3p
A gazdaság elmozdult a holtpontról, fordulat történt ebben az évben, a növekedés egyre stabilabbá válik, és ennek a mindennapi életben is kezd érződni a hatása - mondta a nemzetgazdasági miniszter az M1 Ma Reggel című műsorában szerdán.

Az infláció szintje történelmi mélyponton van, a '70-es évek elejét idézi, emiatt az első félévben a bevételek kisebb mértékben folytak be. Az év második felében a lakossági fogyasztás egyre inkább kezd magára találni, és az adóbevételek is jobban, pontosabban folynak be, a második félév tehát jobb, mint az első - közölte a nemzetgazdasági miniszter.

Vicc a bóvli

Varga Mihály "vicc kategóriának" nevezte, hogy Magyarországot még mindig a "bóvli" kategóriában tartják nyilván hitelminősítők, megemlítve, hogy novemberben is öt-hatszoros túljegyzése volt a magyar állampapíroknak. A miniszter közölte: bízik benne, hogy a jövő évben elindulnak a felminősítések. 

A nettó átlagkeresetek várhatóan 4-5 százalék között nőnek majd 2013-ban, így az alacsony infláció mellett többet lehet költeni fogyasztásra vagy többet lehet megtakarítani, ez mindenképpen jó a háztartásoknak - emelte ki a miniszter, hozzátéve, hogy ennek a jelei tapasztalhatók az év második felében.

Ha a rezsicsökkentés kifut

A jövő évre prognosztizált 2,4 százalékos inflációval kapcsolatban Varga Mihály azt mondta: nemcsak a rezsicsökkentés húzza le az infláció szintjét, a többi termék és szolgáltatás árváltozásai is általában jóval 3 százalék alatt vannak.

A rezsicsökkentés nagymértékben hozzájárult ahhoz, hogy 1 százalék alá esett az infláció, de ha ez a hatás "kifut", akkor sem "száll el" az infláció, akkor is az éves átlagos 2,4 százalékos inflációs mértékkel lehet számolni - fogalmazott a miniszter.

Egyszámjegyű szja

A kormány át akarja szervezi az európai uniós támogatások felhasználásának rendszerét. Néhány héten belül létrejönnek azok az intézmények, struktúrák, amelyen keresztül ugyanolyan gyorsan lehet felhasználni a pénzt, mint az utóbbi időben - közölte a miniszter, utalva arra, hogy többszörösére növekedett az uniós támogatások kifizetésének üteme, ami jó a gazdaságnak, a vállalkozásoknak, az önkormányzatoknak.

A személyi jövedelemadó 10 százalék alá csökkentésével kapcsolatban Varga Mihály megerősítette: ez fontos cél, de csak olyan módosítások képzelhetők el, amelyek a gazdasági növekedéssel párhuzamosan stabilan tartják az államháztartás hiányát. Az első időszak 2015, illetve 2016 lehet, amikor a csökkentést el tudják indítani - közölte.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Ukrajna nem kap magyar gázt – mégis, mi történt?
Privátbankár.hu | 2026. április 2. 16:56
Szerda óta nincs gázszállítás Magyarország irányából Ukrajnába.
Makro / Külgazdaság Így alakulnak az árak a húsvét alatt a benzinkutakon
Privátbankár.hu | 2026. április 2. 14:03
Így alakulnak az árak Nagypénteken a benzinkutakon.
Makro / Külgazdaság Megint bezsákolt 115 milliárdot a magyar kormány, de jóval többet is kaphatott volna
Privátbankár.hu | 2026. április 2. 13:16
Rövid távra drágábban, hosszabb távra viszont olcsóbban hiteleznek a magyar államnak a befektetők az előző aukcióhoz képest.
Makro / Külgazdaság Csehországban is hozzányúlnak a benzinárhoz
Privátbankár.hu | 2026. április 2. 13:03
Maximalizálják a nyereséget, a jövedéki adót pedig csökkentik – mire lesz elég?
Makro / Külgazdaság Leírta a rettegett szót a Bank of America
Privátbankár.hu | 2026. április 2. 12:52
Az iráni háború miatt újra feljeslik a láthatáron a stagfláció réme.
Makro / Külgazdaság Gulyás Gergely: a közvélemény-kutatás mint szakma halott
Privátbankár.hu | 2026. április 2. 12:42
Csütörtökön vélhetően az utolsó előtti Kormányinfó volt a választások előtt, amelyen természetesen szóba kerültek az elmúlt napok botrányai is. 
Makro / Külgazdaság Gazprom: újabb dróntámadás a Török Áramlat ellen
Privátbankár.hu | 2026. április 2. 12:26
Meddig jöhet még az orosz gáz a vezetéken?
Makro / Külgazdaság Többen maradtak munka nélkül Ausztriában
Privátbankár.hu | 2026. április 2. 11:57
Az egy évvel ezelőtti adatokhoz képest nőtt a munkanélküliség, pedig sokan lekerültek a listáról egy hónap alatt.
Makro / Külgazdaság A Publicus olyat mért, amit még eddig soha
Privátbankár.hu | 2026. április 2. 08:57
Az új kutatásuk szerint már nemcsak többen szavaznának a Tiszára, de többen is gondolják, hogy Magyar Péter pártja nyerhet.
Makro / Külgazdaság Átvágnák a gordiuszi szorost az Öböl menti országok
Privátbankár.hu | 2026. április 2. 08:29
Támadt egy ötletük, hogyan kerüljék ki a könnyen lezárható átjárót.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG