3p

Berlin sokáig hezitált, végül beadta a derekát. Ukrajna többfajta, támadásra is képes harckocsikat kap szövetségeseitől.

A német kormány döntött arról, hogy Leopard 2A6 típusú harckocsikat bocsát Ukrajna rendelkezésére, és engedélyezi, hogy szövetségesei is ugyanezt tegyék, közölte ma délelőtt Steffen Hebestreit német kormányszóvivő a tegnap este már kiszivárgott hírekkel összhangban. A döntést Olaf Scholz kancellár jelentette be ma a kormányülésen.

Németország első lépésben 14 darab Leopardot ad majd Kijevnek munícióval együtt, valamint kiképzi az ukrán katonákat a használatukra. Scholz szerint a döntés követi azt az eddigi elvet, miszerint erejükhöz mérten támogatják Ukrajnát, valamint nemzetközi szintű "szoros egyeztetés és koordináció után" cselekednek.    

Olaf Scholz sokáig mérlegelt, végül szövetségeseivel közösen lépett. Fotó: EPA/CLEMENS BILAN
Olaf Scholz sokáig mérlegelt, végül szövetségeseivel közösen lépett. Fotó: EPA/CLEMENS BILAN

A német Die Welt által idézett források szerint Kijev összesen mintegy 100 darabot kaphat a német gyártású tankból 12 országtól, többek között Lengyelországtól, Finnországtól, Spanyolországtól, Hollandiától és Dániától.

Ezzel párhuzamosan az Egyesült Államok sajtóhírek szerint mintegy 30 Abrams, Nagy-Britannia pedig 14 Challenger 2 harckocsit küld majd az ukrán hadseregnek.

Az újabb német katonai támogatásra tehát egy széles nemzetközi összefogás keretében kerül sor. Scholz már korábban világossá tette, hogy csak közösen, a szövetségeseivel összhangban fog cselekedni. Ez történt most meg: Berlin Washingtonnal közösen „emelt a téten”, és jelentette be támadásra is képes harckocsik szállítását.    

A német kormány már korábban ígéretet tett 40 darab páncélozott szállító harcjármű (Marder lánctalpas) szállítására, amelyek elsősorban a gyalogság szállítására szolgálnak.

A világ legjobb harckocsijaként emlegetett Leopard viszont más szintet képvisel: olyan nagy tűzerejű tankról van szó, amellyel szakértők szerint az ukrán hadsereg már képes lehet offenzíva indítására az orosz erők ellen.

Moszkva korábban figyelmeztetett: "erősebb fegyverekkel való megtorláshoz” fog vezetni, ha Ukrajnát támadófegyverekkel látják el.

Arról, hogy miért várt a kancellár hónapokat a döntéssel, és milyen politikai szempontok alapján határoz Ukrajna katonai támogatásáról, itt írtunk:     

Arról pedig, hogy pontosan mekkora haszna lehet a Leopardoknak, és milyen kihívások vannak katonailag, itt olvashatnak:

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Megkongatták a vészharangot: kifogy egy kulcsfontosságú nyersanyag az EU-ban?
Privátbankár.hu | 2026. február 2. 19:02
Már 2030-ra problémák léphetnek fel.
Makro / Külgazdaság Trumpék az amerikai cégek hóna alá nyúlnának – itt az új csodafegyver
Privátbankár.hu | 2026. február 2. 18:36
Érkezik a Project Vault.
Makro / Külgazdaság Mennyire gyenge a tavalyi GDP-adatunk Európában?
Privátbankár.hu | 2026. február 2. 15:03
Erről is beszélt főszerkesztőnk, Csabai Károly a Trend FM hétfői adásában. Meg a február 1-jétől duplájára emelt havi ingyenes készpénzfelvételi limit kapcsán a bankkártya-használati szokásokról.
Makro / Külgazdaság Szijjártó Péter elárulta, perre megy a kormány Brüsszellel
Privátbankár.hu | 2026. február 2. 13:44
Megtámadták az orosz energiarendeletet. 
Makro / Külgazdaság Van, ahol még mindig veszik a svájci órákat, mint a cukrot
Privátbankár.hu | 2026. február 2. 11:31
A svájci órák exportja egy év alatt 3,3 százalékkal, 2,1 milliárd svájci frankra nőtt decemberben, tavaly összességében 1,7 százalékkal, 25,6 milliárd frankra esett – áll a svájci óraipari szövetség ((FHS) honlapján.
Makro / Külgazdaság Pesszimisták a beszerzési menedzserek
Privátbankár.hu | 2026. február 2. 09:00
A GDP-t előrejelző mutató nagyon rosszul áll a friss felmérés szerint. 
Makro / Külgazdaság Nagyon bejött a Lidl, a Penny és az Aldi árcsökkentési terve
Kollár Dóra | 2026. február 2. 05:44
Az év első hónapja ezt hozta a diszkontokban.
Makro / Külgazdaság A világ egyik legnagyobb aranykészletén ül egy kriptós cég
Privátbankár.hu | 2026. február 1. 16:58
Heti 1-2 tonnát vásárolnak belőle továbbra is.
Makro / Külgazdaság Nem növeli termelését az OPEC, maradhat a magas olajár?
Privátbankár.hu | 2026. február 1. 15:07
Nem változtatnak a terveken az iráni feszültség árnyékában sem.
Makro / Külgazdaság Néhány óra múlva indul a százmilliárdos támogatási program, érdemes a rajtvonalra állni
Privátbankár.hu | 2026. február 1. 11:53
Indul az energiatárolós program, hétfőn délelőtt már lehet jelentkezni. A cégek is készülhetnek.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG