4p

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

Nem áll jól a magyar versenyképesség, mostanra Románia is leelőzött minket – a GDP viszont szépen növekszik és többet vásárolgatnak a magyarok, mint egy éve. Lázár Jánosnak elege van a hülye szabályokból

Megkaptuk a Világgazdasági Fórum valamint a Kopint-Tárki közreműködésével készült legfrissebb Globális Versenyképességi Index eredményét, ami elég siralmas. Tavalyi eredményéhez képest Magyarország ugyan három helyet javítva a 60. helyet foglalja el a világ országainak versenyképességi rangsorában, de a 28 uniós tagállam közül továbbra is csak a 24-ikek vagyunk, már Románia is megelőz minket. A Visegrádi országok mezőnye szétszakadt, már nem is Lengyelország vagy Csehország a versenytársunk, hanem inkább Horvátország, Szlovákia és Bulgária. Különösen intő jel, hogy a régióban, a 12 versenyképességi pillér közül Magyarország egyetlen egyben sem lett legjobb, ám négyben lett a legrosszabb.

A GDP-nk viszont tényleg szépen növekszik, a KSH megerősítette, a második negyedévben 3,9 százalékkal bővült a gazdaság éves szinten. A növekedés főleg a termelő szektorok javuló teljesítményének, illetve a belső kereslet élénkülésének köszönhető. Ami kis meglepetést jelent, hogy a kedvező időjárásnak köszönhetően a mezőgazdaság bővülése a vártnál erőteljesebb volt. A Nemzetgazdasági Minisztérium kommentárja szerint nyolc éve nem látott GDP-növekedés következett be Magyarországon; az orosz-ukrán válság és az előző évi magas bázis miatt a növekedés üteme várhatóan a második félévben némileg lassul, de ezzel együtt is 2014-ben összességében 3,1%-os növekedés várható.

A nap másik magyar makroadata szerint tovább bővült a kiskereskedelem, igaz, az ütem némileg lassult. Az élelmiszer- és élelmiszer jellegű vegyes kiskereskedelemben 1,6, a nem élelmiszer-kiskereskedelemben 2,7, míg az üzemanyag-kiskereskedelemben 3,4%-kal emelkedett az értékesítés volumene. Összességében 2,3%-kal nőtt a kiskereskedelmi forgalom júliusban.

Lázár Jánosnak elege van a hülye szabályokból. A Miniszterelnökséget vezető miniszter az MTI-nek adott interjújában elmondta: a kormány 2015. január 1-jén elindítja az Államreform 2 nevű programot, amelynek része lesz az úgynevezett állami rezsicsökkentés, vagyis az állami szolgáltatások díjának csökkentése, továbbá a köztisztviselői életpályamodell kialakítása. Az új programot "bürokrácia- és adminisztrációlebontó csomagnak" nevezte a miniszter, amivel el kell érni, hogy - idézem - "jóval kevesebb hülye szabály, kevesebb bürokrácia legyen az életünkben"." A cél az, hogy az állam legyen olcsóbb, gyorsabb, hatékonyabb, hagyja békén az embereket, és ne keserítse meg az életüket - mondta Lázár János.

Ma két újabb devizahiteles szélmalomharc indul a bíróságon: a Cetelem Bank és a Széchenyi István Hitelszövetkezet keresetéről tárgyal a bíróság. Az augusztus 22-i első tárgyalás óta keddig már 41 pénzintézet keresetét tárgyalta a Fővárosi Törvényszék, ezek többségénél szeptemberre halasztotta az elsőfokú döntés meghozatalát. Öt esetben született döntés, mind az öt esetben veszítettek a pénzintézetek.

