3p

Az illúziók vége – a racionalitás kezdete –
úgy tűnik el az ESG, hogy velünk marad?

Klasszis Fenntarthatóság 2025 konferencia

2025. november 4., Budapest

Jelentkezzen most!

A külföldi elemzők is egyre inkább látják a pozitív folyamatokat Magyarországon - mondta Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter vasárnapi budapesti sajtótájékoztatóján.

Emlékeztetett arra, hogy a három nagy hitelminősítő közül már kettő kedvezőbb adósminősítést adott Magyarországnak az elmúlt időszakban, a Standard&Poor's (hitelminősítő pénteken negatívról stabilra változtatta Magyarország hosszúlejáratú adósság-besorolási kilátásait, a Fitch pedig 2012 decemberében tette ugyanezt.)

Az MTI által megkérdezett elemzők pozitív jelzésnek tartják a Standard & Poor's döntését, ugyanakkor arra is felhívták a figyelmet, hogy a besorolás egyik nagy nemzetközi hitelminősítőnél sincs még a befektetésre ajánlott kategóriában, tehát még mindig bóvli kategóriában vagyunk. Részletek >>>

Varga Mihály szerint a magyar gazdaság már rég nincs olyan állapotban, amelyet az eddigi hitelminősítői besorolások láttattak. A piac beárazta Magyarországot, a piaci minősítések már az elmúlt hónapokban is kedvezőbbek voltak, mint a Standard&Poor's (S&P) hitelminősítői kilátása.

Felidézte, hogy a magyar kormány nemrégiben devizakötvényt bocsátott ki, amelyet ötszörösen túljegyeztek a befektetők.

Jöhet a felminősítés

A miniszter elmondta, a S&P azzal indokolta döntését, hogy a makrogazdaság alapjai kedvezően változtak, a hitelminősítő kedvező képet ad a magyar gazdaságról, a kormány munkájáról. Varga Mihály közölte, abban reménykedik, hogy a felminősítés szakasza következhet.

Az S&P indoklásában szerepel az is, hogy a magyar gazdasági növekedésben kedvezőbb időszak következhet, mint ahogyan azt korábban látták, 2014-2016 között a korábbi 1,3 helyett 1,8 százalékos gazdasági növekedést várnak. Megállapították, hogy 2014-től a magánszektor teljesítménye egyre nagyobb értékben járul hozzá a gazdasági növekedéshez.

Az uniós pénzek is jól jöttek

A S&P úgy látja, hogy a magyar külgazdasági és a folyófizetésimérleg-pozíciók is jól alakultak, tavaly 7 milliárd eurós többletet ért el a külgazdaság, és kedvezőbb lett a folyó fizetési mérleg, a belső adósság - mondta Varga Mihály, aki szerint az uniós források lehívása is javította a helyzetet.

Varga Mihály elmondta: a hitelminősítő közgazdászai azzal számolnak, hogy az államadósság a GDP 74 százalékra csökkenhet az év végére. Emlékeztetett arra, hogy 2010-ben ez a mutató 83 százalékon volt, most 79 százalékon áll.

3 százalék alatt lesz a hiány

A hitelminősítő értékelése szerint a hiány a GDP 3 százaléka alatt marad. Ezzel kapcsolatban Varga Mihály megjegyezte: azon 11 uniós tagállam közé tartozik Magyarország, amely képes lesz a deficitet 3 százalék alatt tartani.

A nemzetgazdasági miniszter kitért arra, hogy a monetáris tanács kedden kamatcsökkentő döntést hozott, ilyenkor általában gyengül az árfolyam. Ehhez képest már akkor is és a javuló minősítés után is erősödött a forint árfolyama.

Varga Mihály kiemelte: az Európai Bizottság, a Nemzetközi Valutaalap (IMF) és a hitelminősítők egyaránt az mondják, hogy a magángazdaság teljesítménye, az export, a belső fogyasztás húzza a magyar gazdasági növekedést.

Az IMF Magyarországra 2 százalékos gazdasági növekedést jósol az idei évre, és dicséri a végrehajtott munkaerő-piaci reformokat, a munkahelyteremtésre tett erőfeszítéseket, továbbá kedvezőnek tartja a gazdaság növekedésére indított hitelprogramokat - tette hozzá a nemzetgazdasági miniszter.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Reklámadó: egyeztetést szorgalmaznak az érintettek az újbóli bevezetésről
Privátbankár.hu | 2025. november 2. 16:12
Az MRSZ a korábbi eredményes tárgyalások tapasztalatai alapján számít az érintett döntéshozókkal a konstruktív egyeztetések mielőbbi létrejöttében. A Reklámszövetség javaslatát – a sajtó számára kiadott közleményt megelőzően– a módosítót benyújtó miniszterelnök-helyettesnek és a Nemzetgazdasági Minisztériumnak eljuttatott levelében kezdeményezte.
Makro / Külgazdaság A piac- és technológiavásárlásban bíznak a nemzetközi cégvezetők
Privátbankár.hu | 2025. november 2. 14:12
A KPMG idén is elkészítette a globális vezérigazgatói felmérését. A 2025-ös kutatásból kiderült, hogy saját cégük növekedésében sokkal jobban bíznak a cégvezetők, mint a világgazdaságéban, vagy saját országuk fejlődésében. Ugyanakkor nem a vállalatuk organikus előrelépésében látják a fő potenciált, hanem a piac- és technológiavásárlásban, együttműködésekben és más cégek akvizíciójában – röviden így foglalható össze a KPMG 2025-ös CEO Outlook kutatásának eredménye.
Makro / Külgazdaság Csütörtökön fontos számok jönnek, Nagy Márton is készül már a magyarázattal
Privátbankár.hu | 2025. november 2. 13:23
A jövő héten a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) több adatot is közöl, ismerteti az ipar és a kiskereskedelem teljesítményét, valamint a lakásépítések alakulását.
Makro / Külgazdaság Végre nem Magyarország szerepel Ursula von der Leyenék szégyenlistájának elején
Privátbankár.hu | 2025. november 1. 13:56
Az Európai Bizottság statisztikai hivatala, az Eurostat szerint októberben az éves infláció Észtországban, Lettországban, Horvátországban és Ausztriában volt.
Makro / Külgazdaság Véget érhet a dízelesek rémálma a hazai benzinkutakon
Privátbankár.hu | 2025. november 1. 11:06
Néhány nap alatt a gázolaj ára 15 forinttal ugrott meg, de most a drágulás megtorpanhat az Mfor Üzemanyagár-figyelő szerint.
Makro / Külgazdaság Szörnyű hírt kapott Brüsszel Amerikából
Privátbankár.hu | 2025. november 1. 08:47
Negatívra rontotta az EU pénzügyi stabilitási mechanizmusának osztályzati kilátását a Moody's.
Makro / Külgazdaság Miközben a magyar repülőrajt elmaradt, Csehországban kilőtt a GDP
Privátbankár.hu | 2025. október 31. 14:01
Miközben a magyar GDP lényegében stagnál, a cseh 2,7 százalékkal növekszik.
Makro / Külgazdaság A kereskedőket sokkolta a kormány bejelentése
Privátbankár.hu | 2025. október 31. 12:38
Az Országos Kereskedelmi Szövetség értetlenül áll azelőtt, hogy a kormány minden egyeztetés nélkül meghosszabbította az árrésstopot, sőt új terméket vont az árréstop hatálya alá.
Makro / Külgazdaság Jól indul a november az autósoknak
Privátbankár.hu | 2025. október 31. 11:05
November első napján csökkenést tapasztalhatunk a kutak nagykereskedelmi áraiban.
Makro / Külgazdaság Csak 6172 gyerek született  szeptemberben
Privátbankár.hu | 2025. október 31. 08:44
8758 fő halt meg.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG