatokra érvényes, leminősítés lehetőségére utaló negatív kilátások nettó egyenlege, amely jelenleg 28 a 2019 végén mért 4 után.

A cég közölte azt is, hogy öt államadósra tart érvényben "CCC" vagy ennél alacsonyabb szuverén kockázati besorolást.

A Fitch kimutatása alapján a "CCC/CC/C" államadós-osztályzati sávon belül az 1995-2019 közötti időszak egészének évenkénti átlagában 26,5 százalék, halmozott ötévi átlagban számolva 38,5 százalék volt az államadósság-törlesztési csődök aránya.

A Fitch Ratings definitív besorolási módszertana szerint a "CCC" szuverén osztályzat jelentős adóskockázatot és a törlesztési csőd tényleges lehetőségét jelzi, a "CC" minősítés pedig nagyon magas adóskockázatot jelent, és arra utal, hogy valószínűsíthető a törlesztési csőd valamilyen formája. A történelmi távlatú tapasztalatok alapján mindez arra vall, hogy 2020-ban további államcsődök várhatók - áll a Fitch keddi tanulmányában.

A hitelminősítő hangsúlyozta, hogy az államadósokat érintő csődesemények viszonylag ritkák: a cég mindössze 23 szuverén csődeseményt regisztrált azóta, hogy az 1990-es évek közepén elkezdte az államadós-kötelezettségek osztályzását.

Nehéz helyzetbe kerülhet rengeteg vállalat is

Egy másik globális piacvezető hitelminősítő, a Moody's Investors Service legutóbbi tanulmánya szerint az új koronavírus okozta járvány súlyos gazdasági hatásai miatt rekordra emelkedett azoknak a vállalatoknak a száma is, amelyek elveszíthetik befektetési ajánlású adósosztályzatukat.

A Moody's összesítése szerint az idei első negyedévben 26-tal 96-ra emelkedett a cég által besorolással ellátott globális vállalati listán azoknak a nem pénzügyi szolgáltatási cégeknek a száma, amelyek a befektetési, illetve a befektetésre már nem ajánlott - vagyis spekulatív, magas hozamú - osztályzati sáv határára kerültek.

Rekord szinten a bukott angyalok száma

A "bukott angyallá" válástól - vagyis a befektetésre ajánlott osztályzat elvesztésétől - közvetlenül veszélyeztetett vállalatok száma a Moody's globális besorolási listáján 43-ról 76-ra nőtt; ez szintén rekord.

A még befektetői osztályzatú, de ennek elvesztésével közvetlenül fenyegetett adósok besorolása a Moody's osztályzati módszertana alapján a befektetési ajánlású sáv alsó szélét jelentő "Baa3", leminősítés lehetőségére utaló negatív kilátással vagy negatív előjelű figyelőlistás státusszal.

A "bukott angyal" (fallen angel) a befektetésre ajánlottból a spekulatív kategóriába visszasorolt kereskedelmi és államadósok megjelölése a hitelminősítői zsargonban.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Megtörtént a rég várt kamatcsökkentés
Privátbankár.hu | 2025. szeptember 18. 06:28
Döntött a Fed, és itt még nincs vége.
Makro / Külgazdaság Magyarország nincs egyedül: érdekes európai inflációs adat érkezett
Privátbankár.hu | 2025. szeptember 17. 19:41
Augusztusban az előző havival megegyezően 2 százalék volt az éves infláció az euróövezetben az Európai Unió statisztikai hivatala, az Eurostat szerdán közzétett végleges adatai szerint. A tendencia hasonló volt a magyarországihoz, hiszen a hazai adat is stagnált az előző hónaphoz képest. 
Makro / Külgazdaság A bóvli szélén Magyarország: tényleg leminősíthetnek minket?
Imre Lőrinc | 2025. szeptember 17. 16:55
Mindössze 0,8 százalékos GDP-növekedés várható idén Magyarországon, 4,5 százalékos infláció mellett. A fogyasztói árindexet mesterségesen leszorító árrésstop a választásokig valószínűleg velünk maradhat. Az érdemi hiánycsökkentés viszont a politikai küzdelem hatására jövőre is elmarad. 
Makro / Külgazdaság Milliárdos pénzeket érintő pofont kaphat Izrael: „megfelelő és arányos válasz”
Privátbankár.hu | 2025. szeptember 17. 14:27
Kereskedelmi szankciókat is javasol Brüsszel Izraellel szemben.
Makro / Külgazdaság Fontos megállapodást kötött az MNB és az SZTFH
Privátbankár.hu | 2025. szeptember 17. 13:04
A Magyar Nemzeti Bank (MNB) és a Szabályozott Tevékenységek Felügyeleti Hatósága (SZTFH) ünnepélyes együttműködési megállapodást kötött Budapesten.
Makro / Külgazdaság A 4iG elnöke Trump alelnökének nemzetbiztonsági tanácsadójával tárgyalt
Privátbankár.hu | 2025. szeptember 17. 12:03
Jászai Gellért és Andrew Loomis áttekintették a magyar-amerikai kapcsolatokat.
Makro / Külgazdaság Szorul a hurok Putyin körül?
Privátbankár.hu | 2025. szeptember 17. 10:52
Az Oroszországra nehezedő gazdasági nyomás fokozásáról egyeztetett Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke és Donald Trump amerikai elnök.
Makro / Külgazdaság Időt nyert a nagy kínai videomegosztó közösségi hálózat
Privátbankár.hu | 2025. szeptember 17. 10:22
Trump ismét meghosszabbította a TikTok betiltásának határidejét. 
Makro / Külgazdaság Nagy dilemma előtt állnak a benzinkutak
Privátbankár.hu | 2025. szeptember 17. 09:55
A nagykereskedelmi árakat változását követve adják-e drágábban a gázolajat, ám ugyanannyiért a benzint.
Makro / Külgazdaság A Fidesz vagy a Tisza nyerhet az adók körüli hájpon? Somogyi Zoltánt kérdezzük a Klasszis Klubban
Privátbankár.hu | 2025. szeptember 17. 07:46
A Political Capital szociológus alapítója szeptember 24-én, szerdán délután 15 óra 30 perckor lesz a vendége a Klasszis Média egyórás élő adásának. Amelyben szokás szerint nemcsak mi kérdezünk, hanem ezt olvasóink is megtehetik, akár előzetesen, akár a Klasszis Média YouTube-csatornáján, illetve az Mfor és a Privátbankár Facebook-oldalán közvetített adás során.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG