1p

Mi jön az Orbán-korszak után?
Mit tud tenni a gazdasággal a Magyar-kormány?

Online Klasszis Klub élőben Pogátsa Zoltánnal!

Vegyen részt és kérdezze Ön is az ismert közgazdászt, szociológust!

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt! >>

Járai Zsigmond szerint Magyarország csak egy gazdaságpolitikai fordulattal tud kilábalni a nehéz helyzetből, az európai uniós szabályoknak 150 százalékig meg kell felelni, módosítani kell az adórendszert és az elvárásoknak megfelelően a jegybanktörvényt is. Véleménye szerint az új gazdaságpolitikának békülékenyebbnek és nyitottabbnak kell lennie.

A Magyar Nemzeti Bank (MNB) felügyelő bizottságának elnöke, aki a napokban mondott le a Költségvetési Tanács elnöki tisztéről, a Világgazdaságnak adott interjúban kijelentette, hogy a legfontosabb feladat egy gyökeres gazdaságpolitikai fordulat végrehajtása, ami véleménye szerint el is kezdődött, melynek jele, hogy az IMF-hez fordult Magyarország és a GDP 4-5 százalékának megfelelő költségvetési szigorítás szerepel a büdzsében.

A piacok nem tolerálják tovább az unortodox gazdaságpolitikát

A forint árfolyamára vonatkozóan Járai Zsigmond kiemelte, hogy egy stabilizáló lépés valószínűleg azonnal forinterősödést okozna, hozzátette, hogy mára bebizonyosodott, hogy a piacok nem tolerálják tovább az úgynevezett unortodox gazdaságpolitikát.

Az MNB felügyelő bizottságának elnöke szerint a jegybanktörvényt az elvárásoknak megfelelően módosítani kell, változtatni kell az adórendszeren, mert túl bonyolulttá vált. Hozzátette, hogy intézményi és személyi változásokat is igényel egy ilyen típusú gazdaságpolitika, a gazdaság pénzügyi irányításának nagyobb teret kellene kapnia, "a politikát pedig erről a területről a háttérbe kellene szorítani". Járai Zsigmond szerint a különadókat a lehető leghamarabb ki kell vezetni, a hazai vállalkozásokat terhelő adminisztrációt ténylegesen csökkenteni kell, s a bankokat és a tőzsdét újra aktivizálni kell.

Az új gazdaságpolitikának békülékenyebbnek, nyitottabbnak kell lennie

Az MNB felügyelő bizottságának elnöke az IMF-fel kötendő megállapodásról kifejtette, hogy lesz megállapodás. Hozzátette, hogy az Európai Uniót politikai értelemben nehezebb ügynek látja bizonyos EU-jogszabályoknak való megfelelési kényszer miatt. Járai Zsigmond kiemelte, hogy ilyen kiélezett gazdasági helyzetben nem tehetjük meg, hogy nem vesszük teljes mértékben figyelembe az elvárásokat, az új gazdaságpolitikának békülékenyebb, nyitottabb hangnemet kell megütnie.

Járai Zsigmond szólt arról is, hogy "egy gazdaságpolitikai fordulat gyors hozamfelár-csökkenést képes hozni" az állampapír piacon. Elmondta, hogy az IMF-fel és az EU-val való megállapodás ezen sokat lendíthet, de még jobb lenne, ha nem várnánk meg, hogy diktáljanak számunkra, hanem magunk indulnánk el a helyes úton. Járai Zsigmond úgy véli, hogy egy jó gazdaságpolitikával a 80 százalékos GDP-arányos államadósság még menedzselhető. Járai Zsigmond szavai szerint a magas kockázati megítélésünknek egyértelműen a bizalmatlanság az oka.

"Nem lehet egyeztetés nélkül, sürgősséggel benyújtani törvényeket"

Arról, hogy mit gondol az MNB és a PSZÁF összevonásának lehetőségéről Járai Zsigmond kifejtette: számos érv szól mellette, hiszen a bankválság megelőzésére alkalmas pénzügyi eszközök a jegybank kezében vannak, az információk viszont a felügyeletnél. Az elképzelt megvalósítás rossz volt, szavai szerint "nem lehet egyeztetés nélkül, sürgősséggel benyújtani az ilyen törvényeket, hanem meg kell vitatni a jegybankkal, a felügyelettel és az EU-val is.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság „Néhány órán belül” újraindul az olaj a Barátságon Magyarországra
Privátbankár.hu | 2026. április 22. 10:43
Ezt mondta egy ukrán tisztviselő szerda délelőtt.
Makro / Külgazdaság Leáll a Barátság északi ágán az olajszállítás – Németországban szomorkodhatnak
Privátbankár.hu | 2026. április 22. 10:24
Állítólag csak ideiglenesen, de májustól nem érkezik több kazah olaj Németországba.
Makro / Külgazdaság Tagadja a vádakat Matolcsy György, furcsa levelet küldött
Privátbankár.hu | 2026. április 22. 09:59
Áll a vizsgálatok elébe, ha azok elfogulatlanok és szakmai alapokon nyugvók lesznek.
Makro / Külgazdaság A Tiszával együtt jöhet a vagyonadó is: megnéztük, milyen hatásai lennének
Imre Lőrinc | 2026. április 22. 09:16
Európában csak 3 országban létezik teljes körű vagyonadó, aminek az intézménye az 1990-es években volt igazán népszerű, majd hanyatlani kezdett. A legtöbb esetben ugyanis nem hozta el a kívánt eredményeket, a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) sem javasolja a bevezetését. Ha viszont egy állam mégis így dönt, akkor a hamarosan kormányra kerülő Tisza Párt javaslata és határértékei szerint érdemes megtennie.
Makro / Külgazdaság Orbán Viktor ma végre tényleg törli a vétóját Ukrajna ügyében?
Privátbankár.hu | 2026. április 22. 07:28
Szerdán hagynák jóvá az Ukrajnának szánt 90 milliárdos hitelt – a leköszönő magyar kormány kezében a döntés.
Makro / Külgazdaság Robert Fico is beáll az uniós sorba – ha kap orosz olajat
Privátbankár.hu | 2026. április 22. 06:41
Jöhetnek az újabb szankciók Oroszország ellen – ha érkezik az olaj a Barátság vezetéken.
Makro / Külgazdaság Egy napon belül odaítélhetik az Ukrajnának szánt 90 milliárd eurós hitelt
Privátbankár.hu | 2026. április 21. 18:17
Ezt Kaja Kallas, az EU külügyi és biztonságpolitikai főképviselője jelentette be kedden Brüsszelben.
Makro / Külgazdaság Akár szerdától zúdulhat az olaj a Barátság kőolajvezetéken
Privátbankár.hu | 2026. április 21. 15:16
A Bloomberg szerint indul a tesztüzem a Barátság vezetéken, és akár másnaptól jöhet az olaj Magyarországra.
Makro / Külgazdaság Kemény feltételeket szabott Magyar Péter Ficónak az együttműködésre
Privátbankár.hu | 2026. április 21. 12:38
Magyar Péter: garanciát kértem a felvidéki magyarokat börtönnel fenyegető szlovák jogszabály hatályon kívül helyezésére.
Makro / Külgazdaság 120-180 literrel kevesebbet lehetne tankolni az átlagfizetésből a hatósági árak nélkül
Privátbankár.hu | 2026. április 21. 07:31
Az üzemanyag-tartalékok mélypontra zuhantak, ezért előbb-utóbb az új kormánynak is ki kell vezetnie a hatósági árazást. Addig még 886 liter benzint, vagy 857 liter dízelt lehet tankolni az átlagfizetésből – a számok piaci árak mellett jelentősen csökkennének.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG