3p

A Kormányinfón kérdésünkre elárulta Gulyás Gergely, hogy a közmunkások bére is növekedni fog.     

Az idei költségvetést már nem, de a jövő évit lehet, hogy módosítani kell a parlament őszi ülésszakán

- közölte kérdésünkre Gulyás Gergely a mai Kormányinfón.

Gulyás Gergely (MTI/kormany.hu/Botár Gergely)
Gulyás Gergely (MTI/kormany.hu/Botár Gergely)

A Miniszterelnökséget vezető miniszter ezt a megváltozott makrogazdasági feltételekkel - idén a tervezettnél gyorsabb a gazdasági növekedés, magasabb az infláció - indokolta. Az idei inflációval kapcsolatban elmondta, hogy a jegybank frissített inflációs jelentésében közölt 4,5-4,6 százalékot tekinti irányadónak a kormány. Érdemes felidézni, hogy eredetileg 3 százalékkal terveztek, az eltérés tehát jelentős.

Ami a béreket illeti, Gulyás szerint a munkaadók nem támasztanak 5-6, vagy akár 8 százalékos adócsökkentést (a szochónál) a jövő évi minimálbér-emelés feltételeként, mint ami lapunk munkatársának kérdésében szerepelt (s amit a sajtóban megjelent nyilatkozatokból szedtünk).

Ez az állítás azt sejteti, hogy a kormány ennél mérsékeltebb szochó-csökkentést tart elfogadhatónak 2022-ben. Mindazonáltal ez lehet az egyik olyan tétel, ami miatt módosítani kell a 2022-es büdzsét.

Kérdésünkre azt is elárulta a miniszter, hogy

jövőre emelni fogják a közmunkás bért, mégpedig a minimálbérhez igazodva, ahogy arra korábban is sor került

- bár, mint idézett írásunkban jeleztük, a közmunkás bért nem emelték minden évben, szemben a minimálbérrel. Az emelés pontos mértékét azonban nem közölte.

Elmondta azt is, hogy készülhet egy új adócsomag az őszi ülésszakra, amely egy jelentős és több kisebb jelentőségű módosítást fog tartalmazni, de részleteket erről nem közölt.

Kérdeztük a friss gázszállítási szerződésről, hogy mennyibe kerül egy évben az országnak a beszerzés, és mennyibe fog az új megállapodás hatályba lépését követően, amire azt a választ kaptuk, hogy erről nem nyilatkozhat,

de jelentősen jobb helyzetet biztosít az új szerződés.

Amely minden olyan kedvező feltételt tartalmaz, amelyet a most kifutó kontraktus is - ezt már arra a kérdésünkre mondta, hogy az adott évben fel nem használt gázt átvihetjük-e egy későbbi időpontra (erre a lejáró szerződés módosítása teremtette meg a lehetőséget az előző évtized közepén). Ez alapján tehát a továbbiakban sem bukjuk el a fel hem használt kontingenst.

Maradva az energetikánál, rákérdeztünk a gigaberuházások - köztük Paks II. - előrehaladására. A miniszter az utóbbira tért ki részletesebben:

szerinte az atomerőmű bővítésének munkálatai a következő ciklusban kezdődhetnek el, majd a legutóbb 2029-ben meghatározott határidő tarthatóságát firtató kérdésünkre azt felelte: "Meglátjuk".

Az erőmű két blokkját eredetileg 2024-2025 táján kellett volna átadni, de ez a határidő elég hamar feledésbe merült.

A miniszter több kérdést is kapott a pedagógusok bérhelyzetéről, Gulyás válaszaiból kiderült, hogy

januártól szinte biztosan lesz béremelés a körükben - erről egyetértés van a kormánypárti frakcióban -, annak mértékéről azonban még nincs döntés.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Csak valamivel lettek optimistábbak a feldolgozóipari menedzserek
Privátbankár.hu | 2026. március 2. 09:00
Januárhoz képest mérsékelt bővülésről számolt be a megkérdezett száz beszerzési menedzser, noha a februári BMI így is ugyanakkora lett, mint az előző három évben.
Makro / Külgazdaság Nem örülhetünk: jóval kevesebb áru hagyta el Magyarországot
Privátbankár.hu | 2026. március 2. 08:36
Közel 10 százalékkal esett az export januárban, a termék-külkereskedelmi többlet pedig 12 millió euró volt úgy, hogy a behozatal 2,3 százalékkal lett magasabb az előző év azonos időszakiénál a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) adatai alapján.
Makro / Külgazdaság Nem fognak a szívükhöz kapni a vásárlók a Lidl, a Penny és az Aldi boltjaiban
Kollár Dóra | 2026. március 2. 05:57
Beköszöntött a stagnálás időszaka a diszkontokban.
Makro / Külgazdaság Vészhelyzet a Hormuzi-szorosban: találat ért egy hajót
Privátbankár.hu | 2026. március 1. 13:54
A híradások ellentmondóak, de az biztosnak látszik, hogy találat ért egy kereskedelmi olajtankert a Hormuzi-szorosban. 
Makro / Külgazdaság Újabb csapást szenvedett el a tengeren Oroszország
Privátbankár.hu | 2026. március 1. 11:07
Belgium lefoglalt egy olajszállító tartályhajót, az orosz „árnyékflotta” egy feltételezett tagját.
Makro / Külgazdaság Váratlan fordulat: mégis mi történt az Ausztriában dolgozó magyarokkal?
Kollár Dóra | 2026. március 1. 06:49
Nem sikerült elérni a 150 ezres szintet, több éves tendencia fordult meg 2026 januárjában.
Makro / Külgazdaság Örülhet Merz kancellár: pöttömnyi lett az infláció Németországban
Privátbankár.hu | 2026. február 27. 15:01
Februárban a vártnál kevésbé nőttek a fogyasztói árak Németországban a német szövetségi statisztikai hivatal, a Destatis pénteken publikált, előzetes adatokon alapuló jelentése szerint.
Makro / Külgazdaság Embereket küld Orbán Viktor a Barátság vezeték megrongálódott részéhez
Privátbankár.hu | 2026. február 27. 13:03
Szlovákiával közösen állít fel és küld Ukrajnába vizsgálóbizottságot a magyar kormány. Vajon beengedik őket?
Makro / Külgazdaság Több vagy kevesebb német dolgozik?
Privátbankár.hu | 2026. február 27. 12:49
Magas szinten, de stagnél a német munkanélküliség.
Makro / Külgazdaság Lehet irigykedni: tovább gyorsult a horvát gazdaság növekedése
Privátbankár.hu | 2026. február 27. 12:24
Huszadik hónapja tart a növekedés, 2025 végén pedig még tovább is gyorsult a horvát GDP bővülése.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG