4p
Izrael erőteljesen szerzett érvényt Szíriában azon törekvésének, hogy a Forradalmi Gárda ne tudja konszolidálni párhuzamos biztonsági struktúráját a megrendült országban. Az Irán és Izrael között folyó konfliktust Tel-Aviv most kiterjeszti Teherán szövetségeseire Jemenben és Irakban. Káncz Csaba jegyzete.
Izraeli harci járművek az Izraelt és Szíriát elválasztó határsávon, a Golán-fennsík izraeli részén 2019. augusztus 25-én. Az éjszaka folyam izraeli harci gépek csapást mértek az észak-izraeli dróntámadásra készülő, Damaszkusz mellett állomásozó irán Forradalmi Gárda külföldi hadműveletekre szakosodott egységére. (Fotó: MTI/EPA/Atef Szafadi)

Izrael és Irán között már évek folyik hadüzenet nélküli küzdelem a szürke biztonsági zónában. Közel-keleti lapok tavaly januárban számoltak be arról az értesülésről, miszerint az amerikai titkosszolgálatok zöld lámpát adtak Izraelnek ahhoz, hogy merényletet hajtsanak végre egy vezető iráni tábornok ellen. A célkeresztbe került személy Kászim Szulejmáni tábornok, az iráni Forradalmi Gárda ’al-Kudsz’ (Jeruzsálem neve arabul) különleges egység parancsnoka. Az esetleges merényletet Teherán teljes joggal tekintené háborús cselekménynek, amely már hadüzenettel járna. Négy éve Izrael már közel került ahhoz, hogy kivégezze Szulejmánit Damaszkusz közelében, de akkor még az Obama által vezetett Fehér Ház ennek keresztbe tett.

Moszkva hallgat

Az elmúlt időszakban Izrael erőteljesen szerzett érvényt Szíriában azon törekvésének, hogy a Forradalmi Gárda ne tudja konszolidálni párhuzamos biztonsági struktúráját a megrendült országban. Gadi Eizenknot korábbi vezérkari főnök szerint Izrael az elmúlt pár évben 1000 légitámadást intézett iráni célpontok ellen Szíriában. S noha a Kreml kritizálta az iráni- és Hezbollah célok elleni légicsapásokat, a gyakorlatban nem sokat tett, hogy ezeket megakadályozza.

Sőt, a jelek szerint Izrael előzetesen értesíti az orosz csapatokat a támadások előtt és gondoskodik róla, hogy az orosz személyzetben és infrastruktúrában ne essen kár - cserébe Moszkva nem akadályozza meg ezen légicsapásokat.Az mind Moszkvát, mind Tel-Avivot zavarja már, hogy Teherán megszerezte első kikötőjét Szírában a Földközi-tenger partján és a jelek szerint azt katonai célokra is fel akarja használni.

Támadás az iráni szövetségesek ellen

Káncz Csaba

Az utóbbi napokban aztán komoly eszkalációról érkeztek hírek, amelyek szerint az Irán és Izrael között folyó konfliktust Tel-Aviv kiterjeszti Teherán szövetségeseire Jemenben és Irakban. Források szerint a Moszad és az izraeli katonai hírszerzés követni kezdte az iráni szállítóhajókat a huszi lázadókhoz és ezek megtámadását tervezi. Jelentések szerint ezek a konfliktusok egyre inkább összefonódnak, hiszen például Irán ugyanazon Quasif-típusú drónokat szállítja a huszi lázadóknak, mint amellyel múlt csütörtökön támadást akart intézni Izrael ellen szír területről.

Irán az utóbbi időben komoly fejlesztéseket hajtott végre drón-képességeit tekintve. A Forradalmi Gárda az iráni média szerint drón támadást hajtott végre a múlt hónapban kurd disszidensek ellen. A Wall Street Journal szerint pedig az Irán által támogatott síita egységek Irakból intéztek drón támadást májusban szaúdi olajlétesítmények ellen.

A napokban amerikai hivatalnokok erősítették meg, hogy múlt hónapban Izrael legalább három légitámadást hajtott végre az Irán-barát síita egységek ellen Irakban.Nyugati források szerint ezekkel a csapásokkal mind Moszkva, mind Washington egyetért, hiszen az iraki miniszterelnök politikailag túl gyenge ahhoz, hogy ellenálljon az iráni behatolásnak.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Itt az orosz bosszú – Magyarországon is megérezzük?
Privátbankár.hu | 2025. december 14. 15:06
Itt a válasz az orosz olajat szállító tankerek elleni támadásokra. Rácz András szerint globális következményeik lehetnek.
Makro / Külgazdaság Orbán Viktor elárulta az egyetlen dolgot, ami fájt neki idén
Privátbankár.hu | 2025. december 14. 12:37
Hosszú interjút adott a miniszterelnök. Beszélt a Szőlő utcai ügyről, politikáról és gazdaságról – de nem e területekről származik az idei év egyetlen fájdalmas emléke számára.
Makro / Külgazdaság Nagy pakkal készül Orbán Viktor Brüsszelbe
Privátbankár.hu | 2025. december 14. 10:49
Lehet, hogy ezúttal nem lesz elég egy különgép?
Makro / Külgazdaság Egy év sem telt el, máris újabb előrehozott választás jöhet Németországban?
Imre Lőrinc | 2025. december 14. 06:04
Bár sokan bíztak az ellenkezőjében, mára kiderült, hogy nem egy nagy beruházási csomag fogja megváltani a német gazdaságot. Ráadásul alig fél évvel a kormányalakítás után máris repedezik a Friedrich Merz vezette kormánykoalíció, amit a nyugdíjreform és a sorkatonaság kérdése is megtépáz. Számunkra rossz hír, hogy a németországi fejleményeket Magyarországról sem nézhetjük ölbe tett kézzel.
Makro / Külgazdaság Magához édesgeti Donald Trump Putyin egyik legjobb barátját?
Privátbankár.hu | 2025. december 13. 16:32
Az Egyesült Államok feloldja a fehérorosz káliumsóra kivetett szankciókat.
Makro / Külgazdaság Elhasal az orosz gazdaság – Putyinnak sem jött össze a repülőrajt
Privátbankár.hu | 2025. december 13. 13:18
Ahogy közeleg az év vége, úgy lesz egyre kisebb az éves orosz GDP-növekedés. A külkereskedelem is szűkült, különösen Európa irányába.
Makro / Külgazdaság Leálltak Trump kitoloncoló járatai Venezuelába?
Privátbankár.hu | 2025. december 12. 17:38
A repülőgépek nem érkeznek.
Makro / Külgazdaság Váratlan húzással csökkentenék az európai autóipar függőségét
Privátbankár.hu | 2025. december 12. 13:20
Növelnék az újrahasznosítási arányt.
Makro / Külgazdaság Kiderült, mire készül Trump: csak a bemelegítés volt a venezuelai tanker lefoglalása
Litván Dániel | 2025. december 12. 10:12
Ha továbbmennek ezen az úton, akkor Iránnak és Oroszországnak is lesz min aggódnia.
Makro / Külgazdaság Keserű meglepetés a brit gazdaságban
Privátbankár.hu | 2025. december 12. 09:32
A pénteki hivatalos adatok szerint Nagy-Britannia gazdasága váratlanul zsugorodott az októberig tartó három hónapban, ami valószínűleg növeli a Bank of England kamatcsökkentéseire vonatkozó várakozásokat.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG