2p

Fenntarthatóság: trend, kötelezettség vagy üzleti csodafegyver?

Klasszis Talks&Wine – ahol a fenntarthatóság kézzel fogható üzleti értékké válik.

Jöjjön el, ne maradjon le a versenyben! Early bird jegyek február 16-ig!

Részletek és jelentkezés >>

A lakossági fogyasztás és a beruházások gyorsuló növekedésével számol a csütörtökön közzétett legfrissebb inflációs jelentésében a Magyar Nemzeti Bank.

Az előzetesen közölt MNB-prognózisból kedden már kiderült, hogy a szeptemberben kiadott inflációs jelentéshez képest a jegybank javította idei inflációs és növekedési előrejelzését. 2014-re 2,1 százalékos növekedést prognosztizál a jegybank az idei 0,7-ről 1,1 százalékosra javított növekedést követően. Most azt is leírták, miért.

Többet fogyasztunk, több lesz a beruházás

A részletes jelentésből kitűnik, hogy a szeptemberben várt 1,2 százalékkal szemben jövőre 1,5 százalékkal nőnek a háztartások fogyasztási kiadásai és az idei 3,5 százalékos növekedés után 7,4 százalékos lendületet vesznek a beruházások. Virág Barnabás, a Magyar Nemzeti Bank igazgatója ezzel kapcsolatban elmondta: erősödik ugyan a lakosság fogyasztási hajlandósága, de a fennmaradó magas megtakarítási ráta miatt a fogyasztás csak lassan élénkül.

A szeptemberben még 3,4 százalékosra becsült idei exportnövekedéssel szemben most 5,2 százalékot vár az MNB, a következő két évben pedig még nagyobb 5,4, illetve 2015-ben 6,1 százalékkal nagyobb kivitelt prognosztizál.

Megvágták a deficitet

A költségvetési egyensúlyt tekintve erre az évre változatlanul a GDP 2,6 százalékára teszi az államháztartás uniós módszertannal számolt hiányát, a jövő évi várakozását viszont a szeptemberben megjelölt 2,9 százalékosról 2,5 százalékosra javította az MNB.

A jegybank szerint a következő hónapokban is nagyon alacsony lehet az infláció, és 2015-ben is csak alulról közelíti majd az MNB 3 százalékos inflációs célját a pénzromlás üteme.

Az alappálya az MNB szerint
A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Ítéletet mondtak Magyarország szomszédjáról az éj leple alatt
Privátbankár.hu | 2026. február 14. 09:39
Megjelent a Fitch minősítése Romániáról.
Makro / Külgazdaság Gondot jelez a mutató Romániában, de van remény
Privátbankár.hu | 2026. február 13. 19:21
Romániában 0,9 százalékkal csökkent az ipari termelés 2025-ben – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Makro / Külgazdaság Pozitív inflációs meglepetés Amerikában
Privátbankár.hu | 2026. február 13. 16:41
Az Egyesült Államokban az elmezők által vártnál jelentősebben lassult az éves fogyasztóiár-emelkedés üteme januárban az amerikai munkaügyi minisztérium statisztikai hivatala, a U.S. Bureau of Labor Statistics pénteken közzétett adatai alapján.
Makro / Külgazdaság Repülőrajt Szlovákiában
Privátbankár.hu | 2026. február 13. 15:01
A múlt év utolsó negyedévében gyorsuló ütemben nőtt a szlovák gazdaság teljesítménye, éves összehasonlításban 1 százalékos GDP-növekedést könyvelt el – közölte a szlovák Statisztikai Hivatal (SÚSR) pénteken.
Makro / Külgazdaság Meglepetés az orosz jegybanktól
Privátbankár.hu | 2026. február 13. 14:01
Az orosz jegybank pénteken 16,0 százalékról 15,5 százalékra csökkentette az irányadó jegybanki kamatot, miközben a szakértők a kamat szinten tartására számítottak.
Makro / Külgazdaság Lesújtó ítéletet mondott Bod Péter Ákos a hazai korrupció okairól
Privátbankár.hu | 2026. február 13. 13:01
A korrupció intézményesülésének megfordítása erkölcsileg, társadalmilag és gazdaságilag is hasznos lenne.
Makro / Külgazdaság Megnézhetjük, mennyibe kerül a rezsivédelem
Privátbankár.hu | 2026. február 13. 12:19
A villamosenergia-, a földgáz- és a távhőszolgáltatók is pénzt kapnak rezsivédelmi szolgáltatásra, együttesen több mint 363 milliárd forintot. Ennek nagy része csak az idei első negyedév költsége.
Makro / Külgazdaság Nézőpont: 6 százalékkal vezet a Fidesz a Tisza előtt
Privátbankár.hu | 2026. február 13. 11:27
A Fidesz-KDNP listájának népszerűségét 46 százalékra, a Tisza Pártét 40 százalékra mérte a Nézőpont Intézet februárban. A Magyar Kétfarkú Kutya Párt az előző felmérésük szerint bejutott volna a parlamentbe, de azóta csökkent a népszerűségük.
Makro / Külgazdaság Vadul hullámzik a magyar építőipar teljesítménye – elemzői verdikt a KSH-adatról
Privátbankár.hu | 2026. február 13. 11:07
A novemberi nagy zuhanás után decemberben ismét növekedett az építőipari termelés. 
Makro / Külgazdaság Ennyivel drágult a benzin péntekre
Privátbankár.hu | 2026. február 13. 10:31
Február 13-ára, péntekre 5 forinttal emelkedett a 95-ös benzin átlagára, szombaton viszont nem várható változás a nagykereskedelmi árakban.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG