3p

Josep Borrell szerint a ciszjordániai zsidó telepek annektálása szembemegy a nemzetközi szabályokkal.

Izrael hagyjon fel az egyoldalú döntésekkel, és hagyja el a megszállt palesztin területeket

- jelentette ki Josep Borrell, az Európai Unió külpolitikáért felelős főképviselője csütörtökön az Európai Parlament plenáris ülésén a koronavírus-járvány külpolitikai következményeit tárgyaló vitában.

Josep Borrell, az EU külpolitikáért felelős főképviselője egy brüsszeli sajtótájékoztatón 2020. június 16-án. EPA/OLIVIER HOSLET
Josep Borrell, az EU külpolitikáért felelős főképviselője egy brüsszeli sajtótájékoztatón 2020. június 16-án. EPA/OLIVIER HOSLET

Borrell: az annektálás jogellenes

Elmondta, hogy az unió álláspontja egyértelmű a ciszjordániai izraeli telepek Izraelhez való lehetséges hozzácsatolásáról:

a terv szembemegy a nemzetközi szabályokkal, veszélyezteti a régió stabilitását és Izrael biztonságát is aláásná.

Ebben a kérdésben az EU-tagállamok közül 25 egyetért, de továbbra is nehéz egyhangú nézőpontot kialakítani. Az unió az úgynevezett kétállamos megoldást támogatja, és a diplomácia minden eszközével próbálja ezt az előtérbe helyezni - közölte.

Ciszjordánia részleges annektálása miatt korábban többek között Heiko Maas német külügyminiszter is aggodalmát fejezte ki.

Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnök már korábban bejelentette és a Kék-Fehér párttal kötött koalíciós egyezményben kikötötte, hogy július 1-jétől kiterjeszti az izraeli fennhatóságot mintegy 130, Ciszjordániában 1967 után felépített izraeli településre, valamint a Ciszjordánia területének körülbelül egynegyedét adó Jordán-völgyre.

A bírálók szerint ez a lépés gyakorlatilag lehetetlenné tenné egy életképes palesztin állam létrehozását Izrael mellett, noha a nemzetközi diplomáciában széles körben továbbra is ezt tekintik az izraeli-palesztin viszály egyetlen lehetséges megoldásának.

Kína, Hongkong, USA

Ami a többi témát illeti, a főképviselő Kína és Hongkong kérdésében elmondta, hogy a járvány csak a meglévő feszültségeket szította fel, azonban az EU-nak saját érdekeit kell képviselnie ebben az ügyben, és továbbra is folytania kell a pozitív, átláthatóságon és kölcsönösségen alapuló diplomáciai kapcsolatokat Kínával, mivel a kelet-ázsiai ország megkerülhetetlen partner a globális válságok megoldásában.

Az EU kapcsolata Kínával rendkívül összetett, és sajnálom, ha ezt bírálják azok, akik ezt a kérdést csak fekete-fehéren képesek megközelíteni

- hangsúlyozta.

Kiemelte, hogy minden uniós tagállam egyetért abban, hogy az új kínai nemzetbiztonsági törvény Hongkongban emberi jogi szempontból egyértelműen ellentmondásos, és azt bevezetve Kína megszegi nemzetközi elkötelezettségeit.

Az EU és az Egyesült Államok közötti kapcsolatról a főképviselő úgy vélekedett, hogy európaiak számára a transzatlanti diplomácia a legfontosabb.

Mint közölte,

vannak nézeteltéréseink Washingtonnal, főleg a multilateralizmus, azaz a többoldalú döntéshozatalok kérdésében, nem értünk egyet abban például, hogy Amerika egyoldalúan lépett fel a hágai székhelyű Nemzetközi Büntetőbírósággal kapcsolatban, de ettől függetlenül fenn kell tartanunk a pozitív és előremutató diplomáciai kapcsolatokat.

Borrell arról is beszélt, hogy az EU-nak központi szerepet kell vállalnia a járványra adott válaszok végrehajtásában.

Elmondta, hogy az unió már áprilistól kezdve 35 milliárd euróval támogatja partnerországait, továbbá Latin-Amerikát, "ahol a krízis bibliai méreteket öltött" és Afrikát. Hangsúlyozta, hogy nem "friss pénzről" van szó, hanem átcsoportosított forrásokról, de az EU prioritásként kezeli ezen országok támogatását.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Van ok az örömre az euróövezetben, ha az inflációra néznek
Privátbankár.hu | 2026. február 4. 12:23
Javult az adat.
Makro / Külgazdaság Fontos találkozót rendeznek pénteken, az olaj árfolyama gyorsan megindulhat
Privátbankár.hu | 2026. február 4. 09:28
Pénteken tárgyalhat az Egyesült Államok Iránnal.
Makro / Külgazdaság Kérdezzen Ön is Mellár Tamástól – ma délután, a Klasszis Klub Live-ban
Privátbankár.hu | 2026. február 4. 08:41
A Klasszis Média immár 6. évfolyamában járó egyórás élő adásának mai vendége a közgazdász, a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) volt elnöke lesz. Amelyben szokás szerint nemcsak mi kérdezünk, hanem ezt olvasóink is megtehetik, akár előzetesen, akár a Klasszis Média YouTube-csatornáján, illetve az Mfor és a Privátbankár Facebook-oldalán közvetített adás során.
Makro / Külgazdaság Az orosz-ukrán háború dönti el, hogy mi lesz Trumpék indiai megállapodásából hosszabb távon
Imre Lőrinc | 2026. február 4. 05:44
Hosszú várakozás után végre kereskedelmi megállapodást kötött egymással az Egyesült Államok és India, ami Oroszország számára lehet a legrosszabb hír. Bár hosszabb távon nem valószínű, hogy India teljesen lemondana az orosz kőolajról, az egyezmény fontos jelzés lehet Vlagyimir Putyinnak, hogy átgondolja az orosz-ukrán háború folytatásával kapcsolatos álláspontját.
Makro / Külgazdaság Zuhan az orosz energiaexport, de Putyin egyelőre nem lassít Ukrajnában
Wéber Balázs | 2026. február 3. 18:40
Mimimum két évtizede nem volt olyan alacsony az olaj- és gázexportból származó bevételek aránya az orosz költségvetésen belül, mint tavaly. Ennek ellenére Putyinnak esze ágában sincs visszafogni a háborút, inkább adót emel és hozzányúl a Nemzeti Vagyonalap tartalékaihoz. Nagyító alatt ezúttal az orosz háborús költségvetés.
Makro / Külgazdaság Hogyan lesz ebből magyar gazdasági növekedés?
Privátbankár.hu | 2026. február 3. 14:01
Miközben a magyar gazdaság stagnált, más régiós országokban szárnyalt a GDP. Úgy tűnik, a magyar gazdaság irányítói nem találják a megfelelő irányt. Többek között ezekről beszélt kollégánk, Király Béla az ATV Start műsorában.
Makro / Külgazdaság Vége a jó időknek az osztrák munkavállalók számára?
Privátbankár.hu | 2026. február 3. 13:41
Ausztriában 8,8 százalékra emelkedett a munkanélküliség januárban az előző havi 8,4 százalékról az osztrák foglalkoztatási hivatal, az Arbeitsmarktservice (AMS) adatai szerint.
Makro / Külgazdaság Minél több félretett pénze van valakinek, annál jellemzőbb, hogy állampapírokat vásárol
Herman Bernadett | 2026. február 3. 10:11
Nemcsak ezt, hanem azt is kimutatta a Magyar Nemzeti Bank (MNB) a friss elemzésében, hogy utoljára az orosz-ukrán háború előtt voltak ennyire optimisták a magyarok az anyagi helyzetükkel kapcsolatban.
Makro / Külgazdaság A háború lezárása is inflációs kockázat, „most vagy soha” helyzetbe kerülhet az MNB
Imre Lőrinc | 2026. február 3. 05:44
Az idei év finoman szólva sem kezdődött túl fényesen a magyar gazdaság számára. Bár a januárban közölt adatok még 2025-ről adtak képet, ezek is iránymutatóak lehetnek az áthúzódó hatás miatt. Az úgynevezett „puha indikátorok”, vagyis a különböző hangulatindexek pedig szintén azt sugallják, hogy 2026 sem hozza majd el a már több mint három éve hiába várt lendületes felpattanást. A Magyar Nemzeti Bank viszont kihasználhatja, hogy egy 8 éve nem látott, kedvező inflációs adat érkezhet az év elején.
Makro / Külgazdaság Megkongatták a vészharangot: kifogy egy kulcsfontosságú nyersanyag az EU-ban?
Privátbankár.hu | 2026. február 2. 19:02
Már 2030-ra problémák léphetnek fel.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG