2p

Elkerülhetetlen lesz a választások utáni megszorítás?
Tényleg egy újabb Bokros-csomagot szeretne a Tisza Párt?

Online Klasszis Klub élőben Bokros Lajossal!

Vegyen részt és kérdezze Ön is a korábbi pénzügyminisztert!

2025. december 10. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A kínai külügyminisztérium szerint az Egyesült Államok tavaly több mint tíz alkalommal küldött léggömböket az ország légterébe, ezt Washington tagadja.

A két ország között február 4. óta feszültté vált a viszony, amikor az amerikai légtérben lelőttek egy feltételezett kínai megfigyelő léggömböt. Az elmúlt napokban több azonosítatlan repülő tárgyat is lelőttek az Egyesült Államok légterében.

"Nem szokatlan, hogy az Egyesült Államok törvénytelenül behatol más országok légkörébe" - jelentette ki hétfőn Pekingben tartott heti sajtótájékoztatóján Vang Ven-pin, a kínai külügyminisztérium szóvivője. Hozzátette: tavaly több mint tíz alkalommal hatoltak be amerikai léggömbök a kínai légtérbe a kínai hatóságok engedélye nélkül.

Az elmúlt napokban több azonosítatlan repülő tárgyat is lelőttek az Egyesült Államok légterében. Fotó: Depositphotos
Az elmúlt napokban több azonosítatlan repülő tárgyat is lelőttek az Egyesült Államok légterében. Fotó: Depositphotos

"Az első dolog, amit az amerikai félnek tennie kell, hogy tiszta lappal indul, önvizsgálatot tart ahelyett, hogy Kínát rágalmazná és vádolná" - idézte a BBC a kínai szóvivőt.

Vang Ven-pin szerint Peking "felelősen és szakszerűen" módon válaszolt a légtérsértésekre.

A kínai állam média jelentése szerint a hét végén azonosítatlan repülő tárgyat észleltek az ország keleti partjánál.

Az Egyesült Államok cáfolta, hogy megfigyelő léggömböket küldött volna Kína fölé, Adrienne Watson, a Fehér Ház nemzetbiztonsági szóvivője "hamisnak" nevezte a Twitteren a kínai állítást.

"Kínának valóban van nagy magasságban üzemeltetett megfigyelőléggömb-programja, mely a Népi Felszabadító Hadsereggel áll kapcsolatban, és arra használják, hogy megsértsék az Egyesült Államok és öt kontinens több mint negyven állama szuverenitását" - szögezte le Adrienne Watson a Reuters brit hírügynökség által idézett közleményében.

Korábban az MSNBC amerikai hírcsatornának John Kirby, a Fehér Ház nemzetbiztonsági koordinátora egy interjúban kijelentette: "Ez egyáltalán nem igaz. Nincsenek Kína felett repülő léggömbjeink".

Vasárnap Washington utasítást adott egy pilóta nélküli "négyszögletes szerkezet" lelövésére Michigan államban, a kanadai határ közelében. Vadászgépek február 10-én Alaszka, 11-én pedig Kanada északi része felett lőttek le kisebb azonosítatlan tárgyakat.

A kínai külügyi szóvivő közölte, hogy nem volt tudomása ezekről a tárgyakról.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Foghatják a fejüket az építőiparban érdekeltek az euróövezetben
Privátbankár.hu | 2025. december 4. 11:29
A legnagyobb pozitívumnak a csökkenés csökkenését lehet értékelni.
Makro / Külgazdaság Ennyit tudott teljesíteni Orbán Viktor a béremelésre vonatkozó ígéreteiből
Privátbankár.hu | 2025. december 4. 11:14
13 helyett 11 százalékra futotta, de legalább a miniszterelnök rémálma nem vált valóra.
Makro / Külgazdaság Egyre nagyobb pácban Ursula von der Leyen: Orbán Viktor is csak csettinthet arra, amit a tervére kapott
Privátbankár.hu | 2025. december 4. 10:46
A belga miniszterelnök nem sokat udvariaskodott az Európai Bizottság Ukrajna támogatását célzó terveivel kapcsolatban.
Makro / Külgazdaság A tarkóján érezheti Magyar Péter Orbán Viktor leheletét – nagy a változás a Medián legújabb adataiban
Privátbankár.hu | 2025. december 4. 09:46
A bizonytalanok és a kisebb pártok szavazói körében aratott a leginkább a regnáló miniszterelnök.
Makro / Külgazdaság Továbbra sem csak Orbán Viktor dugja a botot az uniós küllők közé az ukrán mentőcsomag ügyében
Privátbankár.hu | 2025. december 4. 09:12
Továbbra sincs megegyezés Ukrajna uniós támogatásáról, a belga kormány aggodalmait sem sikerült eloszlatni. Sűrű két hete lesz az uniós diplomatáknak.
Makro / Külgazdaság A magyarok lecserélik a ruhatárat – életjelet adott a kiskereskedelem
Privátbankár.hu | 2025. december 4. 08:30
Főként a nem élelmiszer-kiskereskedelem bővülésének köszönhetően növekedett a kiskereskedelmi forgalom októberben – a ruhaüzletekben és az illatszereknél nőtt leginkább a forgalom.
Makro / Külgazdaság Elég lesz? A kormány eldöntötte, hány vendégmunkás érkezhet jövőre
Privátbankár.hu | 2025. december 4. 08:14
Se több, se kevesebb? Tavalyhoz képest biztos.
Makro / Külgazdaság Orbán Viktor egy tollvonással megemeli a jövő évi béreket
Privátbankár.hu | 2025. december 4. 07:36
Itt a bejelentés: csütörtökön aláírják a minimálbér és a garantált bérminimum emeléséről szóló megállapodást.
Makro / Külgazdaság Trump rálép a gázra: 35 milliárdot spórolhatnak az autógyártók
Privátbankár.hu | 2025. december 4. 06:57
Enyhítene az üzemanyagfogyasztási szabályozásokon az amerikai elnök. A gyártók nagyon jól járhatnak.
Makro / Külgazdaság A magyar növekedés a legrosszabb lehet a régióban az idén, és a béke sem hozza majd el a Kánaánt
Imre Lőrinc | 2025. december 4. 05:46
Egy, a korábban vártnál lassabb növekedési pályára állhat rá a világgazdaság az OECD előrejelzése szerint, miközben szűkülhet a különbség az euróövezet és az Egyesült Államok között. A szervezet Magyarországról alkotott képe inkább pesszimista, miközben reformokat sürget a nyugdíjrendszerrel és az energiapiaci támogatásokkal kapcsolatban. Elemzőket kérdeztünk a friss OECD-jelentésről.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG