4p

Mi jön az Orbán-korszak után?
Mit tud tenni a gazdasággal a Magyar-kormány?

Online Klasszis Klub élőben Pogátsa Zoltánnal!

Vegyen részt és kérdezze Ön is az ismert közgazdászt, szociológust!

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt! >>

Továbbra sem született megállapodás az uniós vezetői posztokról a tegnap kezdődött rendkívüli EU-csúcson Brüsszelben: a tanácskozást ma délben Donald Tusk ismét felfüggesztette.
Jüri Ratas észt kormányfő és Donald Tusk a brüsszeli csúcson. EPA/GEOFFROY VAN DER HASSELT

Az Európai Tanács elnöke egyúttal újabb ülést hívott össze holnap délelőtt 11 órára – ezt Preben Aamann, Tusk szóvivője közölte a Twitteren.

Az uniós állam- és kormányfők csúcsértekezlete tegnap este kezdődött. Éjjel már egyszer felfüggesztették az ülést, ezt követően Tusk egyenként tárgyalt a tagállami vezetőkkel. A tanácskozás ma reggel folytatódott.

Újabb nevek

A Reuters szerint Tusk a kétoldalú tárgyalásokon újabb neveket dobott be, miután a szociáldemokrata Frans Timmermans jelölését az Európai Bizottság elnöki posztjára az Európai Néppárt és számos kormányfő (köztük Orbán Viktor) nem fogadta el.

A hírügynökség úgy tudja, hogy az Európai Tanács elnöke a következő személyek nevét vetette fel lehetséges alternatívaként: Kristalina Georgieva, a Világbank vezérigazgatója, Leo Varadkar ír kormányfő és Michel Barnier, az EU Brexit-ügyi főtárgyalója. A reakciók azonban visszafogottak voltak. (Ezek a nevek nem hivatalosan már korábban is felmerültek - a szerk.)

A legutolsó verzió szerint ugyanakkor az Európai Bizottság elnöki posztját mégis Timmermans kapná, a néppárti Georgieva az Európai Tanács elnökévé lépne elő, Manfred Weber, a szintén néppárti csúcsjelölt az Európai Parlament elnöke, a liberális belga kormányfő, Charles Michel pedig az EU külügyi és biztonságpolitikai főképviselője lenne. Egyelőre azonban ez a forgatókönyv sem kapott többséget az Európai Tanácsban.

A Merkel-Macron alku...

Ami a történtek hátterét illeti, a mostani EU-csúcs előtt Donald Tusk ismertetett egy tervet, miszerint az Európai Tanács Frans Timmermanst jelölné az Európai Bizottság élére. Az elképzelést Angela Markel német kancellár, Emmanuel Macron francia elnök, Mark Rutte holland miniszterelnök és Pedro Sánchez spanyol kormányfő dolgozta ki az oszakai G20-csúcs keretében.

Ennek értelmében a Néppárt az Európai Bizottság mellett és az Európai Tanács elnöki posztjáról is lemondott volna – előbbiről a szociáldemokraták, utóbbiról a liberálisok javára –, és csupán az Európai Parlament elnöki, valamint az EU külügyi és biztonságpolitikai főképviselője posztját kapta volna meg.

...amit megtorpedóztak a néppárti kormányfők

A Néppárt azonban fellázadt a terv ellen a csúcs előtti ülésén. Orbán Viktor miniszterelnök mellett Bojko Boriszov bolgár kormányfő, Andrej Plenkovics horvát kormányfő és Leo Varadkar ír miniszterelnök is jelezte, hogy nem fogadja el a jelölést. Az ülésen Merkel állítólag izolálódott. Lengyelország, Csehország és Szlovákia szintén fenntartásokkal fogadta Merkelék kompromisszumos javaslatát.

A Financial Times szerint Tusk az EU-csúcs kezdetén azt mondta, hogy legkevesebb kilenc ország vezetője ellenzi Timmermans jelölését, Giuseppe Conte olasz kormányfő pedig ma tíz-tizenegy ellenkező országról beszélt.

Weber sem kellett

A szociáldemokrata csúcsjelölt azután került előtérbe, hogy a tagállami vezetők a Néppárt csúcsjelöltjét, Manfred Webert is leszavazták a korábbi EU-csúcson. A bajor politikust tizenegy állam- vagy kormányfő vétózta meg – köztük Emmanuel Macron és Orbán Viktor.

A májusi EP-választásokat a Néppárt nyerte meg a szociáldemokraták előtt, ugyanakkor mindkét pártcsalád támogatottsága jelentősen csökkent.

Az Európai Tanácsban minősített többségre van szükség a jelöléshez. Ezt követően az EP-nek egyszerű többséggel még jóvá kell hagynia a jelöltet – azaz a megválasztáshoz nem csak a tagállamok vezetőinek, hanem az EP pártcsaládjainak is kompromisszumra kell jutniuk egymással.

Háttéranyagunk a témában: Megfúrnák az EU egyik legdemokratikusabb vívmányát. Videókommentárunk a korábbi EU-csúcs után:

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Döntött az Orbán-kormány a védett üzemanyagárról, de azt már az új parlamentnek kell jóváhagynia
Privátbankár.hu | 2026. április 17. 17:01
A kormány döntött a védett üzemanyagár fenntartásáról szerdai ülésén, az erről szóló rendeletet a miniszterelnök aláírta – jelentette be a Miniszterelnökséget vezető miniszter pénteki Facebook-bejegyzésében.
Makro / Külgazdaság Brüsszel már készül arra, ha hiány lesz repülőgép-üzemanyagokból
Privátbankár.hu | 2026. április 17. 15:46
Jelenleg nincs üzemanyaghiány az Európai Unióban, az Európai Bizottság azonban felkészül a repülőgép-üzemanyagok esetleges, továbbra is aggodalomra okot adó ellátási hiányára – jelentette ki Anna-Kaisa Itkonen, a brüsszeli testület illetékes szóvivője Brüsszelben pénteken.
Makro / Külgazdaság Az AstraZeneca Magyarországon is jó partnerekre lelt
Kormos Olga | 2026. április 17. 15:01
A világ egyik legnagyobb gyógyszergyártó vállalata támogatja az egészségügy átalakítását és kiterjeszti a valós adatokon alapuló kutatásait és döntéseit – erről is beszélt Dr. Szabó Lilla, az AstraZeneca Közép-európai Evidence Generation vezetője a Klasszis egészségkonferencián, mely a longevity és az egészséggazdaság témakörében zajlott nemrégiben.
Makro / Külgazdaság Rögtön sorsdöntő csata vár a Tisza-kormányra – ettől függ Magyarország leminősítése
Privátbankár.hu | 2026. április 17. 13:55
A hitelminősítők várhatóan csak ősszel vizsgálják felül Magyarország adósságbesorolását, amelynek alakulásában az európai uniós pénzek felszabadítása döntő tényező lehet – közölte a GKI Gazdaságkutató Zrt. pénteken.
Makro / Külgazdaság Május 11-től lehet új kormánya az országnak
Privátbankár.hu | 2026. április 17. 12:45
Nagy beiktatási rendezvény lehet előtte a Kossuth téren.
Makro / Külgazdaság Bod Péter Ákos: Az új miniszterelnök a minisztereknek jelentős autonómiát szán
Privátbankár.hu | 2026. április 17. 11:10
A közgazdász a Költségvetési Tanács összetételét is megváltoztatná.
Makro / Külgazdaság Nagy Márton elbúcsúzott a politikától
Privátbankár.hu | 2026. április 17. 10:48
A közösségi médiában is törölték az oldalát.
Makro / Külgazdaság Még olcsóbb lesz a tankolás szombattól
Privátbankár.hu | 2026. április 17. 09:53
A védett ár továbbra is marad.
Makro / Külgazdaság Mol: osztalékfizetés a harmadik negyedévben
Privátbankár.hu | 2026. április 17. 08:55
Magyar Péterrel is erről tárgyaltak.
Makro / Külgazdaság A KSH szerint nagyot nőttek a keresetek februárban
Privátbankár.hu | 2026. április 17. 08:30
A nettó kereset mediánértéke 417 100 forint.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG