1p

Mi vár a magyar befektetőkre ősszel?

Mit jelentenek az adózási és szabályozási változások a befektetők számára?
Merre tart az állampapírpiac?
Hogyan érdemes gondolkodni a hosszú távú megtakarításokról és az ingatlanbefektetésekről?

Klasszis Befektetői Klub
2026. szeptember 24., Budapest

Foglalja le helyét most >>

A jegybank elindítja a Növekedési Hitel Programot: 250 milliárd forintot juttatnak a kkv szektornak kedvezményes hitelek formájában, emellett devizahitel-kiváltó program is indul. Vágják a kéthetes kötvényállományt. Elsőre nagyot gyengült a forint, aztán erősödni kezdett.

A Monetáris Tanács mai napon megtárgyalta a gazdasági növekedés jegybanki ösztönzésének lehetőségeit és elindítja az MNB Növekedési Hitel Programját (NHP) - olvasható a jegybank honlapján.

Matolcsy György 11 órától sajtótájékoztatón ismertette a részleteket. A sajtótájékoztatón részt vett Balog Ádám alelnök és Bártfai-Mager Andrea, a Monetáris Tanács tagja is.

250 milliárdos hitelprogram indul

Eszerint az MNB 250 milliárd forint értékben nyújt hitelt közvetve a kis és középvállalatok részére. A bankoknak 0 százalékos kamattal adják a hitelt, a bankok erre legfeljebb 2%-ot tehetnek rá. A program alapja a Bank of England funding for lending programja.

Tárgyalnak még a bankokkal az olcsó hitelről, például milyen feltételek vagy díjak lesznek. A programról a Monetáris Tanács döntött, a továbbiakban az igazgatóság tárgyal majd a bankokkal.

Április 8-án a nagybankokkal egyeztetnek, utána a kisebb pénzintézetekkel, takarékszövetkezetekkel.

Devizahitel-kiváltó program indul a vállalkozásoknak

Nulla százalékos kamattal refinanszírozási hitel keretében devizahitel-kiváltó hitelt nyújt a mikro-, kis-, és középvállalatoknak a jegybank. Erre a célra is 250 milliárdos keretet hirdet az MNB. A devhitelkiváltás piaci árfolyamon történik majd, ezért nem biztos hogy mindenkinek megéri majd.

A cégek egyidejűleg is részt vehetnek a két programban. Matolcsy György elmondta: a bankrendszerrel stratégiai szempontból fognak tárgyalni, szeretnék, hogy egyszerűbb legyen az ügyintézés. A hitelbírálatról a bankok döntenek majd, de az MNB finanszíroz, vagyis a kockázatok megoszlanak.

Gyors áttörésre nem számítanak - Angliában is csak bő félév után jelentkeztek az eredmények - mondta a jegybankelnök

900 milliárddal csökken a kéthetes kötvényállomány

A bankokkal és a kormánnyal történő tárgyalás végén 4500 milliárdról 3600 milliárdra forintra csökken a kéthetes MNB-kötvényállomány, a magyar pénzügyi rendszer sebezhetőségének a csökkentése és a külső rövid lejáratú adósság mérséklése érdekében, ez 3 milliárd euróval csökkenti a devizatartalékot.

Mi az a kéthetes MNB-kötvény?Az MNB legfontosabb eszköze a kéthetes futamidejű MNB-kötvény. Ennek az eszköznek a kibocsátáskori hozama szolgál irányadó jegybanki kamatként, azaz ez a hozam tükrözi leginkább a monetáris politika irányultságát, illetve annak megváltozását. Az irányadó kamatról a jegybank legfontosabb monetáris politikai döntéshozó testülete, a Monetáris Tanács hoz döntéseket. A központi bank irányadó kamatának segítségével gyakorol hatást a rövid pénzpiaci hozamokra, és közvetve a gazdasági folyamatokra. A jegybank heti egy alkalommal, fix kamatú aukció keretében bocsát ki kéthetes futamidejű MNB-kötvényeket ügyfelei részére.

(Forrás: MNB)

Első reakció: esett a forint, de még jól is kijöhet a végén

A forint kicsit erősödött, majd nagyot szakadt a sajtótájékoztató közben. Ahogy azonban a jegybank kiadta a háttéranyagot, és megindult az információk értékelése, a forint meredek erősödésbe kezdett, délután fél 1 előtt már 301 alatt jár az euró jegyzése. További részletek a piaci reakcióról >>

Ami az árfolyamok további alakulását illeti: az MNB-nek nincs árfolyamcélja, inflációs célja van - mondta Matolcsy. A devizatartalék nagy kincs, annak elégetése intervenciókon keresztül nem ajánlott.

Bártfai-Mager Andrea, a Monetáris Tanács tagja a tájékoztatón azt mondta: a kéthetes kötvényállomány csökkentése mellett az ország sérülékenysége csökkenhet, ez az mnb célja, így számolhatunk azzal, hogy a forint erősödik majd. Konkrétan a program elfogadásakor nem számoltak árfolyamhatásokkal

Tegnap derült ki, hogy rendkívüli ülést tart ma a Monetáris Tanács, mely után a jegybank két igazgatója, Nagy Márton és Palotai Dániel a hitelösztönzés jegybanki lehetőségeiről tart elemzői fórumot.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Már a budapesti rendőrség vizsgálja Szijjártó Péter ügyét, akár három év börtönt is kaphat
Privátbankár.hu | 2026. augusztus 7. 14:02
A Fővárosi Nyomozó Ügyészség szerint fennállhat a vesztegetés elfogadásának gyanúja, és átadták az ügyet a BRFK-nak.
Makro / Külgazdaság Tarr Zoltán: Miniszterként nincs beleszólásom a közmédia mindennapi működésébe
Privátbankár.hu | 2026. augusztus 7. 13:42
Arról is beszélt, hogy az intézmény átvilágítását sem a minisztérium végzi.
Makro / Külgazdaság Egy hónapja volt utoljára ilyen olcsó a benzin, szombattól még kevesebbe kerül
Privátbankár.hu | 2026. augusztus 7. 13:14
A dízel nagykereskedelmi ára is csökken 3 forinttal, a benzin ára pedig július elseje óta nem látott szintre csökkenhet szombattól.
Makro / Külgazdaság A várakozásoknak megfelelő bevételnövekedést ért el a Richter
Privátbankár.hu | 2026. augusztus 7. 08:52
Az eredményt 27,1 milliárd forint árfolyamveszteség terhelte.
Makro / Külgazdaság Satuféket nyomott az infláció, főleg a nyugdíjasok jártak jól
Privátbankár.hu | 2026. augusztus 7. 08:30
Tovább csökkent az infláció júliusban a KSH friss adatai szerint. Éves összevetésben mindössze 1,2 százalékkal emelkedtek az árak, júniushoz képest pedig csökkentek.
Makro / Külgazdaság Elképesztő, hogy mekkorát kaszált idén eddig a Mol
Privátbankár.hu | 2026. augusztus 7. 08:05
A társaság jelentős növekedést ér el a második negyedévben.
Makro / Külgazdaság Súlyos kijelentést tett Magyar Péter: szerinte az Orbán-kormány tudta, hogy baj van
Privátbankár.hu | 2026. augusztus 6. 18:59
Azzal vádolta meg Orbán Viktort a kormányfő, hogy elődje tudta, a magyar energiarendszer a végnapjait éli, az összedőlés szélén áll, mégsem tett semmit.
Makro / Külgazdaság Vitézy Dávid elárulta, mikor szállíthat utasokat a Budapest–Belgrád vasútvonal
Privátbankár.hu | 2026. augusztus 6. 16:49
Új szakaszba léphet a vitatott gigaberuházás.
Makro / Külgazdaság Valami készül az energiafronton: fontos döntést hozott a kormány
Privátbankár.hu | 2026. augusztus 6. 16:14
Kinyitják az ajtót a szélerőművek előtt. 
Makro / Külgazdaság Nem volt meglepetés a paksi leállás
Privátbankár.hu | 2026. augusztus 6. 14:39
A napelemes szövetség szerint nem az időjárás a fő ok.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG