Az ipari export volumene 2,8 százalékkal meghaladta az egy évvel korábbit. A feldolgozóipari exportértékesítés 36 százalékát képviselő járműgyártás kivitele 4,3, míg a feldolgozóipari export 15 százalékát adó számítógép, elektronikai, optikai termék gyártásáé 5,8 százalékkal nőtt - közölte a Központi Statisztikai Hivatal a Privátbankárral.
Az ipar belföldi értékesítése 6,7, ezen belül a feldolgozóiparé 7,6 százalékkal nagyobb volt az előző év azonos hónapjához képest.
Az iparon belül a döntő súlyt (97%) képviselő feldolgozóipar termelése 4,3, a csekély súlyú bányászaté 35 százalékkal nőtt. Az energiaipar (villamosenergia-, gáz-, gőzellátás, légkondicionálás) kibocsátása 8,3 százalékkal csökkent.
A feldolgozóipari termelés 29 százalékát képviselő járműgyártás kibocsátása 2,0 százalékkal meghaladta az egy évvel korábbit. A közúti járműalkatrész gyártásának volumene 7,6 százalékkal nőtt, miközben a közúti gépjármű gyártásáé 4,9 százalékkal csökkent.
A feldolgozóipari termelés 12 százalékát adó számítógép, elektronikai, optikai termék gyártása 6,6 százalékkal bővült. A két legjelentősebb alágazat közül a híradástechnikai berendezés gyártása kiugróan, 44 százalékkal, míg az elektronikus fogyasztási cikk gyártása 2,1 százalékkal nőtt.
Hogy alakult a feldolgozóipar?
A feldolgozóipari termelésből mintegy 10 százalékkal részesülő élelmiszer, ital és dohánytermék gyártása 4,3 százalékkal emelkedett az előző év azonos hónapjához viszonyítva, mind a hazai, mind a külpiaci eladások növekedtek. Az alágazatok közül a legnagyobb súlyt, 24%-ot képviselő húsfeldolgozás,
-tartósítás, húskészítmény gyártása 5,4 százalékkal bővült. Csupán két alágazatban regisztráltunk csökkenést: a gyümölcs-, zöldségfeldolgozás, -tartósításban (3,4%) és a tejfeldolgozásban (5,0%).
Tovább folytatódott a termelés bővülése a közepes súlyú alágakban: a gumi-, műanyag és nemfém ásványi termék gyártása 16,9, míg a fémalapanyag és fémfeldolgozási termék gyártása 10,5 százalékkal nőtt az egy évvel ezelőttihez viszonyítva.
Az előző havi csökkenés után júniusban 6,1 százalékkal bővült a gyógyszergyártás, főként a kivitel növekedésének köszönhetően, míg a belföldi eladások visszaestek.
Ahol csökkenés van
Ötödik hónapja csökken a termelés a feldolgozóipar 5,8 százalékát képviselő gép, gépi berendezés gyártásában: a kibocsátás júniusban 15,1 százalékkal maradt el az egy évvel korábbitól, elsősorban a legnagyobb szakágazati súlyú motor-, turbinagyártás (kivéve: légi, közútijármű-motor) jelentős visszaesése miatt.
Itt megy a legjobban az ipar
Magyarország minden régiójában emelkedett a termelés, a legnagyobb mértékben Észak-Magyarországon (8,6%), a legkevésbé Dél-Alföldön (0,6%).
A megfigyelt feldolgozóipari ágazatok összes új rendelésének volumene 12,5 százalékkal nagyobb volt a 2017. júniusinál. Az új belföldi rendelések 10,2, az új exportrendelések 12,9 százalékkal nőttek. Az összes rendelésállomány 3,0 százalékkal elmaradt a 2017. júniusitól.