Nem számítanak nagy ugrásokra ma a tőzsdéken a szakemberek. Az európai piacok kivárnak az Európai Központi Bank csütörtöki kamatdöntő üléséig. Egyre erősödnek a feltételezések, hogy újabb kamatcsökkentésre illetve újfajta monetáris lazításra kerül sor a növekvő deflációs félelmek és a gyenge európai gazdasági növekedés miatt. Emellett természetesen az ukrajnai fejleményekre figyelnek ma is a befektetők. Mindezek mellé Budapesten végre egy vállalati sztori is be tud talán férkőzni a tőzsdei hírekbe: a Palatin Technologies és a Richter Gedeon bejelentették, hogy megállapodást kötöttek egy a női szexuális diszfunkció kezelésére szolgáló új gyógyszer fejlesztésére és európai értékesítésére.  Ez a piac eddig ismeretlen volt a Richter számára, de az mindenesetre biztos, hogy Egyesült Államokban erre a betegségre még nincs rendelkezésre álló hatóanyag - jól kereshetnek tehát a gyógyszercégek a projekten.

A forint az euróval karöltve komolyabb erősödésbe kezdett percekkel híradónk előtt.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Kijött a várt inflációs adat, egészen meglepő
Privátbankár.hu | 2025. május 13. 16:51
Az Egyesült Államokban váratlanul több mint négyéves mélypontra lassult az éves fogyasztóiár-emelkedés üteme áprilisban, havi szinten pedig a vártnál kisebb mértékben emelkedett a fogyasztói árindex.
Makro / Külgazdaság Jogi kiskapuval vágna vissza az EU a magyar vétónak
Privátbankár.hu | 2025. május 13. 15:53
Július végén lejárnak az Oroszországgal szembeni szankciók.
Makro / Külgazdaság Évtizedek óta nem jött ilyen hír a tengerentúlról
Privátbankár.hu | 2025. május 13. 15:33
Az amerikai költségvetés 258,4 milliárd dollár többlettel zárt áprilisban, ami 23,3 százalékkal múlta felül az egy évvel korábbi 209,5 milliárd dollár aktívumot. 
Makro / Külgazdaság Kitört a jókedv Németországban
Privátbankár.hu | 2025. május 13. 13:13
Májusban a ZEW gazdaságkutató intézet németországi és euróövezeti gazdasági hangulatindexe egyaránt az elemzők által vártnál jobban javult.
Makro / Külgazdaság Az orosz árnyékflotta csak a kezdet volt, még veszélyesebb, ami utána jöhet
Litván Dániel | 2025. május 13. 05:59
Az orosz árnyékflotta továbbra is hatalmas mennyiségekben szállítja az orosz olajat. De úgy tűnik, valami még rosszabb is jön: a teljesen illegálisan közlekedő tartályhajók.
Makro / Külgazdaság Megfizetjük az árát, ha bizonytalanságba taszítjuk a magyar cégeket
Privátbankár.hu | 2025. május 12. 19:06
Az árrésstop és más, a piaci működést korlátozó intézkedések rövid távon segíthetik az infláció visszaszorítását, de hosszabb távon alulbecsülik ezek negatív hatását – mondta munkatársunk a TrendFM műsorában, ahol az amerikai gyorsjelentési szezon is szóba került.
Makro / Külgazdaság Zelenszkij ennek a hírnek biztosan nem örült
Privátbankár.hu | 2025. május 12. 16:23
Rossz adat jött az ukrán gazdaságból.
Makro / Külgazdaság Megszólalt a minisztérium a költségvetési hiányról
Privátbankár.hu | 2025. május 12. 11:38
Nőnek az állami bevételek, de a költségvetés április végéig így is közel 3000 milliárd forintos hiánnyal zárt.
Makro / Külgazdaság Összeomlik vagy magára talál a magyar gazdaság? Lengyel Lászlótól ezt is megkérdezzük a Klasszis Klub Live-ban
Privátbankár.hu | 2025. május 12. 11:09
A Pénzügykutató Zrt. elnök-vezérigazgatója május 20-án, kedden délután 15 óra 30 perckor lesz a vendége a Klasszis Média egyórás élő adásának. Amelyben szokás szerint nemcsak mi kérdezünk, hanem ezt olvasóink is megtehetik, akár előzetesen, akár a Klasszis Média YouTube-csatornáján, illetve az Mfor és a Privátbankár Facebook-oldalán közvetített adás során.
Makro / Külgazdaság Égető problémára lehet megoldás a bevándorlás?
Kollár Dóra | 2025. május 11. 17:11
A kedvelt nyaralóhelyek munkaerőpiacán is megjelent a hiány.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG