3p

Egy hónap alatt közel 2 százalékkal csökkent a Privátbankár Diszkont Árkosár-felmérésben szereplő alapvető termékek átlagára. 

Bár a Privátbankár Diszkont Árkosarában szereplő, jellemzően alapvető élelmiszerek ára között akadtak olyanok, amelyek drágultak,  az összkép havi szinten örömteli a vevőkre nézve. Május végén a három nagy diszkontlánc, az Aldi, a Lidl és a Penny üzleteiben átlagosan 12 333 forint volt a kosár átlagos ára, szemben az egy hónappal korábbi 12 571 forinttal. Ez 1,9 százalékos árcsökkenésnek felel meg. 

Lefelé húzták

Havi szinten olcsóbb lett a tojás, amelyből a legolcsóbb, S-es méretűek kapnak helyet minden hónapban a kosárban. Ezúttal 657 forint lett az átlag, ami 10 százalékos csökkenést jelent április végéhez képest. A korábbi hónapokban rendre 700 forint feletti árakat lehetett látni a múlt év végén bekövetkezett jelentős tojásdrágulás eredményeként. Bár a mostani árcsökkenés mindenképpen kedvező, fontos látni, hogy a múlt év tavaszán még 400 forintba került tíz S-es tojás a diszkontokban és tavaly ősszel is csak 430 forintnál járt az átlagár. Ehhez képest a mostani 657 forint azért erőteljes emelkedést jelent. 

A kosár egyik legdrágább kelléke, a darabolt sajt is olcsóbb lett május végére. Az alig több mint 2500 forintos átlag majdnem 7 százalékos havi áresésnek felel meg. Szintén olcsóbb lett például a csirkemellfilé, amely éppen csak átlépte a 2000 forintos szintet. Míg egy hónappal ezelőtt még 2100 forint felett volt ez az összeg. A kristálycukor is a kosár átlagárát lefelé húzó termékek közé sorolható, miután több mint 4 százalékot meghaladó csökkenéssel zárta a májust. Ennek eredményeként 315 forint volt  az átlag. 

Felfelé nyomták

Kivételnek mondható ugyanakkor az alma, amelyből többféle kiszerelés és számos fajta is kapható a boltokban. A legolcsóbb félénél is két számjegyű, 10 százalékos emelkedés következett be. Ennek eredményeként 1 kiló alma 600 forint fölé ugrott az ár. 

A 250 grammos őrölt kávé is drágult, mégpedig egy hónap alatt 2 százalékkal, így 1039 forintos átlagot produkált a termék május végén. 

Mit mutatnak az inflációs adatok?

A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) adatai szerint áprilisban az élelmiszerek ára 1,3 százalékkal csökkent havi összevetésben. Ezzel visszafelé húzták az összesített eredményt, amely 0,2 százalékos növekedést mutatott márciushoz képest. Éves szinten az élelmiszerek 5,4 százalékkal drágultak, szemben a 4,2 százalékos átlagos tempóval.  

Az év első négy hónapjában az éves élelmiszerár-emelkedés mértéke 6,4 százalékot tett ki, ami jóval meghaladja az érintett időszakra vonatkozó 5 százalékos összesített növekedést. Egyben meghaladja a múlt év első négy hónapjában mért 5,4 százalékos éves élelmiszer-drágulást. Sovány vigasz, hogy a tavalyelőtti extrém inflációs környezetben közel 19 százalékkal voltak drágábbak az élelmiszerek, mint 2022 első négy hónapjában. 

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Hátborzongató tendencia figyelhető meg a Parkinson-kórnál
Privátbankár.hu | 2026. január 31. 12:03
Egyre több fiatalabb, aktív korú él ezzel a szörnyű betegséggel.
Makro / Külgazdaság Kell-e félnünk az új vírustól?
Privátbankár.hu | 2026. január 31. 11:35
Kemenesi Gábor, a Pécsi Tudományegyetem virológusa a Facebookon értékelt.
Makro / Külgazdaság Izraellel nagyot fordult a világ
Privátbankár.hu | 2026. január 31. 10:53
A leminősítést valószínűsítő negatívról stabilra javította a közel-keleti állam adósosztályzatának kilátását a Moody's.
Makro / Külgazdaság Beüthet a ménkű a benzinkutakon
Privátbankár.hu | 2026. január 31. 09:32
Az Mfor Üzemanyagár-figyelő szerint a jövő héten drágulhatnak az üzemanyagok.
Makro / Külgazdaság Az USA részesedése az EU LNG-importjában januárban 60 százalékra nőtt
Privátbankár.hu | 2026. január 30. 19:59
Az Egyesült Államok adta januárban az Európai Unió cseppfolyósított földgáz- (LNG) importjának 60 százalékát – derült ki a pénteken közzétett adatokból –, ami megerősíti Washington szerepét Európa legnagyobb LNG-szállítójaként.
Makro / Külgazdaság Elszaladt az infláció Németországban
Privátbankár.hu | 2026. január 30. 16:59
Németországban 2,1 százalékra gyorsult az infláció januárban.
Makro / Külgazdaság Bemondta az elemző, már most borult az idei GDP-terv
Imre Lőrinc | 2026. január 30. 12:45
A magyar gazdaság teljesítménye 2025 egészében elmaradt a várttól, és a negyedik negyedév sem hozta meg azt a lendületet, amiben reménykedni lehetett 2026-ra vonatkozóan. A legtöbb elemző rontotta, vagy legalábbis lefelé mutató kockázatokkal látta el az idei növekedési prognózisát. De megérkezett az első, 2 százalék alatti előrejelzés is.
Makro / Külgazdaság A kormány szerint megvédték az országot a recessziótól
Privátbankár.hu | 2026. január 30. 12:15
A háború és a gyenge német ipar a felelős.
Makro / Külgazdaság Kifli.hu: átlagosan 26 ezer forint egy bevásárlás
Privátbankár.hu | 2026. január 30. 10:25
Négyszeresére nőtt a Kifli.hu árbevétele Magyarországon.
Makro / Külgazdaság Kiderült, hogy mennyibe kerül egy tankolás szombattól
Privátbankár.hu | 2026. január 30. 09:57
Változik a dízel nagykereskedelmi ára.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG