3p

Mi lesz a privát vagyonokkal?

Vagyonadó, bizalmi vagyonkezelés, alapítványok, magántőkealapok – 2026 fordulópontot hozhat.
Ne hozzon fontos döntéseket a legfrissebb információk nélkül!
Vegyen részt a Klasszis Investment & Wealth Management Summit 2026 konferencián, és hallgassa meg a legjobb szakértőket!

Részletek és Early Bird jelentkezés >>

Hogy lehet az, hogy a legfrissebb versenyképességi ragsorban Azerbajdzsán több mint 20 hellyel megelőzi Magyarországot? Mit mondanak erről a kutatók? Mit ígérnek a kormányzat képviselői? Hogyan látja hazánk helyzetét és esélyeit a jegybankelnök? Mindez kiderül a Versenyképesség 2014 - Privátbankár.hu konferenciáján.

Matolcsy újra a nyilvánosság előtt

Rendhagyó konferenciára kerül sor május 27-én a Larus Rendezvényközpontban.  Az eseményen az üzleti szféra résztvevői mellett elmondják véleményüket a téma legjelesebb hazai kutatói, valamint az adott terület gazdaságpolitikai döntéshozói. Az általános szekcióban mások mellett előadást tart Matolcsy György MNB-elnök, Chikán Attilla, a versenyképesség egyik jeles hazai kutatója, és a Robert Huggins professzor a brit Nemzetközi Versenyképességi Központ igazgatója.

További részletek a programról és jelentkezés >>

Ezt követi egymás után három tematikus szekció: adózás; innovációs és üzleti környezet; oktatás és munkapiac. Az egyes szekciókban a téma legelismertebb magyar kutatói mellett, megszólalnak az vállalati szektor képviselői, és elmondják véleményüket a kormányzat oldaláról a döntéshozatalban résztvevő szakemberek is. Ennek keretein belül mások mellett előadást tart Fazekas Károly az MTA KRTK főigazgatója, Spaller Endre a Nemzteti Innovációs Hivatal elnöke és Komáromi Róbert a Nemzeti Munkaügyi Hivatal főigazgatója is.

A téma azért is kiemelten fontos, mert hazánk három helyet rontott a Világgazdasági Fórum legfrissebb versenyképességi rangsorában. Magyarország a vizsgált 148 ország közül a 63. helyet foglalja el, ezzel az Európai Unió 28 országa közül a 24. Azerbajdzsán a 39-ik helyen áll.

Komoly gondok vannak

Magyarország versenyképességi teljesítménye világszinten nem mondható ugyan rossznak, ám szűkebb régiónkat nézve ezt már nem mondhatjuk el. Hiába jók az ország hatékonysági tényezői, továbbra is komoly gondok vannak az innováció és az intézményrendszer területén.

Ez utóbbi hosszú évek óta megoldatlan probléma, amelynek eredményeképpen Magyarország már az Európai Unió perifériájára szorult. A magas adóelvonás, a magas kamatok és a nem hatékony kormányzati bürokrácia folyamatosan rontja az ország üzleti megítélését. Ehhez jön hozzá a korrupció, valamint a kormányzati intézkedések instabilitása. Ezek a tényezők a vállalati és lakossági élet mindennapjaira is kihatnak, és csak sovány vigaszt nyújt, hogy a környező országokban is hasonlóak a problémák.

Az élen nem történt változás, továbbra is Svájc számít az intézet szerint a világ legversenyképesebb országának, amit Szingapúr és Finnország követ. Németország két helyet javítva, idén a negyedik. A legkevésbé versenyképes EU tagállam Görögország (91.), Szlovákia (78.) és Románia (76.). A Visegrádi országok közül Csehország a 46. (7 helyet rontva), míg Lengyelország a 42., ezzel pedig a régió legversenyképesebb államává vált, helyet cserélve Csehországgal. A legtöbb helyet javító ország az EU-ban Málta (47-ről 41-re), valamint Horvátország (81-ről 75-re), míg a legtöbb helyet Csehország után Szlovákia (71-ről 78-ra), és Olaszország (42-ről 49-re) rontotta. Az új tagállamok közül Észtország számít a legjobbnak (32.).

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Ezért is lenne jó mielőbb bevezetni az eurót
Privátbankár.hu | 2026. május 27. 07:24
Csökkentené a kamatszintet, amennyiben Magyarország csatlakozna a monetáris unióhoz, így a költségvetés finanszírozási terhei is mérséklődnének.
Makro / Külgazdaság Varga Mihály: volt olyan tanácstag, aki a kamatcsökkentésre szavazott
Imre Lőrinc | 2026. május 26. 16:48
A Magyar Nemzeti Bank Monetáris Tanácsa 6,25 százalékon hagyta az alapkamatot a május 26-i ülésén. A döntést követően Varga Mihály jegybankelnök sajtótájékoztatón ismertette a kamattartás hátterét és kitért arra is, hogy volt olyan tanácstag, aki már a monetáris lazítás mellett döntött volna.
Makro / Külgazdaság Világos, mit kell teljesítenie Magyarországnak az uniós forrásokért
Privátbankár.hu | 2026. május 26. 15:11
27 feltétel választ el minket az EU-pénzektől.
Makro / Külgazdaság Ha jön az euró, az Otthon Startra sem lesz szükség – és ez egyáltalán nem baj
Barát Mihály Tamás | 2026. május 26. 14:32
Minden előzetes várakozást felülmúlt a 2025 szeptembere óta elérhető Otthon Start hitel sikere. A Magyar Nemzeti Bank BiztosDöntés.hu által feldolgozott adatai szerint a múlt év utolsó 3 hónapjában 643,3 milliárd, 2026. első három hónapjában pedig 629,4 milliárd forint értékben kötöttek támogatott lakáshitelekre vonatkozó szerződéseket a bankok, ami túlnyomórészt az új támogatott konstrukció megjelenésével magyarázható.
Makro / Külgazdaság Vihar előtti csend? Itt van a Magyar Nemzeti Bank döntése az alapkamatról
Privátbankár.hu | 2026. május 26. 14:00
A Magyar Nemzeti Bank (MNB) Monetáris Tanácsának május 26-i ülése után is 6,25 százalékon maradt az alapkamat.
Makro / Külgazdaság Vészjelzés jött a német autóiparból
Privátbankár.hu | 2026. május 26. 13:11
A német feldolgozóipari vállalatok az előző havinál jelentősen kedvezőtlenebbül ítélték meg exportlehetőségeiket májusban a müncheni egyetem ifo gazdaságkutató intézetének havi rendszerességgel végzett felmérésének kedden közzétett adatai alapján.
Makro / Külgazdaság Magyar Péterék lépése egész Európában példa nélküli lehet
Privátbankár.hu | 2026. május 26. 11:48
Ritkaság, hogy a miniszterelnöki ciklusokat korlátozzák.
Makro / Külgazdaság 118 milliárdos rekorderedmény 2025-ben a 4iG Távközlési Holdingnál
Privátbankár.hu | 2026. május 26. 11:18
A nyereséget a társaság arra fordítja, hogy tovább növelje értékét: a nemzetközi növekedésének támogatására és saját tőkéjének erősítésére.
Makro / Külgazdaság Végre olcsóbb lesz piaci áron tankolni
Privátbankár.hu | 2026. május 26. 10:47
Szerdán a benzin és a gázolaj nagykereskedelmi piaci ára is csökken.
Makro / Külgazdaság Fontos döntést kell ma meghoznia a jegybanknak
Privátbankár.hu | 2026. május 26. 06:56
Kamatdöntő ülést tart ma a Magyar Nemzeti Bank (MNB) Monetáris Tanácsa.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG