4p
A Buda-Cash és az ING elemzője szerint a várakozásoknak megfelelő volt a Moody's döntése, hogy stabilra javította a magyar adósosztályzat-kilátást, azonban az elemzők szerint Magyarországnak már a befektetésre ajánlott kategóriában kellene lennie.

Stabilra javította a leminősítés lehetőségére utaló eddigi negatívról a magyar államadós-osztályzat kilátását a Moody's Investors Service, egyebek mellett a magyar gazdaság javuló középtávú kilátásaival és a költségvetési konszolidáció melletti kormányzati elkötelezettséggel indokolva a lépést.

Ez benne volt a pakliban   

Tóth Gergely

Tóth Gergely, a Buda-Cash Brókerház makroelemzője az MTI-nek szombaton elmondta: felminősítésre nem számítottak, de a kilátásjavítás egyértelműen "benne volt a pakliban". A szakértő úgy vélte, hogy jövőre - ha addig nem következik be "drámai" világgazdasági fordulat, és a magyar makrogazdasági pálya is a vártnak megfelelően alakul - már Magyarország felminősítése is szóba kerülhet; a felminősítés éve lehet a 2015-ös. 

Az elemző szerint a Moody's reális makrogazdasági kilátásokat és gazdálkodási környezetet vetített előre. Tóth Gergely kifejtette: volt már példa arra, hogy egy-egy országot stabil kilátásból minősítettek fel. Ha pedig a jelenlegi, stabil kilátást a jövő tavaszi felülvizsgálatkor változtatja pozitívra a hitelminősítő, akkor azt követően, vagyis jövő ősszel lehet felminősítésre számítani. 

Tóth Gergely hangsúlyozta: az elmúlt egy-másfél évben sokat változott mind az Európai Bizottság, mint a Nemzetközi Valutaalap Magyarországgal kapcsolatos megítélése, és a hitelminősítők magyar gazdasággal kapcsolatos véleménye is. Egy esetleges későbbi felminősítésnél a szakértő szerint nem kell nagy változásokra számítani, mert - részben a külpiaci folyamatoknak köszönhetően - már eddig sem igazolódtak be azok a félelmek, hogy "bóvli kategória" esetén nem fogyna az állampapír. 

Összességében azonban jobb az összkép, ha Magyarország a befektetésre ajánlott kategóriában van - szögezte le Tóth Gergely, kiemelve, hogy a folyamatok alapján már a befektetési kategória alsó részében kellene lennie Magyarországnak.

Késésben vannak a hitelminősítők

Matolcsy György jegybank elnök már egy évvel ezelőtt is úgy érezte, hogy a hitelminősítők le vannak maradva. Részletek >>

Balatoni András, az ING vezető elemzője is azon az állásponton van, hogy több szempontból késésben vannak a hitelminősítők. Az idei gazdasági növekedés bebizonyította, hogy a korábbi évek pangó gazdasági állapotának vége, és bár az ideihez hasonló növekedési számok jövőre már nem valószínűek, de a 2 százalék körüli gazdasági növekedés stabilizálódni látszik. 

Balatoni András

A költségvetési hiányra is ügyel a kormány, jó ideje tart a fiskális szigor: 2012-2013-ban is nagyon feszes költségvetés volt, és várhatóan idén is tartható a 3 százalék alatti hiány. Előbb-utóbb csökkenő pályára áll az államadósság is, ezeket pedig a hitelminősítőknek is észre kell venniük - húzta alá Balatoni András.

Kitért arra is, hogy a piac már "régen túllépett" ezen a besoroláson, hiszen a magyar eszközöket nem úgy kereskedik, mintha Magyarország a befektetésre nem ajánlott kategóriában lenne. A szakember szerint a kilátásjavításnak köszönhetően új lehetőségek nyílnak a magyar állampapír-piacon, vagyis lesznek most belépő befektetők, mert ez a lépés jó üzenet a piacoknak. Ennek köszönhetően a forint erősödhet, a hozamok tovább csökkenhetnek - emelte ki Balatoni András. 

Az ING elemzője szerint már a következő, tavaszi felülvizsgálatkor fel kellene minősíteni Magyarországot, már csak azért is, mert addigra a devizahiteles probléma is megoldódik.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Orbán Viktor lemond a Fidesz-elnöki tisztéről és a parlamentbe se ül be?
Privátbankár.hu | 2026. április 25. 14:27
Török Gábor politikai elemző osztotta meg az értesülését.
Makro / Külgazdaság Mibe fektetnek be a világsztárok?
Elek Lenke | 2026. április 25. 14:01
A külföldi hírességek bevételének csak egy részét teszik ki a gázsik és a reklámbevételek. Jövedelmi portfólióik között elsősorban kockázati tőkeprojektek, különféle étteremláncokba vagy kozmetikai márkákba való befektetések, valamint ingatlanok és újabban kriptovaluták szerepelnek.
Makro / Külgazdaság Nagy ugrás előtt a hazai üzemanyagárak
Privátbankár.hu | 2026. április 25. 12:36
Az Mfor Üzemanyagár-figyelő azt prognosztizálja, hogy jóval többet kell fizetniük a tankolásért azoknak, akik nem jogosultak a védett árakra.
Makro / Külgazdaság Pogátsa Zoltán: Nagy hiba lenne, ha megszorítana az új kormány és elkezdené az államadósságot csökkenteni
Izsó Márton - Csabai Károly | 2026. április 25. 11:11
A közgazdász, szociológus, a Soproni Egyetem docense az április 23-ai élő műsorunk vendége volt. A 6. évfolyamában járó Klasszis Klub Live 96. adását most a Klasszis YouTube-csatornán megnézheti, vagy a Klasszis Podcast-csatornán meghallgathatja.
Makro / Külgazdaság Az EU más intézmények kedvét is meghozta Ukrajna hitelezéséhez
Privátbankár.hu | 2026. április 25. 09:05
Naperőmű építését finanszírozza az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD).
Makro / Külgazdaság Magyar Péter hallgatott az iskolaigazgatókra: nem az lesz az oktatásügyi miniszter, akire számítottak
Privátbankár.hu | 2026. április 24. 14:34
Váratlan lépés: Magyar Péter Lannert Juditot jelölte az alakuló gyermek- és oktatásügyi minisztérium vezető pozíciójára.
Makro / Külgazdaság Kátyúmentesítés, leszámolás a gyorshajtókkal, új tarifarendszer: ez jöhet a Vitézy Dávid-érában
Privátbankár.hu | 2026. április 24. 14:01
Megosztotta vízióit a közlekedési és beruházási miniszteri szék várományosa, Vitézy Dávid. A vasút mellett a közúti közlekedés is nagy szerepet kap a programjában, lecsapna az illegális gyorsulási versenyekre is. 
Makro / Külgazdaság Jászai Gellért új üzleteket szimatol
Privátbankár.hu | 2026. április 24. 09:10
Az iráni háború által fenyegetett Egyesült Arab Emírségekben tárgyalt a magyar hadiipar egyik vezetője.
Makro / Külgazdaság Kiderült, miért zsarolhatta meg az MNB volt alelnöke az Erste vezérét
Privátbankár.hu | 2026. április 24. 09:03
Simor András megkritizálta a Matolcsy György vezette jegybankot, ezért kellett mennie.
Makro / Külgazdaság Egyre kevesebb magyar dolgozik a friss adatok szerint
Privátbankár.hu | 2026. április 24. 08:30
A munkanélküliek száma 219 ezer fő.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG