(Fotó: depositphotos.com) |
Az Atradius hitelbiztosító elemzése szerint a lehető legrosszabbkor érkezett a koronavírus-járvány, mivel az idei év a világgazdaságban eleve a leggyengébbnek ígérkezett a pénzügyi válság óta. A járvány előtt a globális gazdasági bővülést 2,5 százalékra becsülték, ami a legalacsonyabb GDP-növekedés lett volna 2008 óta, és ez az, ami helyett most recesszióra lehet számítani.
Ha elhúzódik a járvány...
Vanek Balázs, az Atradius országigazgatója szerint a legpesszimistább forgatókönyvek abból indulnak ki, hogy nem sikerül megfékezniük a járványt a nyár elejéig.
„Bár biztatóak a kínai adatok a betegség terjedésével kapcsolatban, még Kína is messze van attól, hogy kijelenthesse: minden visszaállt a régi kerékvágásba. Kína a világ első számú gyártóhelye, és ha csökkennek a kínai igények a termeléshez, azt az egész világ megérzi. Például tavaly Kína használta fel a világ réz-kitermelésének 55 százalékát, vagy a vasérc 70 százalékát, de a járvány miatt jelentősen visszaesett az import. Ezért a nyersanyagárak máris estek, a rézé 18 százalékkal, a vasércé 10 százalékkal január óta” – mondta az országigazgató, aki szerint a negatív hatások a kínai szállítók oldaláról is jelentkeznek.
A gyárbezárások nyomán csökkent a termelés, így Kína kevesebb készterméket és félkész-terméket szállít a partnereinek, ahol emiatt hiány keletkezik.
A legtöbb csőd Kínában lehet
A hitelbiztosító elemzői azt várják, hogy a koronavírus-járvány miatt az idén drámaian megnő a csődök száma a világgazdaságban. A járvány előtt 2,3 százalékra becsülték a globális csődölési rátát 2020-ra, de ezt már 3,2 százalékra kellett módosítani. A legtöbb csődre Kínában (4,5 százalék) és Ázsiában (3,3 százalék) kell számítani. Az eurózónában várhatóan 2 százalék lesz a bedőlések aránya, az Egyesült Államokban pedig 1,8 százalék. A sokk főleg az autóipart, az elektronikai ipart érinti, de a turizmus, a repülés és a bankszektor is megsínyli a járványt.
Mi várhat Magyarországra?
Az Atradius elemzői szerint a magyar GDP is csökken majd.
„Sajnos nem az a kérdés, lesz-e recesszió, hanem az, hogy mennyivel esik vissza a hazai gazdaság. Az emberek vásárlási szokásai rövid alatt gyökeresen megváltoztak és elhalasztják a nagyobb vásárlásaikat. Kínában pl. februárban 80 százalékkal kevesebb autót adtak el, mint januárban. Egyes ágazatok nem jutnak alapanyaghoz vagy alkatrészhez. A vállalatok a kisebb bevételek miatt egyre nehezebben fizetik ki a dolgozóikat, a beszállítóikat és a bankokat. A kormány 5+6-os koronavírus-csomagja fontos, hiszen szükség van a védőhálóra, de még várjuk a szélesebb körű gazdaságösztönző intézkedéseket” – húzta alá Vanek Balázs.