1p
A Londoni Olimpiai és Paralimpiai Játékok rendezésének a költsége folyamatosan emelkedik, jelenleg 11 milliárd font körül mozog. Ilyen nagy összeg hallatán érdemes azonban feltenni a kérdést, hogy megéri-e ennyi pénzt fektetni a játékokba, és ha igen, akkor mikor és hogyan térül majd meg.

Az olimpiai megrendezésének legnagyobb költségét kétségkívül a szükséges létesítmények felépítésének költsége, az infrastruktúra kiépítése és fejlesztése adja. A Londoni Olimpiai Falu a város keleti részén, egy 246 hektáros területen épült fel. Négy nagy sportlétesítményt – köztük a 80 ezer ülőhelyes olimpiai stadiont –, valamint számos lakóépületet foglal magában, amelyekből a rendezvény után egy 2818 lakásból álló lakóparkot hoznak majd létre. London keleti részét teljesen felújították és jelentős fejlesztéseket hajtottak végre a tömegközlekedésben is.

Horváth István

Horváth István, a K&H Alapkezelő befektetési igazgatója elmondta, hogy az eredeti, 2005-ös pályázati anyagban az ötkarikás játékok megrendezésének összköltségét 2,4 milliárd fontra (kb. 860 milliárd forint) becsülték. Ez az összeg 2007-re 9,3 milliárd fontra (kb. 3333 milliárd forintra) nőtt. Néhány héttel az olimpiai játékok előtt azonban ezt az összeget is túllépték. A hivatalos források szerint a sportesemény költségei jelenleg 11 milliárd font körül mozognak, míg a rossz nyelvek szerint már a 13 milliárd fontot is túllépték.

Miközben a költségek igen gyorsan és látványosan emelkednek, senki sem lehet biztos abban, hogy a sportesemény milyen gazdasági előnyökkel járnak majd Nagy Britannia számára. A szakértő kiemelte: mikor London 2005-ben beadta a pályázati anyagát, és azt vizsgálta, hogy várhatóan milyen hatással lesz majd saját gazdaságára a sportesemény megrendezése, még híre hamva sem volt a válságnak. Nemsokára kiderül, hogy a 40 000 új munkahelyet teremtő, jelentős beruházásokkal járó olimpiai játékok megszervezése vajon gazdasági katalizátorként kiemeli az Egyesült Királyságot a recesszióból, vagy épp ellenkezőleg.

Az olimpia szervezésének legfőbb gazdasági ereje természetesen az új munkahelyek teremtésében és a turizmus fellendítésében nyilvánul meg. A VISA, a londoni játékok hivatalos támogatója egy átfogó elemzést készített a sportjátékok várható gazdasági hatásáról. Ebben azt jósolják, hogy az Olimpia és Paralimpiai Játékok hét hetes időtartama alatt 804 millió fonttal fognak növekedni a fogyasztási kiadások, amiből 749 millió fontot a sporteseményre látogató külföldiektől remélnek. Az összeg javarészt a turizmushoz kapcsolódó ágazatokban, a szállodáknál, kereskedőknél, szórakoztató és vendéglátó ipari egységeknél fog lecsapódni.

A nemzeti kormányok és politikusok általában túlbecsülik a nemzetközi rendezvény által generált pozitív gazdasági hatásokat, hiszen  az olimpia, a Világbajnokság és az Európa-bajnokság is a fellendülés reményével kecsegtet. Nemrég fejeződött be az Európa-bajnokság, mely esetében ugyancsak kétséges a rendezvény nyereségessége. Részletek>>

Az elemzés azonban az ötkarikás játékok hét hetes időszakának vizsgálata mellett kitér a hosszú távú hatások elemzésére is. A szakértők szerint a Londoni Olimpiai és Paralimpiai Játékok által generált gazdasági előnyök összege 2013 és 2015 között el fogja érni az 5,33 milliárd fontot. Ez a bevétel az elemzők szerint annak a megnövekedett nemzetközi figyelemnek köszönhető, ami a vendéglátó várost és országot az esemény kapcsán megilleti, és amely még az olimpiai játékok utáni években is látogatók ezreit csábítja majd az országba.

Horváth István szerint végezetül érdemes megjegyezni, hogy bármi is lesz a mérleg végső állása, egy olimpia megrendezése nem csupán gazdasági mutatókkal mérhető. Az olimpiai játékok megrendezése jelentősen javíthatja egy ország megítélését, imázsát, és leginkább ezért éri meg olimpiát rendezni.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Kiderült, hol élnek a legjobban keresők Magyarországon
Privátbankár.hu | 2026. június 28. 11:40
A dobogón csak budai kerületek állnak: a XII. kerület átvette a vezetést a II. kerülettől, a harmadik helyen Újbuda található. Négy járásban maradt 300 ezer forint alatt a nettó mediánbér: a sarkadi, a kunhegyesi, a csengeri és a fehérgyarmati járások vannak a lista végén.
Makro / Külgazdaság Előre látták, hogy ez lesz, de vajon reális, ami most a magyar piacon történik? Klasszis Podcast
Imre Lőrinc – Izsó Márton | 2026. június 28. 10:59
Bár a Magyar Nemzeti Bank (MNB) június 23-i, 25 bázispontos kamatcsökkentése és még inkább Varga Mihály kommunikációja miatt kismértékben gyengült a forint, valójában az euró bevezetésének ígérete nagyon erős támaszt ad most a hazai fizetőeszköznek. Az országkockázati megítélésünk eközben folyamatosan javul, amire már az április 12-i országgyűlési választásokat megelőzen is bőven mutattak jelek. Az Equilor Alapkezelőnél nem lepődtek meg a magyar eszközök felértékelődésén, de vajon nem túlzás-e, ami most a magyar piacon történik? Erről is beszélgettünk a Klasszis Podcast legújabb adásában. 
Makro / Külgazdaság Már több mint 10,5 milliárd eurót kapott Ukrajna innen
Privátbankár.hu | 2026. június 27. 15:49
Újabb csomagot hagyott jóvá az EBRD.
Makro / Külgazdaság Magyar Péteréknek nincs oka a panaszra ezeket a számokat látva
Privátbankár.hu | 2026. június 27. 13:04
Továbbra is jelentős a Tisza fölénye. 
Makro / Külgazdaság Jelasity Radován: Az Erste nem adósa Kármán Andrásnak és ő sem az Erstének, ő nem a bank szolgája
Izsó Márton - Csabai Károly | 2026. június 26. 15:30
Az Erste elnök-vezérigazgatója a június 25-ei élő műsorunk vendége volt. A 6. évfolyamában járó Klasszis Klub Live jubileumi, 100. adását most a Klasszis YouTube-csatornán megnézheti, vagy a Klasszis Podcast-csatornán meghallgathatja.
Makro / Külgazdaság Nálunk sem rózsás a költségvetés helyzete, de a franciáknál sosem volt ilyen rossz
Privátbankár.hu | 2026. június 26. 13:10
Franciaország államadóssága rekordmagasra, 3500 milliárd euró fölé emelkedett az első negyedévben a nemzeti statisztikai hivatal, az Insee adatai szerint.
Makro / Külgazdaság Elárulta Magyar Péter, melyik feltételt lesz a legnehezebb teljesíteni az euróhoz
Privátbankár.hu | 2026. június 26. 12:45
Magyar Péter miniszterelnök, Kármán András pénzügyminiszter és Kiriákosz Pierakákisz görög pénzügyminiszter, a Eurócsoport elnöke közös sajtótájékoztatót tartottak a Pénzügyminisztériumban, ahol a legfőbb téma az euró magyarországi bevezetésének lehetőségei voltak.
Makro / Külgazdaság Kiderült, mekkora a támogatottsága idehaza az euró bevezetésének
Privátbankár.hu | 2026. június 26. 08:55
A Medián kutatása szerint a társadalom jelentős, háromnegyedes többsége szeretné, ha Magyarország bevezetné az eurót. Nézetkülönbség mindössze abban van, hogy ez mikor történjen meg.
Makro / Külgazdaság Több vendég, kevesebb éjszaka – kijöttek a májusi turisztikai adatok
Privátbankár.hu | 2026. június 26. 08:30
A KSH szerint a turisztikai ágazatban májusban az összes bruttó árbevétel 113,4 milliárd forint volt, folyó áron 8,1 százalékkal több az egy évvel korábbinál.
Makro / Külgazdaság Új világ jön a hitelezésben júliustól, és ez csak a kezdet
Privátbankár.hu | 2026. június 26. 07:45
Júliustól 30,25 százalékra csökken a törvény által engedélyezett THM maximum a személyi kölcsönöknél. A legutóbbi, június 24-től életbe lépő kamatcsökkentés ennél a változásnál még nem érvényesül, de a februári kamatvágás igen. Olcsóbbak lehetnek júliustól a hitelkártyák is – írja a bank360.hu.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG