3p

Klasszis Egészséggazdaság és Longevity Konferencia 2026

A platform, ahol az egészségügyi ökoszisztéma kulcsszereplői – gyártók, szolgáltatók, biztosítók, döntéshozók – közösen gondolkodnak az iparág jövőjéről.

Vegyen részt Ön is!

Részletek >>

A Magyar Nemzeti Bank Monetáris Tanácsa keddi ülésén várhatóan tovább csökkenti az alapkamatot elemzői vélemények szerint. A jegybanki alapkamat szintje 2,85 százalék, kevesebb mint a felére csökkent azóta, hogy 2012 augusztusában enyhítési ciklusba kezdett a jegybank, akkor 7 százalékról indult a kamatcsökkentés.

Az MTI által megkérdezett nagy londoni kereskedőházak túlnyomó többsége 10 bázispontos csökkentést vár a monetáris tanácstól a keddi ülésen. Bár egyes vélemények szerint a forint gyengülése véget vethet a kamatcsökkentési ciklusnak, a többség a jelenlegi szintet még nem tartja ilyennek. 

Legutóbbi budapesti tárgyalásaik alapján nagy londoni házak elemzői azt állapították meg, hogy az MNB legutóbbi stressztesztjeinek eredményei alapján a magyar jegybank "fájdalomküszöbe" valószínűleg jóval gyengébb forintárfolyamon van, mint korábban. A Reuters hírügynökség által megkérdezett elemzők többsége szerint is további 10 bázisponttal csökkenteni fogja az alapkamatot jövő heti ülésén az MNB.

Ami késik, nem múlik

A február 10-13-a között megkérdezett 22 elemző közül néhányan úgy vélték ugyanakkor, hogy hamarosan véget érhet az MNB 2012 óta tartó kamatcsökkentő ciklusa.

A megkérdezett elemzők szerint Magyarország folyó fizetési mérlegének többlete magas, költségvetése stabil, de ki van téve a pénzpiaci sokkoknak, és az ország rá van szorulva a külföldi finanszírozásra, törékenyek a növekedési kilátások és nehezen kiszámítható a kormányzati politika.

Itt nagyobb lesz a bizonytalanság

A Reuters írása szerint a magyar alapkamat alig magasabb a lengyelnél, amelyet az elemzők Közép-Európa és Kelet-Európa legerősebb gazdaságának tartanak. Ennek alapján, ha az Egyesült Államok monetáris politikájának szigorodása miatt aggódni kezdenek a befektetők, akkor nagyobb lesz a bizonytalanság Magyarországgal, mint Lengyelországgal szemben.

A legutóbbi, januári kamatdöntő ülésen a monetáris tanács hét tagja szavazta meg a 15 bázispontos kamatcsökkentést, egyedül Cinkotai János szavazott 10 bázispontos vágásra. A január 21-i ülésen 15 bázisponttal csökkentette az MNB az újabb történelmi mélypontra, 2,85 százalékra a jegybanki alapkamatot, noha az elemzők többsége már januárban is ennél visszafogottabb, 10 bázispontos vágásra számított.

Az ülést követően kiadott közleményében a monetáris tanács jelezte: az inflációs kilátások alapján, az ország kockázati megítélésének alakulását és a gazdasági növekedés élénkülését is figyelembe véve sor kerülhet még óvatos kamatcsökkentésre, azonban indokolttá vált a csökkentés ütemének mérséklése. Ezt a rövidített jegyzőkönyvben is megismételte a testület.

Látják a külső veszélyeket

A testület értékelése szerint a nemzetközi pénzügyi környezet alakulásával kapcsolatos bizonytalanság óvatos monetáris politikát indokol. A globális pénzügyi környezet támogató maradt, a monetáris politika mozgásterét az ország kockázati megítélésének tartós és érdemi elmozdulása befolyásolhatja - áll a jegyzőkönyvben.

A tanácstagok egyetértettek abban, hogy bár az árstabilitás elérése a monetáris lazítás irányába mutat, a nemzetközi pénzügyi környezet alakulását bizonytalanság övezi, amit az elmúlt időszak feltörekvő piaci turbulenciái is tükröznek.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Megugrott a kokainfogyasztás Európában
Privátbankár.hu | 2026. március 25. 19:45
Az Európai Drog Ügynökség (EMCDDA) közzétette a legfrissebb, szennyvízvizsgálaton alapuló felmérés eredményeit. 2025-ben Európában átalakultak a drogfogyasztási szokások: az MDMA-fogyasztás ugyan csökkent 2024-hez képest, a kokain és a ketamin használata drámaian nőtt. De Magyarországról jött egy jó hír is.
Makro / Külgazdaság Holoda Attila elárulta, mit gondol Orbán Viktor szerdai bejelentéséről
Privátbankár.hu | 2026. március 25. 19:22
Az energetikai szakember szerint a gázstop több ponton is aggályos.
Makro / Külgazdaság Tovább várakozik a kormány, már csak Magyarország vár az EU-s hitelre
Privátbankár.hu | 2026. március 25. 18:15
A cseh és a francia SAFE-igényléseket elfogadták.
Makro / Külgazdaság Döntöttek Brüsszelben: ezekre a célokra csoportosítanak át eurómilliárdokat
Privátbankár.hu | 2026. március 25. 17:04
Az Európai Bizottság és a tagállamok a 2021 és 2027 közötti időszakra szóló kohéziós alapból 34,6 milliárd eurót csoportosítottak át az Európai Unió más stratégiai prioritásaira – közölte az uniós bizottság szerdán.
Makro / Külgazdaság Ezen múlhat a választás? Megjött az utolsó látlelet a magyar lakosság és a vállalatok hangulatáról
Imre Lőrinc | 2026. március 25. 15:08
Közzétette az április 12-i választások előtti utolsó, a magyar lakosság és a vállalatok gazdasági hangulatát tükröző felmérését a GKI Gazdaságkutató Zrt. A cég márciusi konjunktúraindexe 0,4 százalékponttal csökkent, azonban a lakossági és az üzleti bizalom ellentétes pályán halad. Ami biztos, hogy hurráoptimizmusról egyik esetben sincs szó.
Makro / Külgazdaság Orbán Viktor elárulta: kemény lépésre készül a kormány
Privátbankár.hu | 2026. március 25. 13:52
Itt a legújabb kormánydöntés.
Makro / Külgazdaság Kínai banki központot hozna Magyarországra Szijjártó Péter
Privátbankár.hu | 2026. március 25. 10:41
A kínai Eximbank kész regionális központot létrehozni Magyarországon, valamint továbbra is támogatni fogja a kínai vállalatok beruházásainak idehozását, amiből hazánk már eddig is rendkívül sokat profitált, közölte Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter szerdán Budapesten.
Makro / Külgazdaság Jaksity György: Az állami támogatás egy kábítószer, minél többet használja valaki, annál életképtelenebbé válik
Izsó Márton - Csabai Károly | 2026. március 25. 05:44
A Concorde Értékpapír Zrt. közgazdász alapítója, elnöke a március 24-ei élő műsorunk vendége volt. A 6. évfolyamában járó Klasszis Klub Live 94. adását most a Klasszis YouTube-csatornán megnézheti, vagy a Klasszis Podcast-csatornán meghallgathatja.
Makro / Külgazdaság Katar behúzta a kéziféket: felfüggeszti egyes LNG-szerződéseit
Privátbankár.hu | 2026. március 24. 17:59
A katari állami energiavállalat, a QatarEnergy vis maiorra hivatkozva felfüggeszti egyes hosszú távú cseppfolyósított földgáz-szállítási szerződéseit több európai és ázsiai partnerrel, miután iráni rakétatámadás súlyos károkat okozott létesítményeiben.
Makro / Külgazdaság A kínai cégek tovább növelnék európai beruházásaikat
Privátbankár.hu | 2026. március 24. 17:05
Az Európában működő kínai vállalatok többsége a következő három évben növelni tervezi beruházásait az Európai Unióban az egyre szigorúbb szabályozási környezet és a növekvő politikai bizonytalanság ellenére is, a Kína-EU Kereskedelmi Kamara, a China Economic Information Service sanghaji központja és a Hszinhua hírügynökség európai irodája mintegy száz Európában működő kínai vállalat bevonásával készített tanulmánya alapján.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG